Konfiguracja WiFI karty z chipsetem rt61

Masz problemy z siecią bądź internetem? Zapytaj tu
mulat
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2007, 16:22
Lokalizacja: Olecko

Konfiguracja WiFI karty z chipsetem rt61

Post autor: mulat »

Witam!

Od kilku tygodni walczę z instalacją mojej karty sieciowej Edimax EW-7128g ndiswrapper'em. Wczoraj mi się udało, lecz wystąpił kolejny problem.

System widzi kartę sieciową, w ustawieniach sieci są dostępne okoliczne sieci w tym moja, lecz nie mogę sie połączyć. Używam gnome, jest w nim całkiem intuicyjne narzędzie do konfigruacji neta, lecz po wpisaniu wszystkich danych dostępowych nie łączy się.
Używałem także Aplet NetworkManager 0.6.4 o dziwo udało mi się raz połączyć (tylko po instalacji ndiswrappera), po restarcie niestety widzi sieci lecz nie przyjmuje klucza dostępowego (gdy go wpisze to mam "oczekiwanie na klucz [nazwa sieci]" latają takie 2 kuleczki co oznacza, że szuka, a potem znowu prosi o klucz".
Szukałem na forum i znalazłem konfigurację neta w pliku interface po umieszczeniu tam odpowiednich wartości i restarcie kompa Debian odpala mi się 5 min bo ciągle nie może załadować się usułga MAT (czy coś takiego odpowiedzialana za net)

Może ktoś wie co mam czynić? Karta sieciowa jest wykrywana itp. nie wiem co mam robić, może ktoś miał już taką akcję?

Używam:
Debian 4.0
Gnome (jak się uda net naprawić to zmienię na Flux)
ndiswrapper 1.45 stable (wczorajsze wydanie)
Sterowniki Windows RT61 (wydawało się, że karta jest na rt2500 (tak pisało w necie) lecz na 100% RT61)

[center:a241df6947]ROZWI¡ZANIE !!![/center:a241df6947]

Rozwiązanie problemu bylo bardzo banalne! Wystarczy zainstalować odpowiednie sterowniki ze strony http://rt2x00.serialmonkey.com (najlepiej wersję CVS)
Jedynym problemem może być konfiguracja, lecz wystarczy dobrze przeczytać plik READEM z paczki sterowników i jest wszystko jasne. Konfigurujemy połączenie z konsoli, polecam zrobić skrypt, który będzie ładował nam internet za każdym razem.
Mój skrypt wygląda następująco:

Kod: Zaznacz cały

iwconfig wlan0 mode managed
ifconfig wlan0 up
iwconfig wlan0 essid *twój essid*
iiwpriv wlan0 set AuthMode=WPAPSK *rodzaj autoryzacji*
iwpriv wlan0 set WPAPSK=*klucz*
iwpriv wlan0 set EncrypType=TKIP
ifconfig wlan0 *IP* netmask *maska sieci*
route add default gw *brama domyślna*
oczywiście wszystko co jest zamknięte ** musicie zastąpić własnymi danymi oczywiście nie używając gwiazdek

Powodzenia!
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

Ostatecznie nie wiem czy problem z kartą rozwiązany i pytasz tylko o wyłączenie MTA czy dalej z ndiswrapperem masz też problem?

Co do MTA:

Kod: Zaznacz cały

# update-rc.d -f exim4 remove
Po tym MTA (mail transfer agent) zostanie wywalony z "autostartu" i nie powinien sprawiać więcej problemów.

Co do ndiswrappera:
mulat pisze:ndiswrapper 1.45 stable (wczorajsze wydanie)
kompilowany rozumie?! Dlaczego nie z repo? Sam używam, działa bez problemów!

Do wybierania AP używasz jakichś x'owych "wspomagaczy" czy skonfigurowałeś już wszystko w /etc/network/interfaces? (Osobiście uważam że konsolowy sposób jest lepszy.)

---> klik! <--- patrz przedostatni post... może się przydać.

Tak na marginesie:

Kod: Zaznacz cały

# iwlist scan
pokaże listę dostępnych AP.

Wybierasz co chcesz a następnie dajesz:

Kod: Zaznacz cały

# iwconfig wlan0 essid nazwa_AP
po tym powinien połączyć się z wybranym AP. Czasem jednak może nie zaskoczyć kanał, więc ewentualnie:

Kod: Zaznacz cały

# iwconfig wlan0 channel numer_kanału essid nazwa_AP
i powinno chodzić.

[edit] Z tym że jeżeli łączysz się tylko z 1 AP to chyba prościej (i wygodniej) jest to wklepać w /etc/network/interfaces [/edit]

Pozdrawiam

// edit

skoro na rt61 to dlaczego nie spróbować tego:

---> klik! <---
mulat
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2007, 16:22
Lokalizacja: Olecko

Post autor: mulat »

z repo nie działał, pokazywał zainstalowane stery ale "invalidy drivers"

a co do reszty to jutro wyprubuję bo teraz w kimę i do roboty :)
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

Możesz wypróbować driverów proponowanych na stronie projektu:

[klik!]

Powinno chodzić.

Pozdrawiam
mulat
Posty: 13
Rejestracja: 29 maja 2007, 16:22
Lokalizacja: Olecko

Post autor: mulat »

sprawdziłem wszystko, sytuacja jest następująca:

Ndiswrapper (na sterownikach polecanych ze strony projektu w wersji stabilnej 1.45) wykrywa kartę, wszystkie sieci są, lecz nie można połączyć, tak jak już wcześniej było, jak skonfiguruje przez gnome to MTA się długo odpala i internet nie działa. To samo jest z konfiguracją pliku interface.

Sterowniki z http://rt2x00.serialmonkey.com
, po instalacji wykrywa sieci ale nie mają one wcale zasięgu :( i również nie da się połączyć.
ODPOWIEDZ