Problem - inst Debiana z USB na lapku z UEFI

Pomoc dotycząca instalacji systemu
OOser
Posty: 2
Rejestracja: 30 listopada 2022, 12:14

Problem - inst Debiana z USB na lapku z UEFI

Post autor: OOser »

Dzień dobry forowiczom. Nowy na forum z problemem, który wydaje się banalny. Temat jest jednak spory i postaram się go skrócić i sformalizować ;)

-- Sprzęt docelowy: ASUS X515EA-BQ3081 i5-1135G7, bios v. 309, dysk SSD bez systemu
-- Sys do instacji: debian 11 przez bootowalne USB, wersje próbowane: debian-live-11.5.0-amd64-gnome+nonfree.iso, debian-11.3.0-amd64-DVD-1.iso

-- Opis problemu.
1) trudność w utworzeniu/konfiguracji USB tak, aby ASUS widział go jako bootowalny i na dodatek wystartował z instalacją,
2) ASUS widzi pendrive (2 na zmianę), ale tylko raz uzyskałem połowiczny sukces - przeniósł go do sekcji urządzeń do startu, lecz wystartować już nie chciał - ten przypadek to USB skonwertowane z MBR na GPT oraz obraz ISO zrzucony za pomocą cp a nie dd,
3) okrutne zamieszanie: ASUS podaje, że format ma być FAT32, gdzie indziej widziałem, że koniecznie GPT, nie działają instrukcje ze wiki technicznego Debiana.

To w skórcie. Wiem, że współpraca z UEFI bywa zagadką na 1000 odpowiedzi (źródło: net), kontaktowałem się ze sprzedawcą (mają wsparcie tech.) i z ASUSem, ale nie byli w stanie pomóc - zresztą, byłby to cud, nie siedzą przed tym sprzętem, nie korzystają z moich USB. Dodam, że wyłączyłem "FastBoot", ale nie mogę - bo BIOS w tej wersji lapka jest okrojony - włączyć zgodności "legacy". Po dwóch dniach walki kompletnie nie wiem, jak znaleźć przepis na bootowalny USB z Debianem, który ruszy w ASUSie - to jest problem. Leżę i kwiczę.
Opcją byłoby skorzystanie z zewnętrznego napędu optycznego, lecz nie mam opcji wypożyczenia, a zakup... nie mam pewności, że ASUS i tak zobaczy obraz jako bootowalny. Nikt mi tego nie zagwarantuje.

Czy ktoś podpowie mi, jak z tego wybrnąć?
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Problem - inst Debiana z USB na lapku z UEFI

Post autor: dedito »

Nie piszesz nic na temat tego jak tworzyłeś nośnik, dlatego moja porada to skorzystaj z Rufusa do przygotowania nośnika instalacyjnego.

Tu masz też obszerny artykuł: https://morfikov.github.io/post/jak-prz ... -efi-uefi/

PS. Ad.3. FAT32 a GPT to są dwie różne rzeczy. Fat32 - system plików, GPT - system partycjonowania
OOser
Posty: 2
Rejestracja: 30 listopada 2022, 12:14

Re: Problem - inst Debiana z USB na lapku z UEFI

Post autor: OOser »

Nie mam jak skorzystać z Rufusa, nie chcę też produkować zbyt obszernych postów. USB do startu przygotowuję pod Debianem na innym komputerze. I znów, jak na złość, nie działa mi Etcher - korzystam więc z basha.
Oto próbki kodu tworzącego obraz:

Kod: Zaznacz cały

dd if=/sciezka/debian-live-11.5.0-amd64-gnome+nonfree.iso of=/dev/sdb1 bs=4M; sync
Na ircu debiana ktoś zwrócił mi uwagę, że nieopatrznie wbijam obraz nie tam, gdzie trzeba (sdb1 zamiast sdb), może to będzie to. Problem jednak wydaje mi się bardziej zawikłany, ponieważ mam sprawnego slaxa i chociaż staruje on na starym laptopie, na nowym ASUSie jest widoczny w BIOSie lecz nie w sekcji urządzeń bootowalnych. Ech.

Ps. Wielkie dzięki za wartościowy artykuł, zabieram się za niego.
Ostatnio zmieniony 30 listopada 2022, 14:58 przez OOser, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Problem - inst Debiana z USB na lapku z UEFI

Post autor: dedito »

Zgadza się, zamiast sdb1 powinno być sdb.
Poradniki debianowe (https://www.debian.org/releases/stable/ ... 03.en.html) wskazują obecnie na inną metodę

Kod: Zaznacz cały

# cp debian.iso /dev/sdX
# sync
ale z dd też powinno działać


P.S.
Nośnik z Slax może być utworzony dla trybu BIOS, który z kolei możesz mieć wyłączony na ASUSie (moduł CSM), stąd brak go na liście nośników rozruchowych.
OOser
Posty: 2
Rejestracja: 30 listopada 2022, 12:14

Re: Problem - inst Debiana z USB na lapku z UEFI

Post autor: OOser »

Moja gafa. Próba zapisu na /dev/sdb pozwoliła wreszcie na start z USB.
Ciekawe jest to, że wskazanie tablicy partycji USB po zapisie wróciło na MBR. System plików prawidłowo chyba z uwagi na użyty obraz, na ISO-9660.
Jeśli chodzi o użycie "cp" zamiast "dd", to tak, czytałem o tym. Jak widać, i "dd" nie zaszkodziło jeśli już zostało wykorzystane z poprawnymi parametrami.

Moduł CSM jest - akurat w moim modelu - niedostępny. Nie mam pojęcia zatem, czy pozostaje on aktywny czy też wyłączony. Co do zalecanych ustawień "disabled" dla SecureBoot oraz FastBoot - tak zrobiłem wcześniej.

Dedito - piękne dzięki za udzielane wskazówki i samo włączenie się w temat. Jak pokazuje mój przykład, często liczy się pozorny detal. Szkoda, że mój przykład nie niesie chociaż garści wskazówek "na bank" do zastosowania dla innych.

Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Problem - inst Debiana z USB na lapku z UEFI

Post autor: dedito »

Tu podejrzewam, że wystarczyło przeczytać oficjalną, ogólnodostępną dokumentację.
I to by była wskazówka dla innych: czytajcie dokumentacje.
Pozdrawiam.
Zamykam.
Zablokowany