Jak

Wszystko związane z jądrem systemowym, sterownikami, sprzętem itp.
Awatar użytkownika
M@rtin
Posty: 53
Rejestracja: 14 grudnia 2008, 17:24

Jaką architekturę wybrać dla procesora dual core?

Post autor: M@rtin »

Witam, chcę wybrać płytę z debianem lenny dla odpowiedniej architektury procesora, ale nie za bardzo wiem która to ma być.

Mój procesor to http://pl.wikipedia.org/wiki/Pentium_Dual_Core model T4200.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

amd64 jeśli chcesz mieć najbardziej dostosowaną, jeśli nie, to i386, też pójdzie.
"Szukaj" nie pomaga?
Awatar użytkownika
M@rtin
Posty: 53
Rejestracja: 14 grudnia 2008, 17:24

Post autor: M@rtin »

To będzie wersja 64 bitowa?
Awatar użytkownika
panjandrum
Posty: 66
Rejestracja: 08 sierpnia 2009, 00:05

Post autor: panjandrum »

Tak.
Awatar użytkownika
M@rtin
Posty: 53
Rejestracja: 14 grudnia 2008, 17:24

Post autor: M@rtin »

A nie będzie jakichś problemów bo to amd64 to chyba dla procesorów amd?
Awatar użytkownika
paolus
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 11 kwietnia 2007, 12:29
Lokalizacja: Stolica

Post autor: paolus »

Problemów z zainstalowaniem systemu nie będzie. Dla celów czysto testowych postawiłem domowy serwer z procesorem Atom 330 i 2GB ram właśnie na amd64 i aż się zdziwiłem. Wszystko działa bardzo dobrze.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

M@rtin, czy naprawdę tak trudno jest wejść na stronę Debiana (czy jakiejkolwiek innej dystrybucji, a nawet na wikipedię) i przeczytać 2 zdania na krzyż? Zadajesz pytania, na które odpowiedź znajduje się w podręczniku na forum. Przestań być leniwy i sięgnij po to, co jest powszechnie dostępne. I zacznij się w końcu stosować do regulaminu forum.
amd64 jest na wszystkie systemy 64bitowe niezależnie od tego, czy od Intela, czy od AMD.
bunny1985
Posty: 3
Rejestracja: 20 marca 2010, 06:48

Post autor: bunny1985 »

Witam wszystkich. (Mój pierwszy post na forum)
Nie wiem, dlaczego dla procesorów 64 bitowych poleca się system 64 bitowy.
Fakt. Wykorzystanie nowych poleceń może zwiększyć nieco szybkość wykonywania programu, ale są też minusy:
  1. Część programów o zamkniętym kodzie jest tylko w wersjach 32 bitowych co powoduje konieczność doinstalowania 32 bitowych zależności.
  2. Binaria są większe przez co zysk na prędkości wykonywania może zostać zniwelowany. Choć przy testach na komputerze domowym nie zauważyłem różnicy między 32 a 64 bitami.
  3. No i 64 bity przydają się na systemach z większą ilością pamięci ram, z tym, że:
    1. Nie spotkałem się w domowych warunkach ze zużyciem pamięci powyżej możliwości 32 bity na Linuksie
    2. Wszyscy mają powyżej 4 ramu?
    3. Jest PAE.
Mylę się? Więc wymiernych korzyści ze stosowania systemu 64 bitowego nie widzę.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

bunny1985 pisze:...
3. No i 64 bity przydają się na systemach z większą ilością pamięci ram, z tym, że:
  1. Nie spotkałem się w domowych warunkach ze zużyciem pamięci powyżej możliwości 32 bity na Linuksie
  2. Wszyscy mają powyżej 4 ramu?
  3. Jest PAE.
Mylę się? Więc wymiernych korzyści ze stosowania systemu 64 bitowego nie widzę.
:) W domu na Debianie ma 4GB i jądro *-bigmem (do systemów wirtualnych... VISTA, teraz 7 i te sprawy).
Już wiele razy przez te PAE musiałem zrezygnować z innych bajerów w jądrze, dlatego na wakacje przeinstaluje nowego stable na 64 bity.
Czy się mylisz, pożyjesz zobaczysz...
Waldemar
Posty: 39
Rejestracja: 04 kwietnia 2007, 18:43
Lokalizacja: Kwidzyn

Można też zainstalować obie wersje

Post autor: Waldemar »

Mając wystarczająco duży dysk, można po podzieleniu na partycje, zainstalować równolegle dystrybucję 32 i 64 bitową. Na procesorze dwurdzeniowym E 8500 z 2 GB Ramu nie zauważam różnicy w wydajności między Squeeze 64 AMD a 32bitowym Lennym. Być może dałoby się to dopiero zauważyć za pomocą programu diagnostycznego.
Wnioski:
1. Średnie zużycie pamięci sięga do 1GB, w praktyce system nie korzysta z partycji wymiany, być może aplikacje używane przeze mnie akurat nie są zbyt wymagające.
2.Używam w zasadzie wersji 32 bitowej ze względu na problemy min. ze Skype, ponoć ostatnio coś się ruszyło.
Jeżeli nie ma jakiegoś uzasadnionego powodu to w przypadku instalowania jednej dystrybucji chyba lepiej pozostać przy 32 bitach, przynajmniej na razie. Swoja wersję 64 bit wykorzystuję sporadycznie i tylko hobbistycznie.
ODPOWIEDZ