jak instalować softy na Linuxa

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
niecierpliwy
Posty: 4
Rejestracja: 13 grudnia 2022, 15:21

jak instalować softy na Linuxa

Post autor: niecierpliwy »

Witam wszystkich,
jest to mój pierwszy i pewnie ostatni post na tym forum.
Chciałem zrobić prostą stronkę www (WYSIYG) i potrzebuję programu ale...

Pytanie (jak w tytule)

Jak instalować programy na Debiana skoro ich nie ma w DISCOVER? Sciągem pliki TAR.GZ. ale nie wiadomo co dalej z nimi robić, godzinami można szukać "co dalej" i tylko jakieś niejasne sugestie typu "zainstaluj inny program (przecież lepszy)".

Zainstalowałem sobie SNAP ze stronki SNAPCRAFT, i za pomocą tego zainstalowałem (?) notepadqq - fajnie ale nie da się uruchomić, podobnie kompozer. Mam ściągnięty bluegryffin pakiet deb i zainstalowałem nawet, ale chciałbym więcej softów do wybrania czegoś co mi bardziej odpowiada.

Może jednak nie warto używać Debiana, bo nie ma softów na niego? Proszę o podpowiedź, ale bez wymądrzania się (wiem wiem, to forum linuxiarzy więc cóż...) Wcześniej używałem MX Linux, ale po paru miesiącach się kompletnie sam wykrzaczył. Debiana ledwo udało mi się doprowadzić do stanu używalności, pewnie też się wykrzaczy.

Nie jestem miłośnikiem Linuxa, po prostu chce system który działa i nie trzeba w necie grzebać co wpisać po magicznym sudo, żeby coś zadziałało. Nie chce się uczyć Linuxa, szkoda na to czasu. Zajmuje się tworzeniem. Więc jeśli Debian ogranicza się tylko do softów typu standard, to wybiorę może inny Linux? Albo... ehhhh no cóż zostaje ten okropny Windows.... A może Gentoo albo Slackware mają te programy ogarnięte? Acha - no i na pewno nie zainstaluje Linuxa z "rolling updates" o nie nie, na takie badziewie drugi raz nie dam się nabrać, wykrzacza się po miesiącu i ściągniętych gigabajtach bezsensownych uaktualnień. Jestem jak widać niecierpliwy, ale to dlatego, że mam bardzo konkretną rzecz do zrobienia. Pozdrawiam wszystkich odważnych chcących mi pomóc.
ODPOWIEDZ