Pr

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
koleszka143
Posty: 4
Rejestracja: 04 marca 2010, 21:48

Prędkość obrotów wentylatora CPU

Post autor: koleszka143 »

Od niedawna postanowiłem zacząć używać dystrybucji Debian na co dzień i zaraz po instalacji pojawiły się pewne problemu. Posiadam laptop Toshiba Satellite A300D z procesorem AMD Turion 64 X2 2.00 GHz. Pod W7 wszystko jest fajnie, prędkość wentylatora CPU jest uzależniona od aktualnej temp. i obciążenia. Niestety pod debianem (v7.5.0-amd64), mimo braku obciążenia wentylator chodzi na maksymalnych obrotach i przy tym dość mocno hałasuje. I moje pytanie jak sobie poradzić z tym problemem? Czy jest jakiś pakiet który pozwala kontrolować prędkość obrotową wentylatora?

Tak przy okazji chciałem zapytać jak sprawdzić czy któreś urządzenie nie ma sterownika? W windows jest lista urządzeń i tam wykrzyknikiem zaznaczone są urządzenia dla których brakuje sterownika dodatkowo można sprawdzić identyfikator takiego urządzenia. W linuxie sterowniki znajdują sie w katalogu /dev w postaci plików ale jak odszukać niezainstalowany sprzęt czy sprawdzić jego identyfikator?
Jdwind
Posty: 60
Rejestracja: 17 lipca 2007, 14:20
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Jdwind »

Miałem kiedyś podobny problem, ale na innym laptopie - rozwiązaniem okazała się aktualizacja BIOS. Zobacz, czy nie ma nowej wersji dla Twojego laptopa, może to nie to, ale sprawdzić nie zaszkodzi.
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Post autor: hsurim »

Może to być i problem ze sterownikiem grafiki.
Można odpalić inną dystrybucję z CD Live - proponuję Ubuntu - i sprawdziić, czy będzie to samo.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

jakie są temperatury (bez stresu)??
koleszka143
Posty: 4
Rejestracja: 04 marca 2010, 21:48

Post autor: koleszka143 »

Nie przekraczają 48°C tylko że nie wiem jak jest z grafiką, bo pakiet psensor nie monitoruje jej temperatury. Bliżej weekendu zaktualizuje BIOS i po patrze za sterownikami do grafiki, być może problem faktycznie nie dotyczy CPU.
Awatar użytkownika
Menel
Member
Posty: 1117
Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 19:58
Lokalizacja: doktor informoparalityki

Post autor: Menel »

żaden bios nie ma tu nic do tego skoro na windows jest w porządku, pokaż temperaturę grafy

Kod: Zaznacz cały

# apt-get install lm-sensors
# sensors-detect
Prawdopodobnie grzeje ci się grafika i jak pisał hsurim może to być problem ze sterami i obsługą tego modelu. Co to za karta graficzna jest?
Jdwind
Posty: 60
Rejestracja: 17 lipca 2007, 14:20
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: Jdwind »

Menel - u mnie miało - proszę bardzo: link.
koleszka143
Posty: 4
Rejestracja: 04 marca 2010, 21:48

Post autor: koleszka143 »

Grafika to ATI Mobility Radeon HD 3470. Z tego co pamiętam to lm-sensors też sobie nie poradził z wykryciem czujnika temp. od grafiki albo to ja coś źle interpretuje. W tej chwili jestem w pracy ale po powrocie jeszcze raz zerknę na ten lm-sensors.
Awatar użytkownika
hsurim
Beginner
Posty: 303
Rejestracja: 05 maja 2014, 17:15
Lokalizacja: Warszawa (mazowieckie)

Post autor: hsurim »

Menel pisze:(...) Prawdopodobnie grzeje ci się grafika (...)
To że wentylatorek szleje,to może być tego objawem, ale niekoniecznie ...
Mam komputerek w domq, którego używa "Młody" i dopóki sterowniki grafiki się nie załadują, wentyaltor (od włączenia kompa) pracuje na pełnych obrotach.

Cuś mnie się zdaje, że potrzebne będą sterowniki własnościowe.
koleszka143
Posty: 4
Rejestracja: 04 marca 2010, 21:48

Post autor: koleszka143 »

Aktualizacja BIOS-u nie przyniosła żadnego efektu więc ten wątek można by wykluczyć. Jeśli chodzi o lm-sensor, to po instalacji pakietu i detekcji czujników, w wyniku wykonania komendy

Kod: Zaznacz cały

# sensors
otrzymałem

Kod: Zaznacz cały

acpitz-virtual-0
Adapter: Virtual device
temp1:        +47.0°C  (crit = +95.0°C)

k8temp-pci-00c3
Adapter: PCI adapter
Core0 Temp:   +44.0°C  
Core0 Temp:   +42.0°C  
Core1 Temp:   +41.0°C  
Core1 Temp:   +43.0°C
Wentylator nadal chodzi na pełnych obrotach więc chyba trzeba będzie powalczyć ze sterownikami do grafiki. Poradzi ktoś jak się za to zabrać?
ODPOWIEDZ