Programowanie pod Linuksem - jak, czym i w jaki sposób?

Potrzebujesz pomocy z C, C++, perl, python, itp.
mekosx
Beginner
Posty: 120
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Programowanie pod Linuksem - jak, czym i w jaki sposób?

Post autor: mekosx »

Witam, Linuksa używam od około 2 lat, przez jakieś półtora roku był to Ubuntu, teraz przesiadłem się na Lennego i chciałbym zacząć uczyć się programowania. Przyznam szczerze że jestem kompletnie tępy, o programowaniu nie mam zielonego pojęcia, nigdy nawet nie udało mi się skompilować programu ze źródeł, ale chciałbym się nauczyć podstaw. Czy mógłby mi ktoś pomóc w zorganizowaniu sobie w jakim języku programować jakim programem i jak zacząć? Startuję totalnie od zera więc która opcja byłaby najprostsza na początek? Będę wdzięczny :)
warzych
Posty: 43
Rejestracja: 27 lutego 2008, 18:53

Post autor: warzych »

NetBeans, polecam serdecznie :)

Obsługuje chyba wszystkie języki, dużo wtyczek jest do niego, jest w repozytorium ale lepiej ze strony domowej pobrać nowszą wersję.

http://www.netbeans.org/index_pl.html

Proszę ;)
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: chyl-o »

I od jakiegoś czasu jest wspomaganie dla php ;)

Chwalą się na netbeans.org że to IDE roku, coś w tym jest jednak ;)
thalcave
Junior Member
Posty: 526
Rejestracja: 03 maja 2007, 19:57
Lokalizacja: gdynia

Post autor: thalcave »

Może najpierw warto zacząć od Basha? Ewentualnie od C/C++ mógłbyś zacząć
Awatar użytkownika
grze_S
Beginner
Posty: 133
Rejestracja: 02 grudnia 2007, 12:30

Post autor: grze_S »

Polecał bym zacząć od C++ (ew. od Pascala, ale praktycznego zastosowania raczej nie będzie on miał). Na początek polecam ten kurs ("Od zera do gier kodera"): http://www.gamedev.pl/tutorials.php . Mimo nazwy uczy on dobrze podstaw C++. Kurs jest wprawdzie pisany głównie dla Windows i Microsoft Visual Studio, ale bez problemu można się z niego uczyć na Linuksie z wykorzystaniem innego IDE.
A jeśli chodzi o samo IDE, to również polecał bym NetBeans - prosty w obsłudze i wygodny program :-)
jurenty
Posty: 42
Rejestracja: 29 maja 2008, 10:56
Lokalizacja: Szubin

Post autor: jurenty »

Tak jak moi poprzednicy, polecam NetBeans. Jest intuicyjny i posiada dużą ilość wtyczek, która zadowoli każdego. :-)
Chav
Posty: 49
Rejestracja: 23 listopada 2008, 22:31
Lokalizacja: Stargard / Szczecin

Post autor: Chav »

mekosx, a na jaki jezyk sie nastawiasz?
mekosx
Beginner
Posty: 120
Rejestracja: 17 grudnia 2007, 21:28
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mekosx »

Chav pisze:mekosx, a na jaki jezyk sie nastawiasz?
Jeszcze nie wiem, jak napisałem zaczynam kompletnie od zera i wolałbym zacząć od jakiegoś prostego języka. Mam już u siebie NetBeans, ale ten kurs raczej nie dla mnie, dążę raczej do programowania aplikacji użytkowych a nie gier ;)
AdeBe
Junior Member
Posty: 825
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 14:41

Post autor: AdeBe »

Jak zaczynasz od zera, to ten kurs jest jak najbardziej dla Ciebie, jeśli nie cały, to przynajmniej połowa.
tadzik
Beginner
Posty: 183
Rejestracja: 29 grudnia 2007, 20:36
Lokalizacja: Warszawa/Izabelin

Post autor: tadzik »

A ja polecę pythona, bo jest łatwy, niezwykle popularny, wszechstronny, i wyrabia dobre nawyki (wcięcia na przykład). Po maturze wezmę się za niego jako mój drugi język, dotychczas piszę w c++.
A co do narzędzi, to raczej kwestia nawyków. Ja np. nie przepadam za graficznymi środowiskami toteż kod piszę w Emacsie. Z netbeans się nie zetknąłem, za to bardzo fajnie używało mi się kiedyś geany.
ODPOWIEDZ