B

Pomoc dotycząca instalacji systemu
newby
Posty: 3
Rejestracja: 24 marca 2007, 23:53

Błąd CDROM

Post autor: newby »

Witam,
podczas instalacji Debiana 3.1r5 bootuję system z płyty CD. CDROM podpięty kabelkiem ATA. Płyta główna Intela na chipsecie G965. Dochodzę do momentu ładowania modułów obsługujących IDE i koniec. Krzyczy, że nie może znaleźć płyty instalacyjnej. Nie podmontowuje mi CDROM.
Co z tym zrobić?
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam
Newby
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

Sarge jest już trochę przestarzały i może mieć problemu z obsługą nowszego, czyli np. Twojego, zresztą temat ten był wielokrotnie poruszany na forum.
Polecam zainstalować Etcha

Tu masz zapisane skąd ściągnąć.




aloha
newby
Posty: 3
Rejestracja: 24 marca 2007, 23:53

Post autor: newby »

Dzięki za szybką odpowiedź. Przyłożyłem się trochę i znalazłem chyba odpowiedź na ten problem. Okazuje się, że pomóc może parametr podczas bootowania:

install generic.all_generic_ide=1

Jutro przetestuję, to jeszcze potwierdzę.

Etch chyba jest jeszcze w fazie testowej, a ja chciałbym się jednak oprzeć na oficjalnej, stabilnej wersji.

Pozdrawiam
Newby
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

velmafia pisze:Etch chyba jest jeszcze w fazie testowej, a ja chciałbym się jednak oprzeć na oficjalnej, stabilnej wersji.
Etch jest wystarczająco stabilny: http://www.debian.linux.pl/viewtopic.php?t=645
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

newby, nie przejmuj się nazwą, bo to tylko nazwa :)
w Debianie wersja testing jest tak stabilna jak wersje stable w innych dystrybucjach.

zresztą popatrz na tą ankietę w tym poście co ja i Kaka' daliśmy Ci linka, ona mówi sama za siebie :)



aloha
newby
Posty: 3
Rejestracja: 24 marca 2007, 23:53

Post autor: newby »

No z tą stabilnością to bym polemizował. Miałem debiana Woody który mi się 3 miesiące temu wysypał po zwykłym apt-get upgrade.

Chciałem tutaj podkreślić, że maszyna będzie służyła jako router, dlatego najbardziej zależy mi na stabilności, a nie na wodotryskach i coraz to nowych pakietach.

Mimo wszystko dzięki za informacje. Ja mi jutro nie wyjdzie z tym parametrem, będę musiał się chyba zaprzyjaźnić z wersją testing, chyba że macie jakieś inne pomysły.

N.
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

newby pisze:Miałem debiana Woody który mi się 3 miesiące temu wysypał po zwykłym apt-get upgrade.
Woody jest "troszkę" przestarzały, Sarge podobnie, a serio uwierz mi Etch sprawia dużo mniej kłopotów niż stare wersje stabilne.

poza tym, Etch ma być w najbliższym czasie wydany jako nowa wersja stabilna (kwestia paru tygodni, teraz jest testowany i poprawiany), tak więc ze stabilnością nie będzie najmniejszego problemu.



aloha
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

newby pisze:Woody który mi się 3 miesiące temu wysypał po zwykłym apt-get upgrade.
Bo woody jest jeszcze starszy od Sarge i chyba już jest lekki problem z dostaniem pakietów dedykownych dla niego i dlatego pewnie apt-get ściągał trochę nowsze wersje i się pogryzły z tymi co były w systemie.

Tak jak napisał velmafia, Etch ma już wydane RC2, więc możesz to zainstalować a wydanie etcha jako stabilną oficjalną dystrybucję jest planowane chyba na kwiecień. Widziałem, że w kwietniowym Linux+ ma być właśnie Debian 4.0, czyli Etch. Także bez problemu możesz instalować etcha.
jeremi9
Posty: 6
Rejestracja: 25 marca 2007, 23:27

Post autor: jeremi9 »

newby pisze:Okazuje się, że pomóc może parametr podczas bootowania:

install generic.all_generic_ide=1
Na intelu 975 all_generic_ide mi zadziałał. :mrgreen:
ODPOWIEDZ