aptitude czy apt-get

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
ea66
Beginner
Posty: 120
Rejestracja: 13 marca 2007, 23:17
Lokalizacja:

Post autor: ea66 »

A ja mam takie pytanie:
Jak zmusić apt/aptitude aby przy aktualizacji systemu omijały dany pakiet? To znaczy aby nie był aktualizowany?
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

aptitude hold <nazwa_pakietu>
ea66
Beginner
Posty: 120
Rejestracja: 13 marca 2007, 23:17
Lokalizacja:

Post autor: ea66 »

Dzięki o to chodziło :)
srdz
Posty: 74
Rejestracja: 10 lipca 2007, 07:17

Post autor: srdz »

to ja mam takie pytanie ... dlaczego apt-cache search opera daje mi wynik, a aptitude search opera juz nie ?
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

bo (AFAIK) aptitude search (domyślnie) przeszukuje tylko nazwy pakietów, a apt-cache search (domyślnie) przeszukuje także opisy do paczek
srdz
Posty: 74
Rejestracja: 10 lipca 2007, 07:17

Post autor: srdz »

Tak, tylko że w ani jednej z tych nazw nie ma wyrazu opera.
castor
Beginner
Posty: 119
Rejestracja: 03 sierpnia 2007, 15:47

Re: aptitude vs APT

Post autor: castor »

Kaka' pisze:[..] Niestety, tak się przykro złożyło, że apt-get nie zapamiętuje instalowanych zależności. To znaczy, że jeżeli przez apt-get zainstalujesz pakiet kde to zostanie zainstalowane 200 innych pakietów. Jednakże już przy próbie odinstalowania pakietu kde nie zostaną odinstalowane wszystkie zależności. Tak więc możemy sobie niezłego bałaganu narobić postępując w ten sposób.[...]
dodam tylko ze:

Kod: Zaznacz cały

# apt-get autoremove
rozwiazuje problem ]Kaka[/b], trzymaj tak dalej.
Nuntaro
Posty: 11
Rejestracja: 05 marca 2007, 10:30

Post autor: Nuntaro »

darkwater pisze:aptitude hold <nazwa_pakietu>
Ja żółtodziób nie rozumiem to dopytuje się ]aptitude[/i] należy wstawic cos w rodzaju upgrade?
Awatar użytkownika
qbsiu
Beginner
Posty: 491
Rejestracja: 19 marca 2007, 19:47
Lokalizacja: £DZ

Post autor: qbsiu »

Nuntaro pisze:
darkwater pisze:aptitude hold <nazwa_pakietu>
Ja żółtodziób nie rozumiem to dopytuje się ]aptitude[/i] należy wstawic cos w rodzaju upgrade?
man aptitude pisze:remove, purge, hold - Te polecenia działają podobnie do "install", ale wykonują odpowiednio usunięcie, wyczyszczenie lub wstrzymanie pakietów o ile nie podano inaczej.
Zobacz sobie

Kod: Zaznacz cały

man aptitude
;)
Jeżeli chcesz zaktualizować system to:
aptitude update - odświeża listy
aptitude upgrade - aktualizuje
aptitude install nazwa - instaluje ;)
Dominik
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 22 lutego 2007, 21:29
Lokalizacja: katowice

Post autor: Dominik »

dorzucę się z pytaniami: jeli coś pójdzie nie tak przy intalacji (niedokńczona konfiguracja, błędy) i byliśmy na tyle ślepi, że potem wyczyścilmy archiwum apta /var/cahe/apt/package czy coś takiego (pisze z pamięci) to wywail nam wśród wielu błędów i to, że apt nie umie znaleźć pakietu do konfiguracji. Przy okazji wieszało mi i dpkg -reconfigure.
Co w takiej sytuacji robić?
i 2 pytanie: apt posiada też opcje apt-build, ale nie umiem j znaleźć podobnej w aptitude. Czy to ten jedyny przypadek, kiedy mam używać apta (czy używanie aptitude + apt build owocuje identycznym bałaganem jak każde inne mieszanie tych dwóch sposobów?)
ODPOWIEDZ