Czy wykorzystanie komu

Wszystko Off Topic
dong
Posty: 16
Rejestracja: 28 stycznia 2010, 19:29

Czy wykorzystanie komuś limitu transferu jest przestępstwem?

Post autor: dong »

Czy ściągając galerie z jakiejś www łamie się prawo? Dodam, że to ściąganie tych samych plików kilka razy, co spowodowało nabicie 50% limitu transferu danej www.

Nie publikowałem tych zdjęć, nie zarobiłem na nich. Czy da się to podciągnąć po art. 287 KK?
Awatar użytkownika
Marsell
Posty: 29
Rejestracja: 17 września 2009, 12:42

Post autor: Marsell »

Nie rozumiem, zdjęcia są opublikowane na WWW?

To w jakim celu się tam znajdują skoro nie w celu ściągani. No chyba, że zostały ściągnięte przez jedną maszynę kilkaset razy to można by to próbować zaklasyfikować jako DoS.

Chociaż wszystko zależy od intencji i okoliczności.

Jeśli opublikowałem materiały żywcem z aparatu po 7MB JPG zamiast je zmniejszyć to mogę mieć tylko do siebie pretensją, że mi limit zjadło.
dong
Posty: 16
Rejestracja: 28 stycznia 2010, 19:29

Post autor: dong »

Tak, zdjęcia są publikowane na www. Cała galeria zajmuje 130 MB, nabiło to 50 GB transferu, z jednej maszyny. Czyli zostały ściągnietę kilkadziesiąt razy. Intencje? Jak je sprawdzić? :)
Awatar użytkownika
Marsell
Posty: 29
Rejestracja: 17 września 2009, 12:42

Post autor: Marsell »

dong pisze:Tak, zdjęcia są publikowane na www.
I co wszystkie się próbują wyświetlić po wejściu na stronę?

50GB/130MB to jakieś 400 wyświetleń, pierwszy z brzegu pająk indeksujący "wyklika" stronę 400 razy przechodząc po niej.

Co do intencji, to trzeba będzie je wyjawić przed sądem, broniąc się przed oskarżeniem z artykułu KK, a jeśli są nie prawdziwe/niewiarygodne to oskarżający musi to udowodnić lub powołać biegłych, którzy to udowodnią itd.

Domniema się niewinności, póki wina nie zostanie udowodniona, jakoś tak to działa.
dong
Posty: 16
Rejestracja: 28 stycznia 2010, 19:29

Post autor: dong »

Te zdjęcia wyświetlają się na 5 podstronach. Czy brak wystarczającej wiedzy można zakwalifikować do nieumyślnego "DoS"? Konkretniej - brak umiejętności konfigurowania crontaba albo myślenia, że wget ściągnie dane pliki, ale ich nie nadpisze przy kolejnym pobieraniu?
Awatar użytkownika
jasiekmarc
Posty: 88
Rejestracja: 27 września 2009, 20:05
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: jasiekmarc »

Marsell pisze:pierwszy z brzegu pająk indeksujący "wyklika" stronę 400 razy przechodząc po niej ....
Z tego co wiem, to większość pająków indeksujących nie pobiera obrazków. Ale poza tym zgoda - nie można mieć do nikogo pretensji o 400 odwiedzin na „liczniku”.
dong
Posty: 16
Rejestracja: 28 stycznia 2010, 19:29

Post autor: dong »

Google musi pobierać skoro przetrzymuje miniatury obrazów np. w wyszukiwarce grafik. I właśnie nie wiem, ten artykuł jest bardzo ogólnie skonstruowany. Można pociągnąć pod niego nawet to, że piszesz do kogoś na GG :D
Awatar użytkownika
Marsell
Posty: 29
Rejestracja: 17 września 2009, 12:42

Post autor: Marsell »

dong pisze:Te zdjęcia wyświetlają się na 5 podstronach. Czy brak wystarczającej wiedzy można zakwalifikować do nieumyślnego "DoS"? Konkretniej - brak umiejętności konfigurowania crontaba albo myślenia, że wget ściągnie dane pliki, ale ich nie nadpisze przy kolejnym pobieraniu?
Jeszcze jedna myśl mi się nasunęła (z doświadczenia).
Sprawa niskiej szkodliwości społecznej.

Serwer np. na ,,home'' z transferem 1500GB kosztuje 300zł/rok, ,,skradziono'' 50GB czyli jakieś 10zł?

No to z przykrego doświadczenia powiem, że jak nikt mi nie chciał szukać laptopa za 1200zł czy komórki za 1500 i przyszło umorzenie po 3 tygodniach to co dopiero skradzionego transferu za 10zł.

Prokurator nawet nie będzie umiał tego opisać.

Szkoda czasu, poprawić stronę i zablokować ip, ewentualnie skarżyć się u dostawcy który ,,zabezpiecza'' serwer.
dong
Posty: 16
Rejestracja: 28 stycznia 2010, 19:29

Post autor: dong »

Ciekawe, a gdzie można się radzić w takich sprawach? Są jacyś radcy specjalizujący się w sprawach internetowych?

¦miać mi się chce na myśl o tym temacie...
Awatar użytkownika
Marsell
Posty: 29
Rejestracja: 17 września 2009, 12:42

Post autor: Marsell »

Są.

Pierwszy z brzegu odnośnik z Google: http://blaszyk-jarosinski.pl/?page_id=143

A z ciekawości, reprezentujesz stronę "okradzionego", czy "okradającego" bo nie mogę z postów wywnioskować?
ODPOWIEDZ