[+] XFCE - źle ustawiona rozdzielczo

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Dr0ps
Posty: 2
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 14:21

[+] XFCE - źle ustawiona rozdzielczość ekranu - jak ją zmienić?

Post autor: Dr0ps »

Witam wszystkich!
Jestem bardzo świeżym użytkownikiem Debiana. Czyli tak: zainstalowałem środowisko graficzne XFCE i menedżer logowania Slim. Ładnie się uruchomiło. Niestety, zaraz zacząłem grzebać w ustawieniach rozdzielczości ekranu. Maksymalna jaka jest dostępna dla ekranu w moim laptopie to 1024x768, a ja wybrałem 1400x1050, albo coś koło tego. I teraz nie wiem jak to naprawić. Jak się zaloguję to takie ukośne paski są i nic nie można zrobić. Próbowałem w konsoli wpisać:

Kod: Zaznacz cały

# dpkg-reconfigure xserver-xorg
Niestety nic to nie zmienia, wyświetla się znak zachęty, a po restarcie ciągle złe ustawienie. Próbowałem edytować plik /etc/X11/xorg.conf, ale jest pusty. Patrzyłem m. in. na to: http://debian.linux.pl/threads/441-X.Or ... 1#post2802

Szukałem dosyć sporo, ale nie znalazłem nic.

Edycja:
Jeśli wpiszę jako root:

Kod: Zaznacz cały

startx
to uruchamia się XFCE w normalnej rozdzielczości.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Zaloguj się w terminalu jako użytkownik bez uruchamiana Xfce, spróbuj edytować ten plik np. przez edytor nano:

Kod: Zaznacz cały

nano /home/twój_użytkownik/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/displays222.xml
Wpisz właściwą rozdzielczość
Zapisz plik ctrl+o, wyjdź z edytora ctrl+x
Uruchom Xfce
Dr0ps
Posty: 2
Rejestracja: 22 sierpnia 2010, 14:21

Post autor: Dr0ps »

Dziękuję yantar, działa! Ale się trochę pomyliłeś: plik displays.xml, a nie displays222.xml. Czyżby celowo? Można zamknąć wątek.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

U mnie akurat ten plik ma taką nazwę, być może jest to pozostałość po wcześniejszych, zaktualizowanych już wersjach Xfce. W każdym razie cieszę się, że podziałało.
ODPOWIEDZ