Po czystej instalcji 10-tki, podczas uruchamiania zatrzymuje się

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Po czystej instalcji 10-tki, podczas uruchamiania zatrzymuje się

Post autor: hsurim »

Witam.
Mam złożony nowy komputerek wg. własnej konfiguracji na płycie głównej Asus PRIME B460M-A (z najnowszym bios) i grafiką Intel UHD Graphics
Podczas wyboru podzespołów, pilnowałem się, aby np. płyta była koniecznie na Intelu (aby nie było problemów)
Niestety, jak się pojawił problem, to dopiero wówczas doczytałem, że akurat (i) ta płyta NIE jest na liście u Asusa - https://dlcdnimgs.asus.com/websites/glo ... 201901.pdf

Kilkakrotne, rożne instalacje przebiegały za każdym razem bezproblemowo.
Próbowałem z debian-10.8.0-amd64-netinst , jak i debian-live-10.8.0-amd64-xfce.iso

Przy każdej próbie uruchomienia (po instalacji), zawsze zatrzymuje się w tym samym miejscu, na takim (podobnym) komunikacie:
[3.183604] kvm : disabled by bios
[3.255806] kvm : disabled by bios
[3.367961] kvm : disabled by bios
Wartości liczbowe w nawiasach kwadratowych za każdym razem są inne a ilość takich linijek waha się od 3 do 5

Natomiast próba uruchomienia komputera z 10 live.iso, kończy się na czarnym ekranie z migającym kursorem w górnym lewym rogu ekranu i nie widać żadnej reakcji na dowolny klawisz.

A kiedy uruchomiłem live z wersją "testing" ... wszystko działa. Po instalacji, również.

Czy jest jakaś szansa na działającą wersję stable, czy ... powinienem raczej przekonać się do testinga - przynajmniej do czasu wydania 11-stki (stable) ?
Ostatnio zmieniony 05 marca 2021, 19:17 przez hsurim, łącznie zmieniany 1 raz.
ziomal
Posty: 33
Rejestracja: 11 lutego 2017, 11:26

Re: Po czystej instalcji 10-tki, podczas uruchamiania zatrzymuje się

Post autor: ziomal »

Osobiście wszedłbym do BIOS-u i w zaawansowanych ustawieniach BIOS-u włączył technologie wirtualizacji.
Może być w opcjach sekcji CPU:
Advanced - OC - funkcje procesora (Advanced - OC - CPU features)
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Re: Po czystej instalcji 10-tki, podczas uruchamiania zatrzymuje się

Post autor: hsurim »

Dzięki za odpowiedź.
Wcześniej znalazłem (też) coś o tej wirtualizacji, ale nie do końca zrozumiałem o co chodzi.
W dodatku (przynajmniej u mnie) ten bios działa momentami jakoś ociężale i po pobieżnym jego przejrzeniu, dałem spokój.

Teraz wiem konkretnie gdzie tego szukać. DZIĘKI !!! (po południu powalczę i dam oczywiście znać)

p.s.: nie ukrywam, że po małej lekturze na temat ogólnej stabilności 'testinga', jestem nawet chętny na jego wypróbowanie
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 3512
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Re: Po czystej instalcji 10-tki, podczas uruchamiania zatrzymuje się

Post autor: dedito »

Od lat używam testinga na desktopie domowym bez problemów.
Na jakąś maszynę produkcyjną to bym mocno odradzał tu zdecydowanie lepsza jest wersja stabilna lub starsza.
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Re: Po czystej instalcji 10-tki, podczas uruchamiania zatrzymuje się

Post autor: hsurim »

ziomal pisze: 28 lutego 2021, 16:59 Osobiście wszedłbym do BIOS-u i w zaawansowanych ustawieniach BIOS-u włączył technologie wirtualizacji.
(...)
Przepraszam, że dopiero teraz (po tak długim czasie) się odzywam - kumulacja obowiązków/pracy itp itd ...
Znalazłem tę wirtualizację w Advanced / CPU Configuration / Intel (VMX) Virtualization Technology.
Włączyłem, ale ... Debian10 live, nadal zatrzymuje się w tym samym miejscu - na czarnym ekranie z migającym kursorem w lewym górnym rogu.
Zarzucam raczej ten mój problem, bo zainstalowałem 11-tkę (z netinstall) i wszystko bryka.

Niemniej, DZIĘKI za chęć pomocy. :)
Zablokowany