Zmiany jakie zasz

Wszystko Off Topic
godzio89
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 05 maja 2007, 01:28
Lokalizacja: Grudziądz

Zmiany jakie zaszły na rynku Linuksa od 2009 roku

Post autor: godzio89 »

Już tłumacze o co chodzi. Ostatni raz używałem Linuksa w 2009 roku. Zmieniłem sprzęt (na tamtym średnio to działało) i postanowiłem znowu spróbować.

Chciałbym się dowiedzieć jakie zmiany zaszły co do tego systemu np.: jaka dystrybucja teraz przoduje itp. Co np. zmieniło się w Debianie. Czy na gorsze czy na lepsze.

Już w 2009 r. dochodziły mnie słuchy, że Debian ma coraz mniejszą popularność względem innych dystrybucji. Dlatego też chciałbym mieć lepsze rozeznanie co się teraz dzieje.
Tutaj odnośnik do wątku czy mój laptop nadaje się na system: http://debian.linux.pl/threads/28509-In ... itude-D830

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

godzio89 pisze:Chciałbym się dowiedzieć jakie zmiany zaszły co do tego systemu np: jaka dystrybucja teraz przoduje itp co np zmieniło się w Debianie.
Na pewno zmieniła się obsługa sprzętu, ja zainstalowałem na swoim laptopie (Acer Aspire) pierwszy raz Debiana w 2008 roku, wtedy musiałem sztuki wyczyniać ze sterownikami do karty bezprzewodowej, od tego czasu żył sobie spokojnie i działał aż miło (nawet udało mi się na nim pracę dyplomową napisać), niestety, jak to zwykle bywa, chęć dłubania zwyciężyła i dwa tygodnie temu zepsułem go dokumentnie, jako, że zrobiłem się leniwy, zainstalowałem od 0 zostawiając jedynie partycję /home w spokoju, obsługa sieci bezprzewodowej działa od razu, więc jestem szczęśliwy z tego powodu, poza tym, cały sprzęt zainstalowany w tym laptopie działa bez zbędnych uniedogodnień w formie grzebania.
Pytasz, która dystrybucja przoduje: ilu użytkowników, tyle opinii :)
Ja używam Debiana na prywatnym laptopie, na firmowym mam BackTrack-a (na bazie Ubuntu), ale tylko dlatego, że ma wiele przydatnych mi w pracy programów, na wszelkie serwery jakie robię pcham właśnie Debiana, bo działa, działa dobrze, większość problemów z jakimi mogę się zetknąć jest już dobrze opisana i przede wszystkim: przyzwyczaiłem się.
Zresztą mam okazję budować na nim właśnie router mający przez siebie pchać około 1,5-2Gb ruchu na całkiem nowym sprzęcie, obsługuje go w 100%, obecnie jest w fazie testów obciążeniowych i daje radę :)
Kolega znów wszędzie instaluje FedoraCore, którego ja nie znoszę.
godzio89 pisze:Czy na gorsze czy na lepsze.
Zdecydowanie na lepsze.
godzio89 pisze:Już w 2009 r. dochodziły mnie słuchy, że Debian ma coraz mniejszą popularność względem innych dystrybucji.
Ja uważam wręcz odwrotnie, jako dystrybucji serwerowej nie widzę lepszego i wygodniejszego rozwiązania, ale jest to moja opinia i można się z nią nie zgadzać.
Awatar użytkownika
Unit
Beginner
Posty: 356
Rejestracja: 27 marca 2007, 09:39

Post autor: Unit »

Środowiska graficzne trochę zeszły na psy. xfce4 jest chyba aktualnie jedynym stabilnym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
LordRuthwen
Moderator
Posty: 2305
Rejestracja: 18 września 2009, 21:45
Lokalizacja: klikash?

Post autor: LordRuthwen »

Ja akurat używam starego GNOME, kiedyś, jeszcze za czasów Slackware bawiłem się na KDE, ale obecne to nie dla mnie, po protu go nie trawię, powiem szczerze, że innych dotąd nie miałem okazji sprawdzić, do tej pory albo konsola (praca), albo GNOME w domu, ale to bardzo rzadko ze względu na niesprzyjające laptopom zjawisko biegające po mieszkaniu i psujące wszystko co mu w ręce wpadnie :)
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

Na lepsze. Z roku na rok jest caraz lepiej. Środowiska graficzne (KDE i Gnome3 ) troche kobyły...
ODPOWIEDZ