Brak możliwości aktualizacji bazy wirusów przez freshclam

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
DeLin2022
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwietnia 2022, 20:40

Brak możliwości aktualizacji bazy wirusów przez freshclam

Post autor: DeLin2022 »

Mam problem z aktualizacją baz danych programu clamav przez freshclam.
W momencie, gdy uruchamiam: sudo freshclam otrzymuję następującą odpowiedź:

ERROR: /var/log/clamav.freshclam.log ist locked by another process
ERROR: Problem with internal logger (UpdateLogFile = /var/log/clamav/freshclam.log).
ERROR: initialize: libfreshclam init failed
ERROR: Initialization error!

Poszukałem trochę informację w Internecie. Znalazłem informację, iż muszę wyłączyć procesy w systemie, co też uczyniłem, używając następujących komend:

sudo service clamav-freshclam stop oraz
sudo systemctl stop clamav-daemon

Następnie wpisałem ponownie komendę sudo freshclam. Program zaczął ściągać aktualizację, jednakże automatycznie pojawiła się w terminalu informacja, iż wszystkie bazy wirusów są aktualne. Choć wiem, iż nie są. Przed instalacją systemu na dysku, testowałem go na pendrivie i wówczas freshclam aktualizował bazy bezproblemowo. Liczba znanych wirusów w bazie była znacznie większa.

W dniu dzisiejszym dokonałem deinstalacji clamav i wszystkich bibliotek, programów z nim związanych. Do ponownej instalacji użyłem tylko programów clamav i freshclam, bez innych typu clamav-daemon. Po zatrzymaniu serwisów, freshclam zaczął ściągać aktualizację baz danych, tyle, że zamiast napisać w terminalu, iż wszystko jest aktualne, ściągną on aktualizację, a następnie nie zaktualizował baz danych. Jeśli dobrze pamiętam, brak było jakiegoś pliku lub dostępu do pliku.
Trochę to dziwne, iż brak programu clamav-daemon tak wpływa na freshclam. W trakcie testowania systemu z pendriva, clamav-daemon był instalowany i powodował on takich problemów.

Będę wdzięczny za pomoc przy rozwiązaniu problemu.
DeLin2022
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwietnia 2022, 20:40

Re: Brak możliwości aktualizacji bazy wirusów przez freshclam

Post autor: DeLin2022 »

Tytułem uzupełnienia. Podmiana manualnej instalacji nowych wersji plików: daily, main oraz bytecode przez zastąpienie starszych wersji tych plików, nie rozwiązało problemu. Po wyłączeniu clamav-freshclam jako serwisu, freshclam zacząć wprawdzie coś ściągać, ale potem potwierdził, iż bazy wirusów są aktualne. Choć nie są....
ODPOWIEDZ