[+] System si

Ogólne pytania dotyczące systemu
robert44
Posty: 7
Rejestracja: 16 marca 2013, 09:03

[+] System się nie uruchamia

Post autor: robert44 »

Uruchamia się GRUB, wybieram Debiana i w sumie przechodzi do czarnego tła gdzie wypisuję:

Kod: Zaznacz cały

Loading, please wait...
Gave up waiting for root device. Common problems:
- Boot args (cat /proc/cmdline)
- Check rootdelay= (did the system wait long enough?)
- Check root= (did the system wait for the right device?)
- Missing modules (cat /proc/modules; ls /dev)

ALERT! /devdisk/by-uuid/be403f78-292c-497c-a579-4d801ab8a2d1 does not exist. Dropping to a shell!

BusyBox v1.14.2 (Debian 1:1.14.2-2) built-in shell (ash)
Enter 'help' for a list of built-in commands.

/bin/sh: can't access tty; job control turned off
(initramfs)
Mam na dysku Windows XP i Debiana Squeeze, wszystko ładnie od roku działało ale zmieniłem nieopacznie nieco wielkość partycji (dokładnie powiększyłem te dla Linuksa. Po tej operacji przy starcie, już nawet grub się nie uruchamiał tylko coś o błędach pisało. Uruchomiłem z płyty livecd Super Grub2 i jakoś udało mi się uruchomić gruba z wyborem menu systemów i jak wybiorę Windows XP to normalnie się uruchamia ale Debian już nie, z komunikatem jaki podałem. Dodam, iż mam jeszcze w komputerze drugi dysk fizyczny ale tam tylko programy, żadnego systemu.

Po wciśnięciu "e" przy wyborze systemu w grubie, mam:

Kod: Zaznacz cały

insmod part_msdos
insmod ext2
 set root=(hd1,msdos7)
 search --no-floppy --fs-uuid --set 80f771de-a86e-4546-b8ce-892022f6b\ 5b2 echo Loading Linux 2.6.32-trunk-amd64 ... linux //vmlinuz-2.6.32-trunk-amd64 root=UUID=be403f78-292c-497c-a579\ -4d801ab8a2d1 ro  quiet echo Loading initial ramdisk ... initrd //initrd.img-2.6.32-trunk-amd64
Dodam, że w porównaniu do znalezionych w sieci opisów u mnie jest jedna różnica, jak widać w pierwszej linii mam:

Kod: Zaznacz cały

insmod part_msdos
czego w innych opisach nigdzie nie widziałem. Tak samo w trzeciej linii mam

Kod: Zaznacz cały

hd1, msdos7
a znalazłem różne kopie gdzie po przecinku jest albo sama cyfra lub sda1,2...

Przywrócenie gruba zrobiłem tak (po wczeęniejszym starcie z SUPER GRUB2 CD):

Kod: Zaznacz cały

sudo grub-install /dev/sda
sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg 
sudo update-grub2
Jak to naprawić, najprawdopodobniej trzeba zamontować katalog /boot, bo go nie znajduje ale jak to konkretnie (jakie polecenie wpisać)?

Edycja:
Udało się rozwiązać problem ze startem systemów, konieczne było przywrócenie gruba do poprzedniego miejsca i poprawa symboli dysków, a szczegółowe opisy TUTAJ może ktoś jeszcze skorzysta.
ODPOWIEDZ