Klawiatury z logiem Windowsa.

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
mateuszek
Beginner
Posty: 117
Rejestracja: 04 sierpnia 2014, 20:42

Klawiatury z logiem Windowsa.

Post autor: mateuszek »

Cześć, zastanawia mnie jedna rzecz, dlaczego wszystkie* klawiatury mają logo Windowsa? w internecie nie znalazłem nic co by odpowiedzieło na moje pytanie.


**- nie wiem czy wszystkie
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

oj tam zaraz na wszystkich...;>

Obrazek

niestety hegemonia jedynego słusznego systemu uwieczniona na klawiaturach, jest to swoisty artefakt zamierzchłych czasów, kiedy to windows był jedynym ogólnodostępnym i stosowanym przez producentów systemem na coraz bardziej rozpowszechniane w tamtych czasach tzw. PC - jest to nazwa stworzona przez IBM odnosząca się wtedy do ich produktu, która dzisiaj już się zatarła tak jak przykładowo w przypadku adidasa, gdzie na każdy sportowy but nawykliśmy go dzisiaj nazywać adidasem. Ale do rzeczy, każda firma mogła wytwarzać takie sprzęciwo jak IBM właśnie dzięki otwarciu/upublicznieniu przez niego dokumentacji/specyfikacji PC). Apple czy Amiga produkowała wtedy własny sprzęt całkowicie odmienny od peceta IBM'a oczywiście bez przycisków start na klawiaturze;>. W dzisiejszych czasach ów logo stosowane jest już chyba tylko dla samej zasady, tradycji i starych przyzwyczajeń producentów ...

tak na marginesie ten przycisk sprawdza się tylko na windowsach, można go bez żadnych skrupułów wyrwać z klawiatury;> na innych systemach nie ma on jakiegokolwiek znaczenia a na linuksie chyba nawet żadnego przeznaczenia, taki pustak niepotrzebny, szpecący klawiaturę..;>
Awatar użytkownika
neo86
Beginner
Posty: 285
Rejestracja: 16 października 2013, 00:03
Lokalizacja: Opolskie

Post autor: neo86 »

Menel pisze: tak na marginesie ten przycisk sprawdza się tylko na windowsach, można go bez żadnych skrupułów wyrwać z klawiatury;> na innych systemach nie ma on jakiegokolwiek znaczenia a na linuksie chyba nawet żadnego przeznaczenia, taki pustak niepotrzebny, szpecący klawiaturę..;>
Tu się mylisz! W Linuksie on działa i to bez dodatkowych konfiguracji... Kiedyś jak miałem Ubuntu to wywoływał Dash Menu/MATE Menu a teraz w Debianie Sidzie wywołuje on Menu Xfce (w Wheezym i Jessiem on nie działał). Jak bawiłem się z instalacjami OSX na zwykłym laptopie w 100% kompatybilnym z macami (hackintosh) to przycisk ten przejmuje funkcję appleowskiego przycisku CMD (Command Key).
Załącznik img1.jpg nie jest już dostępny
Jest zatem użytecznym przyciskiem do szybkiej obsługi systemu nie tylko Windows.

Nie wszystkie klawiatury mają fabryczny znaczek Windowsa. Komputery firmy System 76 mają preinstalowany tylko i wyłącznie Ubuntu toteż mają inny znaczek: http://blog.ccare.me/images/galago-ubuntu-key.jpg

P.S. Fajnie przerobiłeś u siebie ten przycisk ;) Widać, że Cię mocno wku...rzał :D
Załączniki
img1.jpg
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Ja tam sobie pod niego podpinam skróty klawiszowe odtwarzacza muzyki i inne takie :)
A co, przydatny jest.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

neo86 to nie moje dzieło aż takim fanatykiem debiana nie jestem ;> oczywiście, że nie wszystkie klawiatury mają logo windowsa (próbowałem naświetlić koledze mateuszek jakie to miało mniej więcej początki i skąd się wzięło w moim chaotycznym wpisie wyżej...

ogólnie to nigdy nie używam tego klawisza, taki zapomniany klawisz...ale podbindowanie go jest całkiem niezłym pomysłem...xfce4-terminal sobie przypiąłem a co tam niech jest użyteczny w sumie nawet wygodniej niż pod ctrl+t jak miałem wcześniej..;>
kometss
Posty: 6
Rejestracja: 03 grudnia 2014, 09:22

Post autor: kometss »

tak już jest i koniec, z tym się nie dyskutuje :D
Awatar użytkownika
mateuszek
Beginner
Posty: 117
Rejestracja: 04 sierpnia 2014, 20:42

Post autor: mateuszek »

dziwne, szukając w internecie wiadomości na ten temat znalazłem tylko do czego służy ten przycisk, a dlaczego pojawia się na klawiaturach, dziękuję Menelu za informacje. Nawet znaleść klawiaturę bez loga Windowsa jest trochę ciężkie :P
klavierkrk
Beginner
Posty: 257
Rejestracja: 14 maja 2013, 17:18

Post autor: klavierkrk »

no ja korzystam z tych dwóch przycisków:
WindowsKey
HeyperKey

w Emacsie, w tej chwili około 20 hotkeyów, docelowo chcę z 70 hotkeyów dla tych przycisków mieć. Tak więc do programowania te przyciski są bardzo dobre i przydatne

jak kogos interesuja sprawy z związane z klawiaturą i programowaniem, to tak:
- dobre programowanie opiera się silnie na pisaniu kodu, a więc jest to praca z klawiaturą
-docelowo większość ludzi używa klawiatury standardowej, więc trzeba tak się dostosować, aby móc pracować na standardowej klawie Windowsa
- nie interesuje mnie "rodzina" C++/C#/C, oraz rodzina .NET (technologie MS Windows)
-ja korzystam z comba: Eclipse+Emacs (obydwa te dwa programy działają na Linuxie), które praktycznie w całości pokrywa moją technologie (w twych dwóch programach można efektywnie tworzyć kod w technologii, która mnie interesuje i na której zarabiam)
-zarówno w Emacs jak i Eclipse korzystam z emulacji vima, a więc podstawowe klawisze są podstawowe dla Vima:
http://www.catswhocode.com/blog/130-ess ... m-commands
-inaczej mówiąc, nauka ~200 komend Vimowskich pozwoli korzystać z emulatorów w Emacs i Eclipse
-keybinding dla Vima są tak stworzone, że korzysta się ze wszystkich 10 palców, w sensie, że pokrywają się z koncepcjami szybkiego pisania (10 palców)
- ktoś wie co to jest szybkie pisanie? nie? Polecam sprawdzić. Chodzi, żeby używać efektywnie wszystkich 10 palców, z tego najwięcej i najczęściej palców najsilniejszych
-w Emacscie natomiast oprócz emulacji vima (evil: https://gitorious.org/evil/pages/Home ) korzystam właśnie z dodatkowych pluginów, które mają tonę funkcjonalności, i tutaj binduje WindowsKey + cos tam, lub Hyper + coś tam (Hyper to ten drugi przycisk obok WindowsKey)
- te dwa przyciski równocześnie mają o tyle dobre położenie, że obciążają tylko prawy kciuk, który jest palcem bardzo silnym i który jest stosunkwo rzadko używany, a więc należy jak najwięcej przycisków i funkcji oprzeć na prawym kciuku
ODPOWIEDZ