Solaris firmy Sun, instalacja na desktopie

Problemy dotyczące innych systemów operacyjnych
Awatar użytkownika
Katiusha
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 23 lipca 2008, 23:47
Lokalizacja: Z repo :P

Solaris firmy Sun, instalacja na desktopie

Post autor: Katiusha »

Naszło mnie ostatnio na instalację już 6 systemu na mojej maszynie, tym razem uniksowego, czyli Solarisa firmy Sun.
Mam już ściągnięty obraz ISO systemu jak i paczkę sol-10-u8-companion-ga-iso, co do której nie mam pewności co zawiera, ale podejrzewam z tego co udało mi się wyczytać z moją marną angielszczyzną, że to paczka z aplikacjami do tego systemu.

Mam też parę pytań jeśli ktoś byłby w stanie na nie odpowiedzieć.
Zdaje sobie sprawę, że ten system jest niszowy na desktopach i nadaje się raczej na serwery ze względu na stabilność, ale chciałabym spróbować go uruchomić i trochę z nim popracować.
  1. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w użytkowaniu tego systemu i mógłby pokrótce opisać co i jak w nim?
  2. Czy jest spolszczony?
  3. Jakie są różnice między Solarisem a OpenSolarisem, oprócz tego, że ten drugi ma otwarty kod źródłowy przez firmę Sun dla społeczności tego systemu?
  4. Na co trzeba zwracać szczególną uwagę w nim tzn., czy są jakieś kruczki i haczyki?
stoper
Beginner
Posty: 113
Rejestracja: 14 stycznia 2007, 15:11
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: stoper »

Witam, rownież lubię eksperymentować. Jeżeli chcesz cokolwiek zobaczyć to proponuję skok do YouTube
Zdaje się, że kiedyś probowałem i były z tym problemy, ale to było kiedyś - do dzisiaj zapewne Solaris wykonał skok do przodu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Katiusha
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 23 lipca 2008, 23:47
Lokalizacja: Z repo :P

Post autor: Katiusha »

Ha, jak na razie udało mi się odpalić OpenSolarisa Live CD i przywitał mnie swojski menedżer okien znany z Linuksa - Gnome.
Siec znalazł bez problemu.
Spolszczony z jedną niespodzianką w postaci klawiatury maszynistki czyli pokrótce Y w miejscu Z, a obrazowo:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Klawiatura_maszynistki

Pisanie w tym to męka i gdyby nie słownik w przeglądarce, to zero by było znaków diakrytycznych w tym moim pisaniu...
Z tego co widzę, to instalacja OpenSolarisa, a Solarisa 10 to dwie zupełnie inne rzeczy.
OpenSolaris, jego odpalenie i instalacja, to bułka z masłem w porównaniu do zamkniętego Solarisa 10.
Zobaczę na razie co i jak w otwartym młodszym braciszku Solarisa z Suna aby wiedzieć co za niespodzianki mnie w nim mogą czekać, a potem zabiorę się rozgryzanie tego starszego, co jest podobno systemem operacyjnym w komputerach na ISS i promach kosmicznych.
To na tyle na razie wrażeń z odpalenia mojego pierwszego pełną gębą Uniksowego systemu. ;-)
Awatar użytkownika
Redhead
Junior Member
Posty: 526
Rejestracja: 17 lipca 2007, 17:37

Re: Solaris firmy Sun, instalacja na desktopie

Post autor: Redhead »

Katiusha pisze: Mam też parę pytań jeśli ktoś byłby w stanie na nie odpowiedzieć.
Zdaje sobie sprawę, że ten system jest niszowy na desktopach i nadaje się raczej na serwery ze względu na stabilność, ale chciałabym spróbować go uruchomić i trochę z nim popracować.
  1. Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w użytkowaniu tego systemu i mógłby pokrótce opisać co i jak w nim?
  2. Czy jest spolszczony?
OpenSol jak i starszy brat są PL
Katiusha pisze: [*]Jakie są różnice między Solarisem a OpenSolarisem, oprócz tego, że ten drugi ma otwarty kod źródłowy przez firmę Sun dla społeczności tego systemu?
W sumie to na pytanie już cześciowo sobie odpowiedziałas. Link
Katiusha pisze: [*]Na co trzeba zwracać szczególną uwagę w nim tzn., czy są jakieś kruczki i haczyki?[/list]
Totalnie inny system. Wiekszość ludzi jak poczatkowo jak uruchomi

Kod: Zaznacz cały

format
to nie wie co się dzieje. Nie wolno szukac analogii przykładowo do Debiana.
O ile Solaris 10 na desktop sie nie nadaje, to juz wiemy, to jego młodszy brat to juz inna bajka. Dalej dużo rzeczy jest niedopracowanych, ale niedlugo powinno być nowe wydanie i powinno być coraz lepiej.
Forum OpenSolka w sumie jest ciche. Jest w sumie pare ciakawych blogów
http://estseg.blogspot.com/2008/06/pols ... laris.html
Mozna jeszcze szukac pomocy na BigAdmin. Ja osobiscie troche używalem, ale nie mniej jednak uważam, że jeszcze za wczesnie dla tego systemu, zeby byl on tym głównym. Miejscami cieszy nie do konca dorobione ZFS, ale to samo mozna miec pod o wiele lepszym FreeBSD.
Awatar użytkownika
Katiusha
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 23 lipca 2008, 23:47
Lokalizacja: Z repo :P

Post autor: Katiusha »

Redhead, dzięki za odzew, a w szczególności za odpowiedz na pytanie:
Redhead pisze:Czy jest spolszczony?

OpenSol jak i starszy brat są PL
bo ono mnie interesowało najbardziej.
Co jeszcze się dowiedziałam o Solarisach? Aby zainstalować któregokolwiek potrzebna jest do tego partycja podstawowa! Logicznych partycji instalator Solarisa po prostu "nie widzi".
I tu jest lekki problem, bo u mnie są przygotowane dwie partycje na różne systemy, ale logiczne.
Linuksy z obojętnie jakiej dystrybucji mogę instalować sobie na nich do woli, a na Solarisa muszę "po przemeblowaniu" dysku wygospodarować jakąś partycje podstawową.
I to tak aby zachować 5 zainstalowanych systemów Linuksowych i Windowsowych i nie stracić najważniejszych danych na dysku. ;-)
Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

jak na desktop to opensolaris.org. Solaris 10 to stary system. Mój kolega sie bardzo lubuje w opensolarisie :)

Katiusha pisze:partycja podstawowa! Logicznych partycji instalator Solarisa po prostu "nie widzi
bo systemu unixowe tworza slice (paski) na nich dopiero tworzy sie partycje unixowe (labele) może być aż ich 8. Stąd to wprowadzenie. Po to aby rozbić punkty montowania katalogów / /var /tmp /usr swap i inne jak ktos chce na jednym slice :) .Dlatego slice musi być na podstawowej partycji.

[ Dodano: |13 Sty 2010|, 2010 22:26 ]
Katiusha pisze:I to tak aby zachować 5 zainstalowanych systemów Linuksowych i Windowsowych i nie stracić najważniejszych danych na dysku
ja mam 4 systemy aktualnie na 2 dyskach( po 40 GB), ale jeszcze by sie zmieściło jakieś netbsd i jakis linux :)

title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.26-2-686
root (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.26-2-686 root=/dev/hda1 vga=791 ro
initrd /boot/initrd.img-2.6.26-2-686



title FreeBSD 8 Production Release
root (hd1,3,a)
kernel /boot/loader


title Windows XP
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
root (hd1,1)
makeactive
savedefault
chainloader +1




title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.30-2-686 Squeeze
root (hd1,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.30-2-686 root=/dev/hdb1 vga=791 ro
initrd /boot/initrd.img-2.6.30-2-686



czasami sie zastanawiam tylko po co to wszystko ....... lubie bardzo stable, freebsd


Poza tym Solarisa 10 wydano w 2005/01/31 i Sun nawet wysyłał płyty za darmo były dla platform i386/amd64 oraz sparc ( mialem takie :D

Taki mały zrzut solarisa 10 na virtualnej maszynce.. za czasów moch zabaw z tym systemem

Obrazek



http://yampress.dug.net.pl/screenshots/
czaki249
Posty: 13
Rejestracja: 17 grudnia 2008, 19:29

Post autor: czaki249 »

A mam pytanie skąd wzięłaś Solarisa? Bo też wypadałoby minimum zainstalować.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Awatar użytkownika
Yampress
Administrator
Posty: 6369
Rejestracja: 09 sierpnia 2007, 21:41
Lokalizacja: PL

Post autor: Yampress »

czaki249 pisze:A mam pytanie skąd wzięłaś Solarisa? Bo też wypadałoby minimum zainstalować.
Był taki czas kiedy Sun wysyłał płyty solarisa 10 każdemu kto chciał i ja skorzystałem.
Solarisa można pobrać ze stronki

http://pl.sun.com/practice/software/solaris/get.jsp
lub bezpośrednio
http://pl.sun.com/practice/software/sol ... p#download
Awatar użytkownika
dowoszek
Posty: 65
Rejestracja: 13 kwietnia 2007, 16:04

Post autor: dowoszek »

Kilka dni temu instalowałem OpenSolaris. Instalacja trwała 2 godziny (!), ale to podobno norma dla Solarisa. System działa baaaardzo wolno, dodatkowo nie ma sterowników dla audio zintegrowanego na mojej płycie (Intel Corporation 82801BA/BAM AC'97)... także pierwsze wrażenie nie najlepsze.
ODPOWIEDZ