Powi

Ogólne pytania dotyczące systemu
massive
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwietnia 2007, 02:07

Powiększenie partycji ROOT

Post autor: massive »

Witam,

Mam problem, nie wiem jakim sposobem, ale jednak... dysk ROOT w moim debianie na serwku ma tylko 250 MB, czy jest jakaś możliwość, aby przydzielić mu np troche miejsca z chociażby partycji HOME bez używania jakichkolwiek PARTICION MAGIC etc ??

Pozdrawiam,
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Tak jest taka możliwość. Poszukaj na forum, bo temat wielokrotnie omawiany.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Re: Powiększenie partycji ROOT

Post autor: velmafia »

massive pisze:dysk ROOT w moim debianie na serwku ma tylko 250 MB
a jaki masz ułożenie partycji? tzn. jakie masz partycje (punktu montowania i po ile pojemności), bo coś strasznie mało tego miejsca, więc widocznie masz osobno podmontowane partycje /usr, /var, itp. bo wątpię że byś system zmieścił na 250 MB, a teraz się pytał jak powiększyć partycje (jeśli byś potrafił zmieścić cały system na 250 MB, to z pewnością umiał byś też poprzerabiać rozmiary partycji).

najlepiej pokaż wynik polecenia:

Kod: Zaznacz cały

fd -h


aloha
massive
Posty: 7
Rejestracja: 01 kwietnia 2007, 02:07

Post autor: massive »

Witam, odnośnie tego patrzę, może uda mi się coś znaleźć. Rzeczywiście system nie leży na samym /, bo mam wydzielone osobno /user i /var jak również /home. Cały ból w tym, że zostało mi 15 mb wolnego miejsca na roocie, a czasem programy są tak śmiesznie napisane, że działają np. tylko pod katalogiem /opt/ chociażby serwer 5 w 1 XAMPP - i tutaj przydało by się kilkaset MB więcej.

Polecenie FD -h nie działa na moim debianku, ani suseku.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

massive pisze:Polecenie FD -h nie działa na moim debianku, ani suseku.

przepraszam zrobiłem małą literówkę, miało być:

Kod: Zaznacz cały

df -h
to na pewno będzie Ci działać.

massive pisze:czasem programy są tak śmiesznie napisane, że działają np. tylko pod katalogiem /opt/
to może lepiej podmontować /opt/ do jakiejś nowo utworzonej partycji? będzie prościej, wygodniej i bezpieczniej dla danych.




aloha
ODPOWIEDZ