problem z Grub

Pomoc dotycząca instalacji systemu
blasq
Posty: 77
Rejestracja: 12 września 2006, 15:12

problem z Grub

Post autor: blasq »

Witam.
Mam linuxa, i windowsa XP na 2 dyskach fizycznych. Do wyboru systemu przy starcie służy mi GRUB. Niedawno postanowiłem zmienić dysk debiana na większy. Jako że nie mam gdzie indziej go wpiąć, musze wyjąć dysk stary z debianem. Lecz gdy uruchamiam komputer z nowym dyskiem zamiast Windowsa bez zapytania pojawia sie błąd GRUB i blok.

Wydaje mi sie że to przez to, iż Grub "wbił sie" na dysk windy. Jak mam wywalić stamtąd GRUBa?

ewentualnie jak mam zmienić mały dysk debianowy na większy żeby nie robił probelmów?
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Post autor: Kaka' »

Wydaje mi sie że to przez to, iż Grub "wbił sie" na dysk windy. Jak mam wywalić stamtąd GRUBa?
Możesz nadpisać GRUBa, tym windowsowym bootloaderem (czy jak to tam ma). Uruchom konsolę odzyskiwania i wpisz fixmbr (jak dobrze pamietam).
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

GRUB od początku był na dysku windy (skoro dysk windy jest pierwszy). GRUB wywala błąd bo zmieniłeś dysk twardy, a jeśli dobrze się domyślam to jest on pusty, więc nie ma tam tego co GRUB chce. Skorzystaj z rady Kaka' i później zainstaluj sobie Debiana, a on zainstaluje Ci GRUBa
blasq
Posty: 77
Rejestracja: 12 września 2006, 15:12

Post autor: blasq »

ale fixmbr mam użyć pod windą? Czy pod debianem?
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

pod windą oczywiście :)
Goomy
Posty: 21
Rejestracja: 06 marca 2007, 11:00
Lokalizacja: London

Post autor: Goomy »

wystartuj z CD instalacyjnym XP , R - odzyskiwanie systemu, instalator przejdzie do konsoli calkiem prawdopodobne ze spyta o haslo administratora. podajesz a potem to juz
tak jak ci powiedziano

fixmbr

jesli nie pomoze to mozesz zrobic tak :

boot z dos-a (może być nawet jakieś Win98 np.) dyskietki do sciagniecia stad: http://bootdisk.com/
i teraz: fdisk /mbr

zobacz tez TUTAJ :)

a wiecej o GRUB TUTAJ

PS. sorry ale nie mam polskich znakow
Awatar użytkownika
lexom
Beginner
Posty: 236
Rejestracja: 03 marca 2007, 18:38
Lokalizacja: wlkp

Post autor: lexom »

Jeśli masz gruba w mbr to wystarczy włożyc płyte startową z windowsem i wydać polecenie fdisk /mbr
ODPOWIEDZ