[+] RAID i Debian

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

[+] RAID i Debian

Post autor: velmafia »

Witam ostatnio postanowiłem zrobić porządek na dyskach i przy okazji postawić RAID-0, tylko że mam 2 różne dyski: WD-160GB i WD-250GB. Z tego co wyczytałem na necie RAID będzie jako 2x160GB, a 90GB zostanie nieużywane. Wyczytałem też że "nowsze systemy" potrafią wykryć i wykorzystać tą przestrzeń nie będącą RAIDem, jako dodatkową partycję.
I moje pytanie, czy próbował ktoś czegoś takiego pod Debianem, lub może ktoś wie coś na ten temat. W prawdzie obejdę sie bez tych 90GB, ale skoro mam tyle pamięci to po co ją tracić (przyda sie na jakieś backupy).

RAIDa mam sprzętowego, płyta gł. Epox 8kda3+ (Silicon Image Sil3114 S-ATA RAID)


Aloha
raku
Posty: 9
Rejestracja: 25 czerwca 2006, 23:35
Lokalizacja: Rzeszów

Re: RAID + Debian

Post autor: raku »

velmafia pisze:RAIDa mam sprzętowego
chciałbyś...
płyta gł. Epox 8kda3+ (Silicon Image Sil3114 S-ATA RAID)
czyli najzwyklejszy HostRaid - zwykły programowy.

musisz użyć mdadm do założenia RAID - będzie to czysto software'owe rozwiązanie obsługiwane przez kernel. Wystarczy, że zrobisz na dysku większym partycję o rozmiarze mniejszego i zepniesz je raidem. Reszta dysku może być spokojnie popartycjonowana wg uznania.

Osobiście zastanawiałbym się, co mi da taki raid.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

w między czasie założyłem macierz, i PC chodził bardzo szybko, ale miałem trochę problemów, znalazłem też na necie info że to jest tylko kontroler softowego raida, więc postanowiłem że dam sobie spokój z RAID-em, ale dzięki za odpowiedz




aloha
ODPOWIEDZ