uszkodzone pakiety w systemie - jak to naprawi

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
1347
Posty: 35
Rejestracja: 17 maja 2010, 21:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: 1347 »

Kod: Zaznacz cały

Czytanie list pakietów...
Budowanie drzewa zależności...
Należy uruchomić "apt-get -f install", aby je naprawić:
Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
  base-files: PreWymaga: awk
  dpkg: PreWymaga: coreutils (>= 5.93-1) ale nie zostanie zainstalowany
        PreWymaga: lzma ale nie zostanie zainstalowany
  libc6: Wymaga: libgcc1 ale nie zostanie zainstalowany
Niestety nie, tyle zapisało się do pliku, po tym dostałem informację abym użył:

Kod: Zaznacz cały

apt-get -f instali
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Pozostaje spróbować radykalnego rozwiązania. W czystym trybie tekstowym:

Kod: Zaznacz cały

apt-get clean
I teraz:

Kod: Zaznacz cały

apt-get remove --purge libc6 && apt-get install libc6
Musisz czytać uważnie pojawiające się komunikaty i odpowiednio reagować na nie. Nie wolno przerwać operacji, czy też wykonać restartu systemu przed zakończeniem całego procesu.
Są opinie, że tego ostatniego polecenia nie można wykonać. Jest to nieprawdą. Byłem zmuszony do przeprowadzenia takiej operacji dwukrotnie i wszystko się powiodło. Mam obawę odnośnie informacji o uszkodzeniu dpkg.

Ważne, zanim wprowadzisz pełną odpowiedź potwierdzającą wykonanie polecenia:

Kod: Zaznacz cały

apt-get remove --purge libc6 && apt-get install libc6

Przygotuj sobie wcześniej jakąś wersję livecd, aby w razie jakiegoś niepowodzenia można było się dostać do systemu. Wykonaj kopię zapasową ważnych danych znajdujących się w systemie.

Po pomyślnym wykonaniu tego polecenia system będzie się uruchamiał w trybie tekstowym. Będzie należało przywrócić środowisko graficzne. Przygotuj sobie pakiety niezbędne do uzyskania połączenia z internetem, gdyby doszło do jego utraty.
1347
Posty: 35
Rejestracja: 17 maja 2010, 21:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: 1347 »

On nadal swoje:

Kod: Zaznacz cały

Czytanie list pakietów...
Budowanie drzewa zależności...
Należy uruchomić "apt-get -f install", aby je naprawić:
Następujące pakiety mają niespełnione zależności:
  adobe-flashplugin: Wymaga: debconf ale nie zostanie zainstalowany lub
                             debconf-2.0
                     Wymaga: fontconfig ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libatk1.0-0 (>= 1.20.0) ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libc6 (>= 2.4) ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libcairo2 (>= 1.6.0) ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libfontconfig1 (>= 2.4.0) ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libfreetype6 (>= 2.3.5) ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libgcc1 (>= 1:4.1.1-21) ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libglib2.0-0 (>= 2.12.0) ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libgtk2.0-0 (>= 2.12.0) ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libpango1.0-0 (>= 1.20.5) ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libstdc++6 (>= 4.1.1-21) ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libx11-6 ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libxext6 ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: libxt6 ale nie zostanie zainstalowany
                     Wymaga: wget ale nie zostanie zainstalowany
  base-files: PreWymaga: awk
  base-passwd: Wymaga: libc6 (>= 2.7-1) ale nie zostanie zainstalowany
  dpkg: PreWymaga: libc6 (>= 2.7-1) ale nie zostanie zainstalowany
        PreWymaga: coreutils (>= 5.93-1) ale nie zostanie zainstalowany
        PreWymaga: lzma ale nie zostanie zainstalowany
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Jeszcze jedno pytanie - bo to co pokazujesz (czyli upartość Twojego systemu pakietów jest doprawdy zastanawiająca i - chyba w tym zakresie, jak występuje - niespotykana) - czy przez przypadek, gdzieś w przeszłości nie zrobiłeś jakiejś aktualizacji/instalacji jakichś pakietów z wykorzystaniem nowszych wersji niż te, które znajdują się w Lenny, a potem powróciłeś w ustawieniach do Lenny?
Osobiście z podobnym przypadkiem spotkałem się lata temu, kiedy zachciało mi się na próbę zainstalować coś z ówczesnego testinga, a potem powróciłem do stable. System - słusznie zresztą - dostał podobnego "kręćka" jak u Ciebie.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Musiałeś jeszcze na uszkodzonym systemie próbować instalacji pakietu z Ubuntu.
Spróbuj może zadziała.

Kod: Zaznacz cały

dpkg --purge adobe-flashplugin
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Ja bym spróbował wywalić ten adobe-flashplugin, a potem zaktualizował system do Squeeze. Nawet po uszkodzeniu libc6 system jeszcze nie jest stracony, bo zawsze można zrobić chroot z innego systemu.

P.S. Właśnie tak się kończy próba doklejania rzeczy z Ubuntu do Debiana w wersji stabilnej. Ludzie, zrozumcie - to system z pakietami w wersjach z poprzedniej epoki, NIE WOLNO tam nic ręcznie dokładać spoza repozytorium. Rzeczy z Ubuntu można doinstalowywać do Sida, bo te systemy mają mniej więcej te same wersje pakietów (a i to ostrożnie, bo zależności mogą być inne), ale nie do Lenny...

Zobacz jeszcze jak aptitude sobie poradzi, czasami znajdzie rozwiązanie w przypadku gdy apt-get nie potrafi

Mam jeszcze jeden "szalony pomysł". Może by tak ręcznie zaingerować w listę zainstalowanych pakietów, ustawić na zainstalowane te które są potrzebne (m.in. libc6), a potem zaktualizować do Squeeze?
1347
Posty: 35
Rejestracja: 17 maja 2010, 21:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: 1347 »

Kod: Zaznacz cały

karol-laptop:/home/karol# dpkg --purge adobe-flashplugin
(Odczytywanie bazy danych ... 714 plików i katalogów obecnie zainstalowanych.)
Usuwanie adobe-flashplugin ...
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/midbrowser/plugins" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/midbrowser" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/firefox/plugins" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/firefox" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/iceweasel/plugins" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/iceweasel" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/iceape/plugins" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/iceape" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/mozilla/plugins" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/mozilla" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/xulrunner-addons/plugins" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/xulrunner-addons" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/xulrunner/plugins" nie był pusty, więc nie został usunięty.
dpkg - ostrzeżenie: podczas usuwania adobe-flashplugin, katalog "/usr/lib/xulrunner" nie był pusty, więc nie został usunięty.
karol-laptop:/home/karol#
Z pakietów dla Ubuntu instalowałem tylko paczkę o nazwie:

Kod: Zaznacz cały

w32codecs_20061022-0medibuntu1_build1_i386.deb
do odtwarzania filmów w formacie RMVB.
Zobacz jeszcze jak aptitude sobie poradzi, czasami znajdzie rozwiazanie w przypadku gdy apt-get nie potrafi
Przeglądając to forum czytałem, że aptitude i apt-get to to samo, ale mogę się mylić.

Naprawdę nie mam już siły dla tego Debiana. Rozważałem ponowną instalację systemu, ale mam odnośnie tego pytanie. Jeżeli z poziomu innego systemu pousuwam wszystko z partycji /, na której zainstalowany jest ten Debian prócz katalogu /home i jego podkatalogów, to czy podczas instalacji tej samej wersji, na tej partycji, dane z tego katalogu home wylecą, czy zostaną ewentualnie nadpisane (oczywiście login, nazwa komputera i hasła będą takie same)?
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Pakietu adobe-flashplugin nie ma w Debianie. Jest to pakiet dla Ubuntu. Wygląda, że pakiet został usunięty. I wniosek, pakiet dpkg nie jest chyba uszkodzony. Dlatego spróbuj teraz w czystym trybie tekstowym polecenia:

Kod: Zaznacz cały

dpkg --configure -a
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

1347 pisze:Przeglądając to forum czytałem, że aptitude i apt-get to to samo, ale mogę się mylić.
To źle przeczytałeś - to nie jest to samo, aptitude wyszukuje rozwiązania problemów z zależnościami, apt-get nie (wyświetla tylko że są problemy i jakie). Na codzień używam apt-get ale nieraz już aptitude mi pomógł przy różnych dziwnych problemach, jakie zdarzają się w Sidzie
1347
Posty: 35
Rejestracja: 17 maja 2010, 21:31
Lokalizacja: Lublin

Post autor: 1347 »

Po wydaniu polecenia

Kod: Zaznacz cały

dpkg --configure -a >>wynik.txt
otrzymuję informację, że wystąpił błąd podczas przetwarzania libc6, które wymaga libgcc1. Niestety do pliku nic się nie zapisało..
ODPOWIEDZ