problem z katalogami

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Tomek89
Posty: 30
Rejestracja: 16 sierpnia 2007, 13:28

problem z katalogami

Post autor: Tomek89 »

WItam od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem Debianka i mam jeden problem który muszę rozwiązać aby ruszyć dalej. A mianowicie (może to jest pytanie banalne) ale nie mogę sobie poradzić z tym problemem nie mogę utworzyć wypakować modyfikować dopisywać tworzyć żadnych danych katalogów w /etc/ a żeby ruszyć muszę to zrobić zapewne zapytacie czy loguje się jako root niestety do środowiska graficznego używam KDE nie da się zalogować jako root a z consoli su nie mam pojęcia jak uzyskać dostęp do tego katalogu. Proszę o poradę co muszę zrobić aby jak zywkły użytkownik muc modyfikować i tworzyć nowe katalogi w /etc/ z góry dziękuję za pomoc! :->
daris
Beginner
Posty: 304
Rejestracja: 30 marca 2007, 21:00

Post autor: daris »

Kod: Zaznacz cały

kdesu konqueror
Awatar użytkownika
Spass
Beginner
Posty: 181
Rejestracja: 09 maja 2007, 16:25

Post autor: Spass »

Logujesz się do środowiska graficznego jako zwykły użytkownik, w terminalu/konsoli logujesz się na roota za pomocą su, operujesz na folderach i plikach między innymi tymi poleceniami.
Nailvegher
Posty: 43
Rejestracja: 15 lipca 2007, 07:09
Lokalizacja: Go³dap

Post autor: Nailvegher »

Zmienić jego uprawnienia... Osobiście nie polecam tego, ale skoro Pan prosi...
Proszę zalogować się jako root i wydać następujące polecenie:

Kod: Zaznacz cały

chmod u=rwx,g=rwx,o=r
Pozdrawiam...
Tomek89
Posty: 30
Rejestracja: 16 sierpnia 2007, 13:28

Post autor: Tomek89 »

łał ale szybka odpowiedz zaskoczyliście mnie pozytywnie jestescie zajebi..... dzięki bardzo a precyzując jak chcę uwtorzyć np. nowy katalog wywala mi błąd Brak dostępu... tak myślałem że chodzi o uprawnienia.. :)

[ Dodano: 2007-08-25, 20:21 ]
no mi odpowiada komenda

Kod: Zaznacz cały

 "kdesu konqueror"
myślę że za wiele nie nabroję pozdrawiam!!

[ Dodano: 2007-08-25, 20:28 ]
kurcze ale dalej nie udaje mi się wypakować windowskowskich archiwum rar pakiet do tego celu mam zainstalowany a jak próbuję otworzyć dany plik wywali mi błąd Brak programu unrar na twojej ścieżce. Zainstaluj go lub skontaktuj się z administratorem systemu a pakiet unrar mam na bank zainstalowany? Poradzicie czym to jest spowodowane??

[ Dodano: 2007-08-25, 21:08 ]
Oki już sam doszedłem jednak google czyni cuda a problem polegał na tym że unrar-free = badziew unrar good!!
ODPOWIEDZ