ndiswrapper

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
al_bundy
Posty: 2
Rejestracja: 22 marca 2007, 21:08

ndiswrapper

Post autor: al_bundy »

Otoz walcze z czyms takim:
zainstalowalem wifi i wszystko fajnie dziala
ale tylko gdy wejde na konto root, tam mam ikonke z ndiswrapper'em, a na starcie pyta mnie o haslo do AP.
Niestety tego nie mam juz na zwyklym koncie, nie moge tez odpalic tego programu w nijaki sposob (teminal root, polecenie "ndiswrapper").

znalazlem cos takiego
"dodaj do panelu" brakujace aplety
i w tym kierunku kombinuje, ale moze zle...
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

al_bundy pisze:gdy wejde na konto root, tam mam ikonke z ndiswrapper'em, a na starcie pyta mnie o haslo do AP.
Niestety tego nie mam juz na zwyklym koncie, nie moge tez odpalic tego programu w nijaki sposob (teminal root, polecenie "ndiswrapper").
wejdź we właściwości tej ikonki i zobacz jakie polecenie jest pod nią ukryte, potem już będziesz wiedział jak odpalać z konsoli, ewentualnie stwórz podobną ikonkę na zwykłym userze ;)

PS.
nie powinno się logować na konto root w trybie graficznym.

PPS.
z ndiswrapperem nie mam doczynienia, bo niee mam radiówki, ale na pewno ktoś Ci tutaj powie jak uruchamiać ndiswappera w bardziej "elegancki" sposób ;)



aloha
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

Trochę nie rozumie al_bundy co Ty robisz tym klikanym sposobem? Uruchamiasz kartę?
al_bundy pisze:Niestety tego nie mam juz na zwyklym koncie, nie moge tez odpalic tego programu w nijaki sposob (teminal root, polecenie "ndiswrapper").
Szczególnie to mnie dziwi... ndiswrapper to nie jest "otwierany" program...

Kod: Zaznacz cały

$ man ndiswrapper
ewentualnie:

Kod: Zaznacz cały

# ndiswrapper -h
W każdym razie jeżeli chcesz aby sieć uruchamiała się przy starcie systemu:

Kod: Zaznacz cały

# ndiswrapper -m
który nadpisuje modprobe by moduł ndiswrapper ładował się ze startem systemu. Bywa jednak że i tak karta nie chce się po tym zabiegu włączyć ale wówczas wystarczy dodać jedną linijkę do pliku modules.

Kod: Zaznacz cały

# echo ndiswrapper >>/etc/modules
Po tym sieć (ndiswrapper) startuje bez problemów, bez ingerencji użytkownika przy starcie systemu ]/etc/network/interfaces[/code]

i jeżeli edytowałeś ten plik wcześniej system nie powinien pytać o żadne ustawienia (zresztą nie spotkałem się z czymś takim w debianie)

//edit

co do tej otwieralności...

ndiswrapper nazwał bym raczej poleceniem (a nie programem)

np. polecenie cd (chociaż to też jest "program" ;)

Kod: Zaznacz cały

cd /katalog
przenosi Cie w odpowiednie miejsce, tak samo "polecenie" ndiswrapper wraz z odpowiednią opcją wykonuje określone funkcje:

Kod: Zaznacz cały

ndiswrapper -i plik.inf
instaluje sterownik windowsowy. itd. itd.

Mam nadzieje że rozjaśniłem Ci troszkę temat ;)

Pozdrawiam
Maciorra
Beginner
Posty: 105
Rejestracja: 07 lutego 2007, 23:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Maciorra »

Hmmm... A nie pomylil Ci sie przypadkiem ndiswrapper z NetworkManagerem? Jesli uzywasz KDE (a tak mi sie zdaje) to rzuc okiem w KMenu - Internet i odpal Knetwork Manager... moze o to Ci chodzi?
al_bundy
Posty: 2
Rejestracja: 22 marca 2007, 21:08

Post autor: al_bundy »

Maciorra pisze:Hmmm... A nie pomylil Ci sie przypadkiem ndiswrapper z NetworkManagerem? Jesli uzywasz KDE (a tak mi sie zdaje) to rzuc okiem w KMenu - Internet i odpal Knetwork Manager... moze o to Ci chodzi?
Jak to przeczytalem to malo nie fiknolem z krzesla. Masz 100% racji, chodzilo mi o NetworkManager, nie mam pojecia skad wystrzelilem tam z ndiswrappper'em.
Ale zeby nie bylo za latwo to nie kde, a gnome :)
velmafia pisze: PS.
nie powinno się logować na konto root w trybie graficznym.
Wlasnie wiem i dlatego staram sie cos zrobic, aby NetworkManager sie odpalal na zwyklym koncie, niestety takie zycie, ze czesto zmieniam AP, a nie raz pod kablem, i dobrze by bylo miec takie szybkie narzedzie.
Zwykle "ustawienia sieci" nie urzadzaja mnie, gdyz niektore routery maja ustawione klucze WPA-PSK, a w tym nie trawi tego, zreszta napisane jest klucz WEP. Zainstalowanie wpa_supplicant tez jest srednio na reke, jak za kazdym razem wpisywac mam tam paramerty.
el_carles pisze:Trochę nie rozumie al_bundy co Ty robisz tym klikanym sposobem? Uruchamiasz kartę?
Pewnie juz sie wyjasnilo, zamieszalem troche :-/ Karta dziala, zalezy mi tylko na zmianach z sieci kablowych na AP i podawanie hasel.

Niestety tak jak napisal velmafia nie moge sprawdzic wlasciwosci tej ikonki i dalej jestem w kropce.

Pozdrawiam.
Maciorra
Beginner
Posty: 105
Rejestracja: 07 lutego 2007, 23:56
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Maciorra »

al_bundy pisze:Jak to przeczytalem to malo nie fiknolem z krzesla. Masz 100% racji, chodzilo mi o NetworkManager, nie mam pojecia skad wystrzelilem tam z ndiswrappper'em.
Ale zeby nie bylo za latwo to nie kde, a gnome :)
Hah, wiedziałem :) Z gnomem faktycznie - spudłowałem :)

Wlasnie wiem i dlatego staram sie cos zrobic, aby NetworkManager sie odpalal na zwyklym koncie, niestety takie zycie, ze czesto zmieniam AP, a nie raz pod kablem, i dobrze by bylo miec takie szybkie narzedzie.
Zwykle "ustawienia sieci" nie urzadzaja mnie, gdyz niektore routery maja ustawione klucze WPA-PSK, a w tym nie trawi tego, zreszta napisane jest klucz WEP. Zainstalowanie wpa_supplicant tez jest srednio na reke, jak za kazdym razem wpisywac mam tam paramerty.
O ile się nie mylę Network Manager w Debianie działa domyślnie, natomiast pewnie potrzebujesz uruchomić na koncie użytkownika graficzną nakładkę i ustawić ją tak żeby uruchamiała się przy każdym logowaniu :)

wpa_supplicant zainstaluj i tak, bo bez niego nie uda Ci się łączyć do żadnych sieci szyfrowanych przez WPA.

Poczytaj sobie o NetworkManagerze - zwlaszcza o tym jak ma wygladac plik /etc/network/interfaces zeby NetworkManager poprawnie wykrywal sieci...
ODPOWIEDZ