Brak części dowiązań po aktualizacji do Bullseye

Ogólne pytania dotyczące systemu
Tarna
Posty: 76
Rejestracja: 14 stycznia 2010, 10:09
Lokalizacja: Mikołów

Brak części dowiązań po aktualizacji do Bullseye

Post autor: Tarna »

Dzień dobry.

Po aktualizacji systemu do Bullseye zauważyłem, że nie mam dużej liczby dowiązań wg. mnie brakuje dowiązań do katalogów /bin /sbin.
Możliwe, że występowało to już wcześniej ale nie wydaje mi się, poniżej parę przykładów:
działające:

Kod: Zaznacz cały

root@MIR-LAP:/home/tarna# glxinfo | grep "OpenGL version"
OpenGL version string: 4.6 (Compatibility Profile) Mesa 20.3.5
root@MIR-LAP:/home/tarna# cat /proc/cpuinfo
i inne
działające tylko ze ścieżką dostępu:

Kod: Zaznacz cały

/usr/sbin/fsck -V
/usr/sbin/wipefs -a
/usr/sbin/mkfs.vfat
i inne
Co i gdzie sprawdzić by np. GParted odpalić w terminalu jako gparted a nie /usr/bin/gparted.
Podejrzewam, że gdzieś jakiejś zmiennej środowiskowej będzie mi brakować, bo jakoś chyba nie widzę, żeby kazda aplikacja robiła swoje własne dowiązania.
Problem dotyczy nie tylko konta root zwykłego też.
zl23
Posty: 44
Rejestracja: 02 sierpnia 2016, 20:30

Re: Brak części dowiązań po aktualizacji do Bullseye

Post autor: zl23 »

A w Buster nie miałeś tego problemu?
https://wiki.debian.org/NewInBuster
Tam piszą:
"The su command in buster is provided by the util-linux source package, instead of the shadow source package, and no longer alters the PATH variable by default. This means that after doing su, your PATH may not contain directories like /sbin, and many system administration commands will fail. There are several workarounds:

– Use su - instead; this launches a login shell, which forces PATH to be changed, but also changes everything else including the working directory.

– Use sudo instead. sudo still runs commands with an altered PATH variable.

To get a regular root shell with the correct PATH, you may use sudo -s.

To get a login shell as root (equivalent to su -), you may use sudo -i.

– Put ALWAYS_SET_PATH yes in /etc/default/su (create it) to get an approximation of the old behavior. This is documented in su(1).

– Put the system administration directories (/sbin, /usr/sbin, /usr/local/sbin) in your regular account's PATH (see EnvironmentVariables for help with this).
Tarna
Posty: 76
Rejestracja: 14 stycznia 2010, 10:09
Lokalizacja: Mikołów

Re: Brak części dowiązań po aktualizacji do Bullseye

Post autor: Tarna »

Możliwe, że miałem ale istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że nie używałem w terminalu poleceń z sbin.
Dziękuje za naprowadzenie.
ODPOWIEDZ