z 20GB UDMA na 250GB SATA II

Pomoc dotycząca instalacji systemu
jang
Beginner
Posty: 208
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 14:38

z 20GB UDMA na 250GB SATA II

Post autor: jang »

Witam !
Jutro powinna dotrzeć do mnie paczuszka z nowym SAMSUNG-iem 250 GB no i teraz mam dylemat. Na tutejszym forum mortalord zrobił to tak : cp -ax / /nowy (nie wiem czy miał dwa UDMA, czy dwa SATA czy też mieszany zestaw) a na forum DUG.net ktoś proponuje tak cp -a /[a-o]* /r* /sbin /[u-z]* i twierdzi że tak bo katalogów /proc /sys /tem i /dev nie da się skopiować. Skoro tych katalogów się nie da to i niby na co cała zabawa z kopiowaniem skoro już tylko bez /dev system nie wstanie ?
Czy przypadkiem nie czeka mnie jednak nowa instalacja DEBIAN-a ?
Z jakich katalogów oprócz : /etc /home /root /usr i /var powinienem zrobić backup aby po minimalnej instalacji na nowym HD z backup'u rozpakować i mieć wszystko jak teraz ?
Zastanawiam się również nad podziałem HD. Chciałbym m.in. 20 GB na ... no właśnie - wrzucić tam obrazy ISO czy też pobawić się reprepro ? Co Waszym zdaniem lepsze ?
Czy taki podział jest wystarczający :
/root 10 GB
/home
/var
/iso 20 GB
/magazynek (takie sobie różności może nawet będzie to ntfs) 20 GB

ile na /var ?
a może jeszcze wydzielić jakiś katalog ?
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

Ja bym użył do takiej zabawy pakietu partimage ale skoro można prościej..

Zresztą to tylko MHO ;)

Co do wielkości partycji:
/ == (/ + /boot + /bin + /sbin)
== 50MB+
/tmp == 100MB+
/var == 100MB+
/home == 100MB+
/usr == 700MB+ z Xami
/usr/local == 100MB

Rozmiar katalogu /usr zalezÿy od miejsca jakie zajmuja² aplikacje i dokumentacja X Window.
/usr mozÿ e miec´ rozmiar 300MB jes´li ktos´ uzÿywa tylko trybu tekstowego, ale 2GB–3GB nie jest niczym szczególnym podczas korzystania z wielu aplikacji Gnome. Gdy katalog /usr b²edzie zajmował zbyt duzÿo miejsca mozÿna przenies´c´ pliki z /usr/share/ na inna² partycje. Przy ja²drach 2.4 katalog root mozÿ e potrzebowac´ ponad 200MB
Zresztą polecam przeczytać cały dokument.

Pozdrawiam
jang
Beginner
Posty: 208
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 14:38

Post autor: jang »

el_carles http://www.linuxfan.pl/dyskusje/pcol.20 ... /8578.php3
wygląda na to że partimage najlepiej używać przy identycznej wielkości obydwu dysków inaczej to sporo zachodu z tym.
Dokument który polecasz czytałem a że dotyczy kerneli 2.2 i 2.4 a ja mam 2.6 więc trochę je sobie powiększę. Co do /home skoro ma być taki mały to pewnie zrobię sobie jeszcze np. /muzyczka.

Interesowała by mnie jeszcze jakaś podpowiedź w sprawie : reprepro czy lepiej np. wszystkie 3 dvd.iso ?
Na mój gust to chyba reprepro bo jakoś "lepiej" je aktualizować aniżeli ISO no ale może się mylę ?

Druga sprawa z reprepro - czy ktoś zna jakąś nakładkę graficzną albo jakiś skrypt w bash'u bo takie "ręczne" dopisywanie każdego pakietu jest trochę męczące - chodzi o to aby raz wybrać cały zestaw i skrypt by sam mu podrzucał (reprepro) kolejne pakiety a jeszcze lepiej jak by je sam odczytał z /var/cache i podrzucił do reprepro nowsze wersje a stare z repozytorium wykasował :-P

Pozdrowienia
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

No /home daj sobie nawet i 20 GB, a i więcej. Naprawdę nic nie zaszkodzi, bo 100 MB, to wydaje mi się trochę mało (ja mam debiana tylko na jednej partycji - narazie - która ma 9 GB, a mój home zajmuje 4,5 GB. Zajmowałby dużo więcej gdybym się nie ograniczał ze względu na mało miejsca na dysku. Acha i dodam jeszcze, że mam tylko jednego usera. Gdyby było ich więcej to trzeba by mieć jeszcze większe home)
jang
Beginner
Posty: 208
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 14:38

Post autor: jang »

Podzieliłem (na kartce narazie) dysk tak:
/ 5 GB
/home 50 GB (ext3)
/var 4 GB
/var/www 1 GB
/repo 30 GB
/iso 30 GB (ntfs)
/muza 30 GB (ntfs)
/inne 30 GB
/coś tam ??? (ntfs)
/coś tam ??? (ext3)
Czy nie byłoby dobrze co niektóre partycje np. "/" "/var" "/repo" zrobić nie ext3 a reiserfs ?
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

jang pisze:/ 5 GB
Dałbym więcej. Jeżeli chcesz instalować trochę oprogramowania to (IMHO) powinieneś dać te przyjamniej 10 GiB.
jang pisze:/var 4 GB
Ja dałem na /var 19 GiB - wiem, że dużo, ale za to będzie dużo logów (kiedyś już mi się nawet zapełniło bodajże do 7 GiB).
jang pisze:/home 50 GB (ext3)
/muza 30 GB (ntfs)
/inne 30 GB
Nie wiem czy to jest dobry pomysł (przynajmniej ja bym tak nie robił). Dlaczego? Dajesz na /home 50 GiB, a na muzykę 30 GiB - trochę IMHO bezsensu robisz. Co zatem chcesz trzymać na tej 50 GiB'owej partycji? Jak już chcesz mieć osobno dokumenty, filmy, muzykę itp. to ja bym dał na /home ~5 GiB i zrobił bym sobie jedną wspólną partycję, na muzykę, filmy itp.
jang pisze:Czy nie byłoby dobrze co niektóre partycje np. "/" "/var" "/repo" zrobić nie ext3 a reiserfs ?
Ja czekam na stabilne ext4 ;D
jang
Beginner
Posty: 208
Rejestracja: 26 stycznia 2007, 14:38

Post autor: jang »

Chyba na dug.net (na forum) czytałem kiedyś że podobno jest dobrze /var/log wydzielić i dać reiserfs ale dlaczego ? nikt tego nie wyjaśnił.

Kaka a co sądzisz o własnym repozytorium i to za pomocą reprepro ? Słyszałeś coś może o jakimś skrypcie ? to co pisałem w moim drugim poście.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

jang,

Kod: Zaznacz cały

/muza 30 GB (ntfs) 
/repo 30 GB 
/iso 30 GB (ntfs) 
/coś tam ??? (ntfs)
/coś tam ??? (ext3) 
radzę to zamontować w /mnt żeby zachować standardy ;)

i jak dla mnie za dużo ntfs, ja jakoś nie jestem za bardzo przekonany do tego fs, no chyba że masz jeszcze windę, i musisz z niej mieć dostęp do tych partycji, ale i tak postarał bym się ograniczyć ilość ntfs'owych partycji.

poza tym to ok, chociaż ja robię troszkę inaczej: ja na partycje /home daję ~4GB, a w /mnt mam partycje z danymi, potem tylko z tych partycji daję dowiązanie symboliczne do /home/ja i korzystam tak jak by te dane były w /home. tak jest bardziej funkcjonalnie i wygodniej (dla mnie).



aloha
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

jang pisze:Kaka a co sądzisz o własnym repozytorium i to za pomocą reprepro ? Słyszałeś coś może o jakimś skrypcie ? to co pisałem w moim drugim poście.
Nigdy tego nie robiłem, więc raczej nie pomogę.

Ale mnie jeno jedno zastanawia: dużo osób poleca robić dużo osobnych partycji? No tak, ale w jakim celu? Ok, /home osobne to rozumiem (ustawiania się zachowa), /var osobne to też rozumiem (logi systemowe), ale resztę? ja resztę daję na / i dobrze wszystko jest.
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

Kaka' pisze:Ale mnie jeno jedno zastanawia: dużo osób poleca robić dużo osobnych partycji? No tak, ale w jakim celu? Ok, /home osobne to rozumiem (ustawiania się zachowa), /var osobne to też rozumiem (logi systemowe), ale resztę? ja resztę daję na / i dobrze wszystko jest.
Też tak myślę. /home osobno, /var też może być, a reszta na /. Bo później jak zaczyna brakować miejsca na któreś partycji to jest problem. A w końcu linuxa nie przinstalowuje się co 4 miesiące, więc nie trzeba mieć muzy osobno, filmów osobno, itd., tylko jak dla mnie to chyba wystarczą foldery w /home i koniec. Dlatego nie bardzo rozumiem dlaczego velmafia tak robisz. Skoro i tak dajesz dowiązania symboliczne tych folderów do /home. Chyba, że ma się te dane na innych (np. zewnętrznych) dyskach, to rozumiem.
ODPOWIEDZ