kilka pyta

Ogólne pytania dotyczące systemu
pawciak
Posty: 8
Rejestracja: 06 lipca 2007, 13:12

kilka pytań na temat Etcha

Post autor: pawciak »

Witam serdecznie, przerabiałem już KateOS, Ubuntu i Archa, doszedłem więc do wniosku że pora na Debiana. Instalacja przebiegła pomyślnie wszystko ładnie i pięknie. Problem pojawił się dopiero w momencie w którym zainstalowałem sobie fluxboksa. Miałem już wcześniej zainstalowany gdm (ale o tym później). Problem ten jest taki że zamiast polskich liter mam puste miejsca. Pomyśli sobie ktoś że jestem totalnym leniem i nie szukałem na forum. no właśnie przeszukałem, zrobiłem wszystko zgodnie z Faq i nic, a co dziwne nic właśnie tylko pod tym względem bo moje menu wyglądało tak:
-style
-workstation
Men Ok (zamiast menedżer okien)
...
itd. no więc jak widać polskie nazwy przeplatały się z angielskimi a na dodatek brak polskich liter. co ciekawe po polonizacji krzaczki mi się zaczęły pojawiać w konsoli. Te błędy językowe w menu to moja wina że czegoś nie doinstalowałem czy po prostu muszę zmienić sobie w pliku menu.lst czy bodajże jakoś tak? I tak ogólnie chciałem się dowiedzieć czy da się zainstalować jakiś konfigurator do grafiki? bo nie znam się za bardzo a wybrałem fluxboksa bo raz że ładnie wygląda,dwa jest bardzo szybki.. tylko że konfiguratorów brak. Nie przeszkadza mi to aż tak ale wkurza mnie to że nie wiem gdzie sobie rozdziałkę zmienić. Wiem, wiem, tragedia. A i jeszcze jedno - jaka jest różnica między fluxboksem a Enlightenment? Bo w moim przypadku kde i gnome raczej nie wchodzą w grę bo używałem gnoma na Debianie za pierwszym razem i ładowało mi się to dłużej od Windowsa. Komputer mam po modernizacji więc problemów być nie powinno. Wybaczcie za trywialne pytania. Pozdrawiam.
Ventrue
Junior Member
Posty: 532
Rejestracja: 06 lipca 2007, 12:10
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Ventrue »

pawciak pisze:wkurza mnie to że nie wiem gdzie sobie rozdziałkę zmienić

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure xserver-xorg
Deathman
Beginner
Posty: 298
Rejestracja: 20 kwietnia 2007, 15:04
Lokalizacja: £ód¼

Post autor: Deathman »

Rozdzielczość możesz nawet sobie własnoręcznie w

Kod: Zaznacz cały

/etc/X11/xorg.conf
zmienić. Co do Fluxboksa i Enlightenment'a to proponuję zapytać sie google. Ono Ci najwięcej powie na ten temat. W sprawie polskich nazw to wystarczy zainstalować kilka paczek z lokalizacjami i miałbyś w 99% PL wersje. A polskie znaki to raczej kwestia kodowania znaków, co też da się zmienić.
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

Ja co prawda zbyt wiele z fluxboxem do czynienia nie miałem, no ale:

jako root:

Kod: Zaznacz cały

aptitude install fluxbox fluxconf fonty msttcorefonts
a następnie:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure fonty
i ustawiasz Europa ¦rodkowa.

I pobaw się jeszcze fluxconfem.

Powinno pomóc.
Vighter
Posty: 16
Rejestracja: 22 kwietnia 2007, 15:34
Lokalizacja: /home/vighter

Post autor: Vighter »

http://endel.ovh.org/ To jest fajna stronka o konfiguracji Fluxboksa. Bardzo mi pomogła na początku, gdy zaczynałem z Fluxboksem. ;-)
pawciak
Posty: 8
Rejestracja: 06 lipca 2007, 13:12

Post autor: pawciak »

dzięki dzięki wszystkim :) co do tego bloga to bardzo fajna rzecz, nic tylko poczekać aż db się naprawi i czytać ;] jeszcze mam takie pytanie - jak odpaliłem sobie elive to tam menubar ( w formie ikonek był od razu ) czy we fluxboxie jest też taka możliwość? bo to całkiem fajnei wygląda bo jak narazie mój debian to dość biedny jest a mimo wszystko ikonki fajnie wyglądają. pozdrawiam ;]

[ Dodano: 2007-07-08, 00:32 ]
ah i jeszcze takie jedno głupie pytanie :| bo kurde nie umiem tego znaleźć - jak się zarządza userami? otóż mam usera jako ja czyli pawciak i chciałbym móc zapisywać pliki i je edytować a za każdym razem jak szukam to jest komenda ale dla pojedycznego pliku. Pomyślalem by stworzyc jakąś taka grupe i tam sobie te prawa wszystkie do edytowanai i zapisywania dodać. Jak to zrobić? i jak zarządzać uzytownikami ( konkretnie chce dodac sie do grupy audio a nie bardzo wiem jak..) ogladalem przewodnik Kaki ale tam nie ma tego;/
czarny404
Posty: 75
Rejestracja: 09 lipca 2006, 08:15

Post autor: czarny404 »

Kod: Zaznacz cały

man adduser

Kod: Zaznacz cały

man addgroup
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

pawciak pisze:otóż mam usera jako ja czyli pawciak i chciałbym móc zapisywać pliki i je edytować a za każdym razem jak szukam to jest komenda ale dla pojedycznego pliku.
domyślam że chodzi Ci o zmianę praw dla wszystkich plików w jednym katalogu?
jeśli tak, to musisz zmienić właściciela rekurencyjnie:
man chown pisze: -R, --recursive
Operuje również na podkatalogach. Rekurencyjnie zmienia właściciela/grupę katalogów i ich zawartości.
więc polecenie będzie wyglądać tak:

Kod: Zaznacz cały

chown -R pawciak :p awciak /sciezka/do/kataloogu
ODPOWIEDZ