Informacje o wydaniach dystrybucji Debian

Ogólne pytania dotyczące systemu
Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 2823
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Informacje o wydaniach dystrybucji Debian

Post autor: dedito » 18 czerwca 2017, 10:17

Debian 9 "Stretch" wydany

Cytując za https://www.debian.org/News/2017/20170617.pl.html
Debian 9 "Stretch" wydany

17. czerwca 2017r

Po 26 miesiącach stałego rozwoju, Projekt Debian z dumą przedstawia nowe stabilne wydanie oznaczone numerem 9 (o nazwie kodowej "Stretch"), które będzie wspierane przez najbliższe 5 lat, dzięki wspólnej pracy Zespołu ds. Bezpieczeństwa oraz Zespołu ds. Długiego Wsparcia.

Debian 9 jest poświęcony pamięci założyciela projektu Iana Murdocka, który odszedł 28 grudnia 2015 r.

W wydaniu "Stretch", domyślnym wariantem MySQL stała się MariaDB. Zastąpienie pakietów MySQL 5.5 lub 5.6 przez wariant MariaDB 10.1 nastąpi automatycznie w czasie aktualizacji.

Firefox i Thunderbird powróciły do Debiana wraz z wydaniem "Stretch", zastępując swe pozbawione znaków towarowych wersje pod nazwami Iceweasel i Icedove, obecne w archiwum ponad 10 lat.

Dzięki projektowi powtarzalnych kompilacji, ponad 90% pakietów źródłowych obecnych w Debianie 9 zbuduje pakiety binarne odtwarzalne z dokładnością co do bitu. Jest to ważna funkcja pozwalająca na weryfikację, zabezpieczająca użytkowników przed groźnymi próbami manipulowania kompilatorami i sieciami budującymi pakiety. Przyszłe wydania Debiana będą zawierały narzędzia i metadane, dzięki którym użytkownicy będą w stanie zweryfikować pochodzenie pakietów z archiwum.

Administratorów i użytkowników działających we wrażliwych środowiskach z pewnością ucieszy fakt, że system X do działania nie wymaga już uprawnień "roota".

Wydanie "Stretch" jest pierwszą wersją Debiana zawierającą "nowoczesną" gałąź GnuPG w pakiecie "gnupg". Charakteryzuje się ona kryptografią krzywych eliptycznych, lepszymi ustawieniami domyślnymi, zwiększoną modularnością i ulepszoną obsługą kart smartcard. "Klasyczna" gałąź GnuPG jest wciąż dostępna jako gnupg1 dla użytkowników, którzy jej wymagają, lecz została uznana za przestarzałą.

Pakiety debugowania są łatwiejsze do uzyskania i używania w Debianie 9 "Stretch". Aby automatycznie zapewnić symbole debugowania do wielu pakietów, do źródeł APT-a można dodać nowe repozytorium "dbg-sym".

Obsługa UEFI ("Unified Extensible Firmware Interface"), którą wprowadzono w wydaniu "Wheezy" znacznie poprawiła się w wersji "Stretch" i obsługuje teraz również instalację 64-bitowego jądra na 32-bitowym UEFI. W obrazach Debiana "live" dodano również opcję rozruchu z UEFI.

To wydanie zawiera liczne aktualizacje pakietów oprogramowania, takich jak:

Apache 2.4.25
Asterisk 13.14.1
Chromium 59.0.3071.86
Firefox 45.9 (w pakiecie firefox-esr)
GIMP 2.8.18
zaktualizowana wersja środowiska graficznego GNOME 3.22
GNU Compiler Collection 6.3
GnuPG 2.1
Golang 1.7
KDE Frameworks 5.28, KDE Plasma 5.8 i KDE Applications 16.08 oraz komponent PIM w wersji 16.04
LibreOffice 5.2
Linux 4.9
MariaDB 10.1
MATE 1.16
OpenJDK 8
Perl 5.24
PHP 7.0
PostgreSQL 9.6
Python 2.7.13 i 3.5.3
Ruby 2.3
Samba 4.5
systemd 232
Thunderbird 45.8
Tomcat 8.5
Xen Hypervisor
środowisko graficzne Xfce 4.12
ponad 51 000 innych gotowych do użycia pakietów oprogramowania, zbudowanych z nieco ponad 25 000 pakietów źródłowych

Z tak szerokim wyborem pakietów oraz zwyczajowym dla siebie szerokim wsparciem dla architektur sprzętowych, Debian po raz kolejny pozostaje wierny swojemu założeniu uniwersalnego systemu operacyjnego. Nadaje się do różnorakich zadań: od systemów biurkowych po netbooki; od serwerów rozwojowych po systemy klastrowe; a także dla serwerów baz danych, WWW i plików. Jednocześnie dodatkowa kontrola jakości — jak na przykład automatyczna instalacja oraz testy aktualizacji dla wszystkich pakietów w archiwum Debiana — zapewnia, że "Stretch" zaspokoi wysokie oczekiwania jakie użytkownicy pokładają w stabilnym wydaniu Debiana.

Łącznie obsługiwane jest dziesięć architektur sprzętowych: 64-bitowe PC / Intel EM64T / x86-64 (amd64), 32-bitowe PC / Intel IA-32 (i386), 64-bitowe little-endian Motorola/IBM PowerPC (ppc64el), 64-bitowe IBM S/390 (s390x) oraz ARM: armel i armhf do starych i nowych 32-bitowych układów, a także arm64 do architektury 64-bitowej "AArch64" oraz do MIPS: oprócz dwóch 32-bitowych mips (big-endian) i mipsel (little-endian), pojawiła się nowa architektura mips64el do 64-bitowego sprzętu little-endian. Obsługę 32-bitowego Motorola/IBM PowerPC (powerpc) usunięto z wydania "Stretch".
Chcesz wypróbować?

Jeśli jedynie chcesz zobaczyć jak działa Debian 9 "Stretch" bez instalowania na dysku, możesz skorzystać ze specjalnego obrazu, znanego jako "live", który ładuje i uruchamia kompletny system operacyjny w trybie tylko do odczytu w pamięci komputera. Obrazów "live" można również następnie użyć do instalacji Debiana. Jest on dostępny na płytach CD, kluczach USB oraz do uruchomienia przez sieć. Początkowo obrazy dostępne są tylko dla architektur amd64 i i386. Więcej informacji znaleźć można w sekcji obrazów "live" na stronie Debiana.

Jeśli jednak chcesz od razu zainstalować system, do wyboru masz różne nośniki, takie jak płyty Blu-ray, DVD i CD oraz obrazy dla pamięci USB i do uruchomienia przez sieć. Z tych obrazów można zainstalować kilka środowisk graficznych — GNOME, KDE, LXDE i Xfce — pożądane środowisko można wybrać w menu podczas uruchamiania danego nośnika. Dodatkowo dostępne są kilkuarchitekturowe obrazy CD i DVD, które pozwalają na instalację różnych architektur z pojedynczej płyty. Można też utworzyć instalacyjny klucz USB (szczegóły w Podręczniku instalacyjnym). Dla użytkowników chmur Debian oferuje także gotowe obrazy OpenStack dla architektur amd64 i arm64.

Debiana można obecnie zainstalować w 75 językach (w tym po polsku), z czego większość jest dostępna w obu interfejsach: tekstowym i graficznym.

Obrazy instalacyjne można pobrać już teraz przez bittorrent (metoda zalecana), jigdo lub HTTP; (więcej informacji na stronie Debian na CD-ROM-ach). "Stretch" wkrótce będzie również dostępna na fizycznych płytach DVD, CD-ROM i Blu-ray u licznych dostawców.
Aktualizowanie Debiana

Aktualizacje do Debiana 9 z poprzedniego wydania, Debian 8 (o nazwie kodowej "Jessie"), są w większości przypadków automatycznie obsługiwane przez menedżer pakietów apt-get. Jak zawsze Debian może zostać zaktualizowany bezpośrednio, bez wymuszonego przestoju i bez przykrych skutków ubocznych, jednak stanowczo zaleca się przeczytanie Uwag do wydania oraz Podręcznika instalacji gdzie wskazano możliwe problemy oraz opisano szczegółowe instrukcje dotyczące instalacji oraz aktualizacji. Uwagi do wydania będą wciąż udoskonalane oraz tłumaczone na kolejne języki.
O Debianie

Debian jest wolnym systemem operacyjnym, rozwijanym przez tysiące ochotników z całego świata, którzy współpracują za pośrednictwem Internetu. Kluczowymi atutami projektu Debian są jego wolontariacki charakter, oddanie Umowie Społecznej Debiana oraz ruchowi Wolnego Oprogramowania i zaangażowanie w dostarczenie możliwie najlepszego systemu operacyjnego. To wydanie jest kolejnym ważnym krokiem w tym kierunku.
Kontakt

Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://www.debian.org/ lub pod adresem e-mail <press@debian.org> (w języku angielskim).

Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 2823
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Informacje o wydaniach dystrybucji Debian

Post autor: dedito » 11 marca 2018, 15:38

czwarta aktualizacja Debian 9 (Stretch)

10 marca 2018 wydano czwartą aktualizację obecnej stabilnej edycji Debiana o nazwie kodowej Stretch. Aktualizacja zawiera głównie poprawki bezpieczeństwa i korekty dotyczące poważnych problemów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wiadomości projektu Debian: https://www.debian.org/News/2018/20180310

Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 2823
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Informacje o wydaniach dystrybucji Debian

Post autor: dedito » 05 lipca 2018, 07:49

zakończenie wsparcia Debiana 7 "Wheezy" (LTS)

1 czerwca 2018 zespół projektu Debian opublikował informację o zakończeniu wsparcia Debiana 7 "Wheezy" (LTS) po 5 latach od jego wydania w dniu 4 maja 2013.

Oznacza to, że Debian 7 nie będzie już otrzymywał aktualizacji bezpieczeństwa. Część pakietów Wheezy będzie obsługiwana przez podmioty zewnętrzne. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Extended LTS.

Zespół LTS przygotowuje się do rozpoczęcia wsparcia dla Debiana 8 "Jessie", który jest obecnie edycją oldstable. Zespół LTS przejmie proces wspierania od zespołu Bezpieczeństwa w dniu 17 czerwca 2018 roku.

Debian 8 otrzyma przedłużone wsparcie (Long Term Support) również na 5 lat do 30 czerwca 2020. Wsparcie obejmuje architektury amd64, i386, armel i armhf.

Więcej informacji na temat używania Jessie LTS i przejścia z Wheezy LTS znajdziesz na stronie LTS/Using.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wiadomości projektu Debian: https://www.debian.org/News/2018/20180601

Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 2823
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Wydano 11 (ostatnią) aktualizację Debiana 8 "Jessie"

Post autor: dedito » 05 lipca 2018, 08:04

jedenasta (zarazem ostatnia) aktualizacja Debian 8 (Jessie)

23 czerwca 2018 zespół Debian poinformował o wydaniu jedenastej (zarazem ostatniej) aktualizacji edycji Debian 8 (jessie), która ma obecnie status oldstable. Aktualizacja zawiera głównie poprawki dotyczące bezpieczeństwa, a także kilka korekt dotyczących poważnych problemów. Poradniki dotyczące bezpieczeństwa zostały już opublikowane osobno i tam, gdzie to możliwe, są przywoływane.

Po tej aktualizacji zespoły ds. Bezpieczeństwa i ds. publikacji edycji Debiana nie będą już tworzyć aktualizacji dla systemu Debian 8. Użytkownicy, którzy chcą nadal otrzymywać wsparcie bezpieczeństwa powinni przejść na wersję 9 Debiana lub odwiedzić stronę https://wiki.debian.org/LTS, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat zakresu architektur i pakietów objętych projektem wsparcia długoterminowego.

Pakiety dla niektórych architektur objętych przez DSA 3746, DSA 3944, DSA 3968, DSA 4010, DSA 4014, DSA 4061, DSA 4075, DSA 4102, DSA 4155, DSA 4209 and DSA 4218 nie zostały uwzględnione w aktualizacji z przyczyn technicznych. Wszystkie inne aktualizacje bezpieczeństwa wydane w trakcie trwania edycji "jessie", które nie były częścią poprzednich aktualizacji, są uwzględnione w tej aktualizacji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wiadomości projektu Debian: https://www.debian.org/News/2018/20180623

Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 2823
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Wydano 5 aktualizację Debiana 9 "Stretch"

Post autor: dedito » 16 lipca 2018, 07:32

piąta aktualizacja Debian 9 (Stretch)

14 lipca 2018 roku zespół Debian poinformował o wydaniu piątej aktualizacji swojej stabilnej dystrybucji Debian 9 (nazwa kodowa stretch). W tym wydaniu punktowym dodano głównie poprawki dotyczące bezpieczeństwa, a także usunięto kilka poważnych problemów. Poradniki dotyczące bezpieczeństwa zostały już opublikowane odrębnie i tam, gdzie to możliwe, są przywoływane.

Zwróć uwagę, że wydanie punktowe nie stanowi nowej wersji Debiana 9, ale tylko aktualizuje niektóre z dołączonych pakietów. Nie ma potrzeby wyrzucania starych nośników instalacyjnych stretch. Po instalacji pakiety można uaktualnić do aktualnych wersji przy użyciu aktualnych serwerów lustrzanych Debiana.

Ci, którzy często instalują aktualizacje z security.debian.org, nie będą musieli aktualizować wielu pakietów, a większość takich aktualizacji znajduje się w wydaniu punktowym.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wiadomości projektu Debian:
https://www.debian.org/News/2018/20180714

Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 2823
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Wydano 6 aktualizację Debiana 9 "Stretch"

Post autor: dedito » 12 listopada 2018, 07:43

szósta aktualizacja Debian 9 (stretch)

10 listopada 2018 roku zespół Debian poinformował o wydaniu szóstej aktualizacji swojej stabilnej dystrybucji Debian 9 (nazwa kodowa stretch). W tym wydaniu punktowym dodano głównie poprawki dotyczące bezpieczeństwa, a także usunięto kilka poważnych problemów. Poradniki dotyczące bezpieczeństwa zostały już opublikowane odrębnie i tam, gdzie to możliwe, są przywoływane.

Zwróć uwagę, że wydanie punktowe nie stanowi nowej wersji Debiana 9, ale tylko aktualizuje niektóre z dołączonych pakietów. Nie ma potrzeby wyrzucania starych nośników instalacyjnych stretch. Po instalacji pakiety można uaktualnić do aktualnych wersji przy użyciu aktualnych serwerów lustrzanych Debiana.

Ci, którzy często instalują aktualizacje z security.debian.org, nie będą musieli aktualizować wielu pakietów, a większość takich aktualizacji znajduje się w wydaniu punktowym.

Nowe obrazy instalacyjne będą dostępne wkrótce w standardowych lokalizacjach.

Aktualizację istniejącej instalacji do bieżącej wersji można osiągnąć, ustalając listę repozytoriów pakietów na jeden z wielu serwerów lustrzanych HTTP Debiana. Pełna lista serwerów lustrzanych jest dostępna pod adresem:
https://www.debian.org/mirror/list

Poprawki różnych błędów
To wydanie punktowe wprowadza kilka ważnych poprawek do pakietów podanych na https://www.debian.org/News/2018/20181110

Poprawki bezpieczeństwa
To wydanie punktowe wprowadza aktualizacje zabezpieczeń. Zespół ds. Bezpieczeństwa wydał już poradę dotyczącą każdej z tych aktualizacji podanych na https://www.debian.org/News/2018/20181110

Usunięte pakiety
W wydaniu punktowym usunięto pakiety z powodu okoliczności pozostających poza kontrolą zespołu Debian.
Listę usuniętych paczek wraz z powodami znajdziesz na https://www.debian.org/News/2018/20181110

Instalator Debiana
Instalator został zaktualizowany w celu uwzględnienia poprawek wprowadzonych do wersji stabilnej po wydaniu punktowym.

Adresy URL
Pełne listy pakietów, które zmieniły się wraz z tą wersją:
http://ftp.debian.org/debian/dists/stretch/ChangeLog

Aktualna stabilna dystrybucja:
http://ftp.debian.org/debian/dists/stable/

Proponowane aktualizacje stabilnej dystrybucji:
http://ftp.debian.org/debian/dists/proposed-updates

Informacje o dystrybucji stabilnej (uwagi do wydania, errata itp.):
https://www.debian.org/releases/stable/

Komunikaty bezpieczeństwa i informacje:
https://security.debian.org/

O systemie Debian
Projekt Debian jest stowarzyszeniem twórców Wolnego Oprogramowania, którzy poświęcają swój czas i wysiłek, aby stworzyć całkowicie darmowy system operacyjny Debian.

Informacje kontaktowe
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź strony internetowe Debiana na stronie https://www.debian.org/, wyślij wiadomość na adres <press@debian.org> lub skontaktuj się z zespołem ds. Stabilnego wydania na <debian-release@lists.debian.org

Więcej informacji znajdziesz na stronie wiadomości projektu Debian:
https://www.debian.org/News/2018/20181110

Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 2823
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Wydano 7 aktualizację Debiana 9 "Stretch"

Post autor: dedito » 29 stycznia 2019, 10:24

siódma aktualizacja Debian 9 (stretch)

23 stycznia 2019 roku zespół Debian poinformował o wydaniu siódmej aktualizacji swojej stabilnej dystrybucji Debian 9 (nazwa kodowa stretch). W tym wydaniu punktowym zawarto najnowszą aktualizację zabezpieczeń dla APT, aby zabezpieczyć nowe instalacje przed podatnością na ataki. Żadne inne aktualizacje nie są uwzględniane.

Zwróć uwagę, że wydanie punktowe nie stanowi nowej wersji Debiana 9, ale tylko aktualizuje niektóre z dołączonych pakietów. Nie ma potrzeby wyrzucania starych nośników instalacyjnych stretch. Po instalacji pakiety można uaktualnić do aktualnych wersji przy użyciu aktualnych serwerów lustrzanych Debiana.

Ci, którzy często instalują aktualizacje z security.debian.org, nie będą musieli aktualizować wielu pakietów, a większość takich aktualizacji znajduje się w wydaniu punktowym.

Nowe obrazy instalacyjne będą dostępne wkrótce w standardowych lokalizacjach.

Aktualizację istniejącej instalacji do bieżącej wersji można osiągnąć, ustalając listę repozytoriów pakietów na jeden z wielu serwerów lustrzanych HTTP Debiana. Pełna lista serwerów lustrzanych jest dostępna pod adresem:
https://www.debian.org/mirror/list

Aktualna stabilna dystrybucja:
http://ftp.debian.org/debian/dists/stable/

Proponowane aktualizacje stabilnej dystrybucji:
http://ftp.debian.org/debian/dists/proposed-updates

Informacje o dystrybucji stabilnej (uwagi do wydania, errata itp.):
https://www.debian.org/releases/stable/

Komunikaty bezpieczeństwa i informacje:
https://security.debian.org/

O systemie Debian
Projekt Debian jest stowarzyszeniem twórców Wolnego Oprogramowania, którzy poświęcają swój czas i wysiłek, aby stworzyć całkowicie darmowy system operacyjny Debian.

Informacje kontaktowe
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź strony internetowe Debiana na stronie https://www.debian.org/, wyślij wiadomość na adres <press@debian.org> lub skontaktuj się z zespołem ds. Stabilnego wydania na <debian-release@lists.debian.org

Więcej informacji znajdziesz na stronie wiadomości projektu Debian:
https://www.debian.org/News/2019/20190123

Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 2823
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Wydano 8 aktualizację Debiana 9 "Stretch"

Post autor: dedito » 25 lutego 2019, 09:55

Ósma aktualizacja Debian 9 (stretch)
16 lutego 2019 roku zespół Debian poinformował o wydaniu ósmej aktualizacji swojej stabilnej dystrybucji Debian 9 (nazwa kodowa stretch). W tym wydaniu punktowym wprowadzono głównie korekty dotyczące problemów związanych z bezpieczeństwem, a także kilka korekt dotyczących poważnych problemów. Poradniki bezpieczeństwa zostały już opublikowane osobno i tam gdzie jest to możliwe.

Zwróć uwagę, że wydanie punktowe nie stanowi nowej wersji Debiana 9, ale tylko aktualizuje niektóre z dołączonych pakietów. Nie ma potrzeby wyrzucania starych nośników instalacyjnych stretch. Po instalacji pakiety można uaktualnić do aktualnych wersji przy użyciu aktualnych serwerów lustrzanych Debiana.

Ci, którzy często instalują aktualizacje z security.debian.org, nie będą musieli aktualizować wielu pakietów, a większość takich aktualizacji znajduje się w wydaniu punktowym.

Nowe obrazy instalacyjne będą dostępne wkrótce w standardowych lokalizacjach.

Aktualizację istniejącej instalacji do bieżącej wersji można osiągnąć, ustalając listę repozytoriów pakietów na jeden z wielu serwerów lustrzanych HTTP Debiana. Pełna lista serwerów lustrzanych jest dostępna pod adresem:
https://www.debian.org/mirror/list

Więcej informacji znajdziesz na stronie wiadomości projektu Debian:
https://www.debian.org/News/2019/20190216

Awatar użytkownika
dedito
Moderator
Posty: 2823
Rejestracja: 18 listopada 2013, 21:07
Lokalizacja: Gliwice

Wydano 9 aktualizację Debiana 9 "Stretch"

Post autor: dedito » 03 maja 2019, 10:27

Dziewiąta aktualizacja Debian 9 (stretch)
27 kwietnia 2019 roku zespół Debian poinformował o wydaniu dziewiątej aktualizacji swojej stabilnej dystrybucji Debian 9 (nazwa kodowa stretch). W tym wydaniu punktowym wprowadzono głównie korekty dotyczące problemów związanych z bezpieczeństwem, a także kilka korekt dotyczących poważnych problemów. Poradniki bezpieczeństwa zostały już opublikowane osobno i tam gdzie jest to możliwe.

Zwróć uwagę, że wydanie punktowe nie stanowi nowej wersji Debiana 9, ale tylko aktualizuje niektóre z dołączonych pakietów. Nie ma potrzeby wyrzucania starych nośników instalacyjnych stretch. Po instalacji pakiety można uaktualnić do aktualnych wersji przy użyciu aktualnych serwerów lustrzanych Debiana.

Ci, którzy często instalują aktualizacje z security.debian.org, nie będą musieli aktualizować wielu pakietów, a większość takich aktualizacji znajduje się w wydaniu punktowym.

Nowe obrazy instalacyjne będą dostępne wkrótce w standardowych lokalizacjach.

Aktualizację istniejącej instalacji do bieżącej wersji można osiągnąć, ustalając listę repozytoriów pakietów na jeden z wielu serwerów lustrzanych HTTP Debiana. Pełna lista serwerów lustrzanych jest dostępna pod adresem:
https://www.debian.org/mirror/list

W szczególnych przypadkach dla tego wydania punktowego, osoby używające narzędzia "apt-get" do przeprowadzenia aktualizacji będą musiały upewnić się, że używana jest opcja "dist-upgrade", aby zaktualizować pakiety jądra do najnowszych wersji. Użytkownicy innych narzędzi, takich jak „apt” i „aptitude”, powinni użyć opcji „upgrade”.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wiadomości projektu Debian:
https://www.debian.org/News/2019/20190427

Zablokowany