Jakie s

Ogólne pytania dotyczące systemu
Kas
Beginner
Posty: 138
Rejestracja: 06 kwietnia 2007, 00:04
Lokalizacja: Warszawa

Jakie są zalety Debiana? Przewaga na innymi?

Post autor: Kas »

Oto mój pierwszy post na tym forum. Sporo korzystałem z róznych systemów:

- Slackware
- Mandrake
- openSUSE
- Fedora Core
- Ubuntu

Jednak obecnie korzystam z Xubuntu, który bazuje na Debianie. Moje pytanie brzmi: w czym Debian z zainstalowanym XFCE może być lepszy od Xubuntu alternate (command-line system) + XFCE?

Piszę spod Windows XP ponieważ nie mam dostępu do swojego komputera. Co za traumatyczne przeżycie... :-(
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Kas pisze:Moje pytanie brzmi: w czym Debian z zainstalowanym XFCE może być lepszy od Xubuntu (command-line system) + XFCE?
Debian jest lepszy w:
-stabilności
-porządku (w systemie)
-przejrzystości (systemu)
-konfigularności (ale jak wiadomo każdy otwarty system daje możliwość konfigurowania, ale w Debianie jakoś łatwiej to przychodzi ;) )
-nazwie ;)


trudno to napisać, po prostu trzeba spróbować, ale efekt jest jeden, po chwili spędzonej na Debianie dojdziesz do wniosku że Debian jest lepszy ;)

więc radzę spróbować :)



aloha
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Oczywiście nie radzę instalować wersji stabilnej, bo te wszystkie zalety mogą zostać przesłonięte przez stare oprogramowanie. Widać, że masz doświadczenie z Linuksami, więc polecam wersję Unstable (Sid) ;].
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

Jedną z głównych przewag Debiana nad Ubuntu, pomijając oczywiste jak stabilność, przejrzystość, wolność jest to że Debian nie tylko uczy, ale uczy dobrze tj. wyrabia dobre nawyki, które w przyszłości w przypadku pracy z unixami mogą być bardzo przydatne. Chodzi mi tu głównie o brak jako takiego konta ROOT w Ubuntu, opieranie wszystkiego na sudo wcale nie jest dobrym rozwiązaniem.
Oczywiście instaluj Debiana Testing lub Unstable, gdyż pakiety mają o wiele nowsze niż stable a i tak są bardziej stabilne niż stabilna wersja Ubuntu. I tu nasuwa się kolejna wada Ubuntu - bałagan w repozytorium.
Instaluj Debiana :)
Lorenzo
Beginner
Posty: 262
Rejestracja: 15 sierpnia 2006, 16:14
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Lorenzo »

tanatos pisze:wolność
Niezaprzeczalny fakt...wszystkie inne distra są szybkie :P
ODPOWIEDZ