[+] Bluetooth - jak przegl

Ogólne pytania dotyczące systemu
beschu
Posty: 16
Rejestracja: 25 listopada 2008, 21:38
Lokalizacja: Tychy

[+] Bluetooth - jak przeglądać urządzenia w GNOME - Squeeze

Post autor: beschu »

Witam. Nie mogę przeglądać urządzeń bluetooth przez Gnome. Gdy próbuję uruchomić z zasobnika przeglądanie urządzeń ("browse files on device"), wyskakuje mi:

Kod: Zaznacz cały

Nie można wyświetlić "obex:/
Program Nautilus nie obsługuje położeń "obex".
Jakiś czas temu (parę miesięcy, jak używałem ostatnio do tego bluetooth) wszystko działało, z tym że wtedy uruchamiałem w tle ,,gnome-obex-server'', którego obecnie nie ma w systemie i aptitude go nie wyszukuje (widocznie coś się w międzyczasie zmieniło w dystrybucji).

Dodam, że wysyłać pliki z komputera do telefonu mogę, a w drugą stronę już nie (w końcu nie ma serwera).

Działa komuś przeglądanie plików pod Gnomem w wersji testowej Debiana? Jak je uruchomić?
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Obsługa działającego Bluetooth w Linuksie obecnie nie istnieje. Walczyłem z tym bardzo długo i dałem spokój - z Bluetooth na razie musisz zrezygnować, dopóki ktoś tego nie poprawi, ale na razie na to się nie zanosi. Podobno gdzieś tam komuś udało się włączyć jakąś cząstkową obsługę BT w konsoli (tylko w konsoli), ale ogólnie można powiedzieć że BT nie działa.

Jedyne wyjście to powrót do Etcha czyli do czasów, zanim ktoś rozwalił obsługę BT, ale tego chyba nie chcesz.

Nie wiem co komu przeszkadzało tak jak było i po co to rozwalono, ale cóż.... trzeba czekać aż coś się zmieni.
panel
Beginner
Posty: 103
Rejestracja: 13 marca 2009, 21:07

Post autor: panel »

beschu pisze:Jakiś czas temu (parę miesięcy, jak używałem ostatnio do tego bluetooth) wszystko działało, z tym że wtedy uruchamiałem w tle ,,gnome-obex-server'', którego obecnie nie ma w systemie i aptitude go nie wyszukuje (widocznie coś się w międzyczasie zmieniło w dystrybucji).
Jeśli nie ma w repozytorium to możesz spróbować znaleźć i zainstalować ze źródeł.
piter
Beginner
Posty: 128
Rejestracja: 09 lutego 2008, 12:45

Post autor: piter »

beschu napisał:
uruchamiałem w tle ,,gnome-obex-server'', którego obecnie nie ma w systemie i aptitude go nie wyszukuje
Co prawda mam wersję Stable i u mnie gnome-obex-server uruchamia się i działa, ale co mnie zaciekawiło:

Kod: Zaznacz cały

aptitude search gnome-obex-server
nie daje żadnych wyników
a polecenie:

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l gnome-obex-server
daje wynik:

Kod: Zaznacz cały

Nie znaleziono pakietu pasującego do wzorca gnome-obex-server.
Z tego wnioskuje, że gnome-obex-server znajduje się w innym pakiecie.
panel
Beginner
Posty: 103
Rejestracja: 13 marca 2009, 21:07

Post autor: panel »

piter pisze:

Kod: Zaznacz cały

aptitude search gnome-obex-server
nie daje żadnych wyników
Na Ubuntu jest to samo - dopiero przy użyciu Synapic wyśledziłem pakiet obex-data-server
piter
Beginner
Posty: 128
Rejestracja: 09 lutego 2008, 12:45

Post autor: piter »

To by mogło się zgadzać:

Kod: Zaznacz cały

dpkg -l obex-data-server
Wybór=U=Nieznany/I=Instalacja/R=Usunięcie/P=Wyczyszczenie/H=Zatrzymanie
| Stan=N=Brak/I=Zainst./C=Skonfig./U=Rozpak./F=Nieskonfig./H=Wpół-zainst./W=Wyzw-czek/T=Wyzw-zapl
|/ Błędy?=(brak)/H=Wstrzym./R=Do przeinst./X=Obydwa (Stan,Błędy:wielk.lit.=źle)
||/ Nazwa                             Wersja                            Opis
+++-=================================
ii  obex-data-server                  0.3.4-1                           D-Bus service for OBEX client and server side functionality

Kod: Zaznacz cały

aptitude search obex-data-server
i   obex-data-server                                                       - D-Bus service for OBEX client and server side functionality


[ Dodano: 2009-08-18, 20:46 ]
Znalazłem jeszcze to

Kod: Zaznacz cały

http://packages.debian.org/search?searchon=contents&keywords=gnome-obex-server&mode=path&suite=stable&arch=any
ale to tylko dotyczy wersji stabilnej.
beschu
Posty: 16
Rejestracja: 25 listopada 2008, 21:38
Lokalizacja: Tychy

Post autor: beschu »

sajgon
Posty: 11
Rejestracja: 05 lipca 2007, 12:27

Blueman

Post autor: sajgon »

Częściowym rozwiązaniem problemu jest wywalenie gnome-bluetooth i zainstalowanie pakietu blueman - da się wysłac plik do np. telefonu - ale obex w nautilusie dalej nie działa
beschu
Posty: 16
Rejestracja: 25 listopada 2008, 21:38
Lokalizacja: Tychy

Re: Blueman

Post autor: beschu »

sajgon pisze:Częściowym rozwiązaniem problemu jest wywalenie gnome-bluetooth i zainstalowanie pakietu blueman - da się wysłać plik do np. telefonu - ale obex w nautilusie dalej nie działa
To samo mogę zrobić z gnome-bluetooth (patrz pierwszy post). Zmieni się tylko opakowanie.
sajgon
Posty: 11
Rejestracja: 05 lipca 2007, 12:27

Gnome Bluetooth

Post autor: sajgon »

Niby tak - ale przy Gnome-Bluetooth nawet mi adaptera BT nie widzi -więc wysyłanie plików też nie działa
ODPOWIEDZ