Krusader (odmówienie hasła admina)

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Krusader (odmówienie hasła admina)

Post autor: lcoyote »

Witam, kolejny problem - ale może ktoś z czymś podobnym się spotkał?
Odmówiono pozwolenia.
Prawdopodobnie niepoprawne hasło, proszę spróbować ponownie.
Na pewnych systemach musisz być w specjalnej grupie (najczęściej: wheel), aby móc użyć tego programu.

Kod: Zaznacz cały

/usr/bin/krusader --left='/etc' --right='/home/nazwa_użytkownika'
ale wcześniej
# Uruchomienie tej aplikacji nie powiodło się, ponieważ nie można zainicjować żadnej wtyczki platformy Qt. Ponowne zainstalowanie aplikacji może rozwiązać ten problem.
Dostępne wtyczki platformy to (i zainstalowane): vnc, wayland-egl, wayland xcb, minimal (dwie niezanstalowane zaznaczyłem do instalacji) i następnie The CM-Super
Już teraz przynajmniej pliki notatnika otwierają się normalnie, a nie poprzez ...otwórz z
brakuje jeszcze jednak jakichś bibliotek.

eglfs, linuxfb, minimal, minimalegl, offscreen -ale nie ma ich w repozytoriach (a więc problem jest nadal) z Krusaderem uruchamianym z uprawnieniami admina.

... reset ... i dalej nic nowego. Krusadera używam, bo niezbyt mi idzie poruszanie się w vi
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Krusader (odmówienie hasła admina)

Post autor: fnmirk »

Ja już zapomniałem, że ten menadżer plików jest jeszcze dostępny. Ostatni raz go używałem w czasach KDE 3.5, to było dawno temu. Rozumiem Twoje przyzwyczajenia do programu, ale tym programem można nieźle zepsuć system, nadużywając niektórych jego funkcji.

Kto ci proponuje korzystanie z edytora vi? Dobrze jest go znać, jednak do celów administracyjnych można używać edytora nano. Jest domyślnie zainstalowany (w większości dystrybucji Linuksa). Sprawdź:

Kod: Zaznacz cały

man nano
nano -h
Następnie uruchom:

Kod: Zaznacz cały

nano nazwa_pliku
Do celów administracyjnych zainstaluj program:

Kod: Zaznacz cały

apt install mc
Uruchamiasz poleceniem: Myślę, że się w nim odnajdziesz. Przekartkuj „Debian Reference”, tam masz prawie wszystko opisane.

Przedstaw co namieszałeś w systemie:

Kod: Zaznacz cały

inxi -Fr --usb
Jak się wyświetli, brak polecenia, doinstaluj:

Kod: Zaznacz cały

apt install inxi
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Re: Krusader (odmówienie hasła admina)

Post autor: lcoyote »

inxi już wcześniej zainstalowałem - bo daje mnóstwo informacji. Midnight Commandera od dawna używam a poprzez "pkexec mc" nam go uruchamianego jako root i mogę podmieniać w każdym Linux plik mapowania klawiatury (mam francuska AZERTY z polskimi ogonkami). Może i zgodnie z tym co sugerujesz odinstaluję Krusadera. Dzięki za podpowiedź o edytorze nano.
Ja już troszkę w różnych Linuxach siedzę - ale różne problemy w różnych dystro występują. Jeszcze raz dzięki.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Krusader (odmówienie hasła admina)

Post autor: fnmirk »

Nie namawiam do rezygnacji, tylko używanie go z uprawnieniami administratora to nie jest najlepsze rozwiązanie.

Dodane:
Dlaczego do uruchamia programu mogącego pracować w terminalu tekstowym używasz pośrednika graficznego, aby go uruchomić na prawach administratora systemu?

Przecież możesz się wcześniej zalogować na konto administratora i dopiero uruchomić program bezpośrednio.
Hasło administratora systemu.
Enter. Sprawdź:

Kod: Zaznacz cały

man su
Zwróć uwagę na przełącznik - (minus), opisany jest dokładnie w „Debian Reference”.
lcoyote
Posty: 46
Rejestracja: 28 stycznia 2019, 15:12
Lokalizacja: Bry-sur-Marne, Île-de-France

Re: Krusader (odmówienie hasła admina)

Post autor: lcoyote »

jest rzeczywiście prostsze. Czasem jednak, by przypomnieć sobie, że jest także

Kod: Zaznacz cały

pkexec mc
używam tego.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Re: Krusader (odmówienie hasła admina)

Post autor: fnmirk »

Można tak uruchamiać sporadycznie programy z interfejsem graficznym, ale w terminalu to lekka przesada.
ODPOWIEDZ