Instalacja Debiana na laptopie Fujitsu-Siemens Li1718 pytania ogólne

Wszystko Off Topic
D4mien
Posty: 6
Rejestracja: 08 lipca 2011, 20:36

Instalacja Debiana na laptopie Fujitsu-Siemens Li1718 pytania ogólne

Post autor: D4mien »

Planuję w niedalekiej przyszłości zainstalować Debiana na moim laptopie Fujitsu-Siemens Li1718. W związku z tym mam parę pytań:
  • Czy zamknięte/otwarte sterowniki ATI wspierają kartę graficzną (zintegrowaną) ATI Xpress 200M?
  • W moim laptopie są 3 specjalne przyciski (jeden z nich włącza Wi-Fi), które wymagają małej aplikacji o nazwie "Fujitsu Siemens Computers Launch Manager". Jest ona jednak dostępna tylko dla Windows. Głównie zależy mi na włączaniu Wi-Fi, ale dobrze by było, gdyby wszystkie te przyciski mogły działać.
  • Czy radzicie korzystać z dodatkowych płyt Debiana, czy raczej opłaca się później doinstalować pakiety z internetu?
Awatar użytkownika
yossarian
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 28 lutego 2009, 22:46
Lokalizacja: Kraina Deszczowców

Post autor: yossarian »

Ta karta jest "wspierana" przez otwarte sterowniki. Zapewniają one tylko podstawową obsługę. Cudów nie będzie.
Z przyciskami to nie wiem, to już zależy od konkretnego modelu. Bywa że nie działają bez partyzanckich działań albo i nie działają mimo tych działań.
Instaluj z jednej podstawowej płyty — optymalnie z netinstall, ale może to być problematyczne jeśli Debiana nie używałeś wcześniej. Po instalacji już sobie będziesz mógł sam pobierać programy z repozytorium.
Awatar użytkownika
jasiekmarc
Posty: 88
Rejestracja: 27 września 2009, 20:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: jasiekmarc »

Ja mam Amilo Pro V3405. Też jest guzik od Wi-Fi i Bluetootha i na Windowsie był jakiś specjalny programik do obsługi tego (mógł się nazywać „Launch Manager“). Na linuksie guzik nie działa (nie ma kodu; nie wiem, jak w ogóle go zidentyfikować). Odkryłem jednak, że w set-upie (tym od BIOS-u) można sobie na sztywno je uruchomić i guzik nie jest potrzebny.

Są też dwa inne magiczne guziki. Jeden do www, jeden do poczty. Im można łatwo przydzielić jakieś zadania (ten od poczty uruchamia u mnie konsolę). Tu przydaje się programik „xev“.
kwik001
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwietnia 2010, 10:56

Post autor: kwik001 »

Cześć.

Co do wifi, Ja miałem parę lat temu ten sam problem na amilo pro 3505. Rozwiązaniem okazała się aktualizacja biosu do najnowszego i włączenie na stałe wifi. Niestety nie da się go włączać/wyłączać za pomocą przycisków pod systemem Linux (no chyba, że coś się przez te parę lat zmieniło ale wątpię).
D4mien
Posty: 6
Rejestracja: 08 lipca 2011, 20:36

Post autor: D4mien »

Dziękuję za odpowiedzi. Co do Wi-Fi to w BIOSie da się ustawić, żeby uruchamiało się wraz ze startem systemu, ale chyba też potrzebna jest ta mała aplikacja. Najwyraźniej będę musiał to sprawdzić sam.

A jakiego radzicie mi wybrać Debiana: 32-bitowego, czy 64-bitowego? Mój laptop posiada procesor, który umożliwia korzystanie z 64-bitowego systemu, ale mam w nim 2GB RAMu. Mogę rozszerzyć do 4GB, ale od razu mówię, że jeszcze teraz tego nie będę robił.
kwik001
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwietnia 2010, 10:56

?

Post autor: kwik001 »

No to ja musiałem uaktualnić bios, aby mieć tą opcję, ale to dawno temu było, jak już napisałem wyżej. Jak uda Ci się coś znaleźć odnośnie tego oprogramowania do wyłączania sieci bezprzewodowej i będzie Ci się chciało na forum napisać co to za oprogramowanie i gdzie go można znaleźć, to by było fajnie. Też bym go wypróbował, zawsze dłużej bateria wytrzyma z wyłączoną siecią bezprzewodową..
Co do wersji systemu Debian, dla mnie, nie ma co się zastanawiać jak możesz zawsze instaluj 64 bitowa wersję.
D4mien
Posty: 6
Rejestracja: 08 lipca 2011, 20:36

Post autor: D4mien »

Dziękuję. Oczywiście, jak uda mi się coś znaleźć na to włączanie Wi-Fi to napiszę.

To może już ostatnie pytanie - czy na desktop wziąć wersję testową?
Awatar użytkownika
Van
Beginner
Posty: 194
Rejestracja: 04 lipca 2009, 11:54

Post autor: Van »

Jeśli chcesz mieć niemalże kamienną stabilność kosztem aktualności większości programów - bierzesz wersję stabilną.
Jeśli chcesz mieć nieco mniejszą stabilność i ryzyko, że pewnego ranka coś się nieładnie schrzani, za to w miarę aktualne programy - bierzesz wersję testową.

Osobiście na desktopie używam wersji stabilnej, obalając mit, że "nadaje się tylko na serwery". Nie tylko. Wersja stabilna to w końcu finalne, oficjalne wydanie, przeznaczone do uniwersalnych rozwiązań. Czasami jednak może dostrzegać brak możliwości aktualizacji większości aplikacji bez aktualizacji całego systemu.
Awatar użytkownika
Rafal_F
Moderator
Posty: 2350
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, 16:45

Post autor: Rafal_F »

O ile dobrze pamiętam wersja testowa była całkiem stabilna. Myślę że możesz brać bez obawy. Jak ja zaczynałem przygodę z debianem to zacząłem od wersji stabilnej i byłem rozczarowany, bo wiele pakietów było przestarzałych przez co miało ograniczoną funkcjonalność. Mało brakowało i bym się zniechęcił. Co do przycisku to zajrzyj tutaj:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1180170
D4mien
Posty: 6
Rejestracja: 08 lipca 2011, 20:36

Post autor: D4mien »

Rafal_F, dziękuję za odnośnik.

Zanim zainstaluję Debiana na dysku twardym, próbowałem zainstalować na maszynie wirtualnej. Jednak natrafiłem na błędy. Na MS Virtual PC wystąpił błąd z instalacją GRUB-a:

Kod: Zaznacz cały

Instalacja GRUBa nie powiodła się
Instalacja pakietu 'grub-pc' w /target/ nie powiodła się. Bez programu rozruchowego GRUB system nie uruchomi się.
Spróbowałem też na virtualboksie, ale tam za to napotkałem się na inny błąd, który wystąpił wcześniej niż ten, który wystąpił na MS Virtual PC:

Kod: Zaznacz cały

This system requires a different kernel configuration
Debian's '686' kernel configuration has been replaced by the '686-pae' configuration, which uses PAE (Physical Address Extension). However, the CPU in this system does not support PAE.
You should install linux-image-486 and remove linux-image-686 and/or linux-image-2.6-686 if they are currently installed.
Domyślam się, że w virtualboksie mam coś źle ustawione. Jednak i w MS Virtual PC i virtualbox, po wybraniu w menu instalacji przed samym jej uruchomieniem, pojawił się taki komunikat:

Kod: Zaznacz cały

udevd[112]: failed to execute '/lib/udev/edd_id' 'edd_id --export /dev/.tmp-block-8:0': No such file or directory

Starting system log daemon: syslogd, klogd.
W MS Virtual PC dodatkowo przed wyżej podanym komunikatem było napisane jeszcze coś takiego:

Kod: Zaznacz cały

[     3.577762] 01:01: invalid checksum 0x89
[     3.582521] 01:02: invalid checksum 0xbe
Aha, liczba 112, która wystąpiła w tym komunikacie, zmienia się. Po ponownym uruchomieniu była liczba 120, a po kolejnym 116.

Instalowałem z obrazu płyty CD1 Debiana testowego. Suma MD5 się zgadza.
ODPOWIEDZ