mikrofon - g

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

mikrofon - głośność

Post autor: Kaka' »

Mam sobie mikrofon, działa dobrze. Ale jedno mnie zastanawia i zarazem dziwi: mianowicie przy rozmowie przez skype czy nagrywaniu głosu muszę mikrofon trzymać bardzo blisko siebie, co mnie bardzo denerwuje i jest męczące. Natomiast pod XP mogę stać na końcu pokoju i wszystko jest słychać, czy to jak rejestruje dźwięk czy jak rozmawia przez skype. Patrzałem w alsamixer i jedną rzecz wykombinowałem, chodzi o opcję "Mic Boost (+20dB)". Gdy włączę tę opcję mogę trochę dalej mieć mikrofon, no co najwyżej 10cm dalej, ale za to w głośnikach gdy zwiększę głośność taki hałas jest, jakoś tak piszczy, no po prostu nieznośne jest. Więc ta opcja chyba odpada. No nie wiem co mogę jeszcze pozmieniać chciałbym żeby było jak dawniej żebym mógł np. stać na końcu pokoju no i normalnie rozmawiać a nie trzymać mikrofon blisko siebie. Walczę już z tym bardzo długo, w sobotę kilka godzin nad tym siedziałem ale nic nie wymyśliłem. W google też byłem ale nic konkretnego nie znalazłem.


Z góry dziękuję za pomoc!
Pozdrawiam!
Attis
Posty: 14
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 20:11
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Attis »

Włącz "alsamixer"
Wciśnij F4 (zakładka "capture")
Sprawdź czy MIC masz dany na 100. Ew. napisz co tam masz powłączane.
Do Skype raczej powinieneś mieć tylko MIC, ale to co tam zobaczysz zależy mocno od Twojej karty muzycznej.
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

No to lecimy:

Master - max
Master M - max
PCM - włączone
Center - max
Line - max
CD - max
Mic - max
Mic Boost - dam na maksa to same piski :/
AUX - max
External - włączone

Reszta wyciszona i wyłączona.
Gdy dam F4 to pokazuje się nowe okno i tam mogę tylko zwiększyć "capture", natomiast pod "Mic" pisze na czerwono "Capture".

Co mam z tym fantem zrobić? W tym całym alsamixer to dużo rzeczy próbowałem, zmieniałem ale nic nie wykombinowałem. Nie wiem czego to może być wina, raczej konfiguracji bo karty na pewno nie, karta jest dobra (pod XP działała).


Pozdrawiam!
Attis
Posty: 14
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 20:11
Lokalizacja: Wroc³aw

Post autor: Attis »

W zakładce "Playback" mikrofon możesz mieć wyciszony - kontroluje ona tylko to, czy dźwięk z mikrofonu pójdzie na _twoje_ głośniki i nie ma wpływu na to, jak (np.) skype nagrywa. Najważniejsza jest tutaj zakładka "Capture" w której jakkolwiek masz, powinieneś ustawić na maksa i wybrać nagrywanie z mikrofonu. Powtórzę się - w różnych kartach wygląda to zupełnie inaczej (np. między moim emu10k1 na jednym kompie a snd_hda_intel na drugim jest ogromna różnica), więc liczę na Twoją intuicję ;)
Ew. zamieść gdzieś screenshot zakładki "Capture"
jaSS
Beginner
Posty: 388
Rejestracja: 02 czerwca 2006, 08:57

Post autor: jaSS »

Kaka' pisze:Patrzałem w alsamixer i jedną rzecz wykombinowałem, chodzi o opcję "Mic Boost (+20dB)". Gdy włączę tę opcję mogę trochę dalej mieć mikrofon, no co najwyżej 10cm dalej, ale za to w głośnikach gdy zwiększę głośność taki hałas jest, jakoś tak piszczy, no po prostu nieznośne jest.
Jeżeli chodzi o moc mikrofonu to raczej jest to jedyna opcja w alsie.

Jeżeli chodzi o piski to poczytaj co to sprzężenie zwrotne, złoże się że jeżeli zamiast głośników użyjesz słuchawek to nic nię bedzie piszczało. Poszukaj jakichś filtrów i wytnij odpowiednie częstotliwości które moga się sprzęgać (nigdy nie używałem więc nie wiem czy są i jak je stosować pod linuxem, ale wydaje mi się że to właśnie w tym problem leży)
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Dobra już trochę lepiej. Już trochę dalej mogę mieć mikrofon ale ogranicza się to teraz tak do 20cm co już tak bardzo nie denerwuje ale mogło by być lepiej.

Co do mojej karty i sprzętu to na 99% jest dobry. A w słuchawkach też mam te "piski". W drugiej parze słuchawek też to samo. Więc albo nagle coś mi się pochrzaniło z kartą dźwiękową lub coś mam źle skonfigurowane.

Zrzuty z:

Capture:

Obrazek

I z playback część 1:

Obrazek

playback część 2:

Obrazek

Daje te zrzuty bo może nieświadomie mam coś wyciszone lub źle ustawione itp.


Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ