aptitude czy apt-get

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

aptitude czy apt-get

Post autor: Kaka' »

aptitude vs apt-get

Chciałbym tutaj skupić się na tym co lepiej używać: aptitude, czy apt-get. Wiele osób się o to pyta, więc wypadałoby coś o tym napisać. W razie uwag, propozycji i takich tam proszę o kontakt.


APT

Co to APT? APT jest to skrót od: Advanced Packaging Tool co oznacza: Zaawansowane narzędzie pakietowe. Jednakże należy wiedzieć, że APT to nie jest program! Jest to biblioteka napisana w C++, która dostarcza różnego rodzaju możliwości innym programom. Z APT korzysta np. apt-get, apt-cache. Instalacja programów za pomocą apt-get jest banalnie prosta i ogranicza się do napisania kilku komend. Na przykład, chcąc zainstalować pakiet vim wystarczy wpisać:

Kod: Zaznacz cały

apt-get install vim
Tak samo z usuwaniem, pobieraniem pakietów itd. Natomiast dzięki apt-cache możemy dowiedzieć się wielu ciekawych i zarazem ważnych informacji o pakietach, np.:

Kod: Zaznacz cały

apt-cache search vim
Instalując programy za pomocą apt-get nie musimy martwić się o żadne zależności, wszystko zostanie automatycznie zainstalowane. Jednakże jeżeli już będą jakieś problemy z zależnościami to często pomocne staje się polecenie:

Kod: Zaznacz cały

apt-get -f install
które próbuje rozwiązać problemy z zależnościami.

Należy jeszcze dodać, że instalacją pakietów zajmuje się dpkg, które to zawsze wykonuje "najcięższą" robotę. Kiedy przy pomocy np. apt-get wywołujesz różne polecenia, w tle najczęściej działa dpkg. Jednakże korzystanie z samego dpkg początkującym użytkownikom nie jest zalecane, bo można sobie nieźle namieszać w systemie (ale o tym może w innym poradniku?

aptitude

Aptitude jest to nakładka na APT. Posiada prosty interfejs tekstowy, jednakże można też wpisywać same polecenia. Co różni aptitude i ap-get? Raz, że inna nazwa, dwa, że aptitude to nakładka na APT, trzy, że aptitude zapamiętuje instalowane zależności - co jest bardzo ważne jeżeli chcemy zachować porządek w systemie. Otóż, za każdym razem jak instalujesz jakieś pakiety, czy to przez apt-get, czy aptitude zawsze są potrzebne jakieś zależności, które są wtedy automatycznie instalowane. Niestety, tak się przykro złożyło, że apt-get nie zapamiętuje instalowanych zależności. To znaczy, że jeżeli przez apt-get zainstalujesz pakiet kde to zostanie zainstalowane 200 innych pakietów. Jednakże już przy próbie odinstalowania pakietu kde nie zostaną odinstalowane wszystkie zależności. Tak więc możemy sobie niezłego bałaganu narobić postępując w ten sposób. Z pomocą przychodzi aptitude, które zapamiętuje te zależności. Instalując pakiet kde przez aptitude i przy próbie jego odinstalowania, zostaną usunięte także zależności (o ile nie wymaga ich inny pakiet).

Powiesz: A co tam mnie zależności obchodzą? A po co trzymać kilka/dziesiąt/set/tysięcy MiB na dysku, które w ogóle nie są potrzebne? Wiem, naiwny jestem, teraz pewnie powiesz: Ale ja mam bardzo duży dysk. Ale po co marnować miejsce? Te pakiety i tak Ci się na nic nie przydadzą i dla świętego spokoju lepiej je usunąć.

Więc zachęcam Cię, drogi czytelniku, abyś używał aptitude ze względu na możliwość utrzymania większego porządku w systemie.

Mieszanie apt-get i aptitude

Tak, mieszanie apt-get i aptitude - czy to w ogóle możliwe? Czy to niczemu nie szkodzi? Zdania na ten temat są podzielone. Znajomy deweloper Debiana uważa, że nic złego stać się nie może, jeżeli będziemy mieszać te dwa narzędzia. Jednakże praktyka mówi inaczej. Jedni mieszają, drudzy nie. Jednym po mieszaniu, zależności się sypią, innym nie. Więc jak w końcu robić? Otóż, jeżeli jesteś niedoświadczonym użytkownikiem, polecam używać aptitude, a w przypadku wyższej konieczności apt-get. Jeżeli natomiast jesteś już doświadczony, wiesz to i owo i walka z zależnościami nie sprawia Ci większego problemu, to zapewne prędzej czy później spróbujesz mieszać te dwa narzędzia. Ale mówię, jeżeli jesteś niedoświadczony nie rób tego jeżeli nie musisz - jeżeli jednak znasz już trochę Debiana, to rób jak uważasz (uważaj jak robisz!).

Przykłady użycia aptitude

Kod: Zaznacz cały

aptitude update

Kod: Zaznacz cały

aptitude upgrade

Kod: Zaznacz cały

aptitude dist-upgrade

Kod: Zaznacz cały

aptitude install pakiet

Chcę wiedzieć więcej!

A proszę Cię bardzo:

Kod: Zaznacz cały

man apt

Kod: Zaznacz cały

man aptitude

Kod: Zaznacz cały

man apt-get

Kod: Zaznacz cały

man apt-cache

Kod: Zaznacz cały

man dpkg
http://debian.linux.org.pl/zrobione/apt ... owto.html/

http://pl.wikipedia.org/wiki/

http://www.google.pl/
bartosh
Posty: 32
Rejestracja: 07 stycznia 2007, 22:08
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: bartosh »

Kaka. Wszystko pięknie wspaniale. Mam tylko jedno ale :)
Mógłbyś chociaż napisać gdzie aptitude przechowuje informacje n.t. historii instalowanych pakietów i zależności. Równie ważną informacją jest podanie sposobu wykorzystania tej historii, czyli jak się odinstalowuje pakiety i wszystkie przy okazji zainstalowane. Nie chcę się czepiać, ale odsyłając czytelnika do manuali sprawiasz, że Twój HowTo jest zupełnie niepotrzebnie napisany - zgodnie z nim ktoś kto używał do tej pory atp-get nie przerzuci się na aptitude (czemu miałby od razu czytać setki stron man'a?). Gdybyś dopisał parę dodatkowych informacji przeciętny użytkownik wiedziałby, że po przyszłej instalacji debiana warto od początku używać aptitude, co wcale nie będzie trudne a z pewnością przyniesie korzyści.
Mimo wszystko szacun za napisanie tego HowTo. Tak trzymaj
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

bartosh, czas, najważniejszy czas ;)

Goniono mnie z tym HowTo to napisałem, ale mówię, nie mam dużo czasu. Spójrz na HowTo o conky, beryl, sterownikach ATI i NVIDIA, montowanie, GRUB - tam chyba nie powiesz, że mało napisałem? ;) Wtedy miałem czas, teraz jest gorzej, ale jak go znajdę (może i nawet jutro) to powiększę to HowTo.
bartosh
Posty: 32
Rejestracja: 07 stycznia 2007, 22:08
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: bartosh »

Nie no stary! Jako zwykły mało aktywny użyszkodnik tego forum postanowiłem dodać swoje nic nieznaczące spostrzeżenia ;) W żadnym razie nie chciałem krytykować Ciebie za to co napisałeś w swoim wolnym czasie. Jeszcze raz zgłaszam wielki szacunek za moderowanie tego działu i pisanie faq'ów. Pozdro
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

bartosh pisze:Nie no stary! Jako zwykły mało aktywny użyszkodnik tego forum postanowiłem dodać swoje nic nieznaczące spostrzeżenia ]

I bardzo dobrze - masz uwagi, pisz śmiało, oto chyba właśnie chodzi ;)
bartosh pisze:W żadnym razie nie chciałem krytykować Ciebie za to co napisałeś w swoim wolnym czasie.
Ja tego tak nie odebrałem. Po prostu napisałeś co uważasz i dobrze. Znajdę czas - uzupełnię i wszyscy będą szczęśliwi (szczególnie newbie) ]Jeszcze raz zgłaszam wielki szacunek za moderowanie tego działu i pisanie faq'ów. Pozdro
Tak, napisałem tego tyle, że zastanawiam się czy nie wziąć tego jakoś w jedną całość na jakiejś stronce...

A co do HowTo to mam zamiar niedługo naskrobać coś o dpkg i "walce" z zależnościami :)




Pozdrawiam.
Dominik
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 22 lutego 2007, 21:29
Lokalizacja: katowice

Post autor: Dominik »

A co do HowTo to mam zamiar niedługo naskrobać coś o dpkg i "walce" z zależnościami :)
Mała prośba - jak będziesz "skrobał" uwzględnij taką kwestię: prócz apt, aptitude, dpkg w X-ach są na nie graficzne nakładki (tak mi te programy wyglądają, ale może się mylę) przykładowo ta automatycznie włączana z gnome, co chce zawsze ściągać aktualizacje. Doradź czy ich w ogóle używać, a jeśli tak to których?
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Dominik pisze:Doradź czy ich w ogóle używać, a jeśli tak to których?
Czy używać prgramów z GUI? Ja uważam, że jeżeli nie jesteś doświadczony w tych sprawach to nie. Dlaczego? http://kaka.ovh.org/poradnik-debiana/handbook/ ostatnia sekcja: GUI vs konsola
Awatar użytkownika
ModY_WzM
Beginner
Posty: 131
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 21:26

Post autor: ModY_WzM »

Co do programów z GUI polecam Synaptic oraz gdebi sprawdzają się dobrze.

Pozdrawiam
maciekr
Beginner
Posty: 205
Rejestracja: 13 listopada 2006, 19:27
Lokalizacja: Bielsk Podl/Warszawa

Post autor: maciekr »

Taka ciekawostka

Opium
Awatar użytkownika
darkwater
Junior Member
Posty: 828
Rejestracja: 25 stycznia 2007, 14:01
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: darkwater »

w teorii wygląda ciekawie - ale skoro nie jest udostępnione to ciężko powiedzieć coś konkretnego. Zresztą ja nie mam większych zastrzeżeń do apt-get (chociaż używam wajig - imo znacznie wygodniejsze)
ODPOWIEDZ