O linuksach tak w ogóle

Wszystko Off Topic
gielo
Beginner
Posty: 168
Rejestracja: 20 maja 2009, 17:20
Lokalizacja: Che³m

Post autor: gielo »

Jeśli ktoś instaluje Free BDS, do niedawna także linuksa powinien kupować sprzęt pod system, a nie prubować na siłę dostosowywać system do sprzętu. Pochłania to nazbyt dużo czasu i najczęściej się nie sprawdza. Zawsze coś tam dalej nie będzie działało. Ot taka specyfika systemu.
Awatar użytkownika
Buker
Posty: 60
Rejestracja: 10 lipca 2008, 13:11
Lokalizacja: /home/buker

Post autor: Buker »

A czy kupowanie sprzętu pod system nie jest chore? To system powinien być dostosowany do sprzętu, nie odwrotnie.
Na Linuksie (*buntu, openSUSE, Arch, PLD i wreszcie Debianie) nie miałem problemów ze sprzętem. Może na BSD są takie "kwiatki", bo system robiony jest dla zastosowań serwerowych, desktopy odchodzą na bok? Jeśli się mylę niech mnie ktoś poprawi.
gielo
Beginner
Posty: 168
Rejestracja: 20 maja 2009, 17:20
Lokalizacja: Che³m

Post autor: gielo »

Buker nie jest chore bo jak pisałem jest taka specyfika systemu. Wiesz to tak jakbyś chciał zainstalować symbiana na laptopie macintocha.

BSD nie są tworzone z myślą o systemach typowo biurkowych tak samo jak i np. SOLARIS więc i nie wspierają pctów biurkowych. Ręczę ci że na komputerach serwerowych np. od ibm nie będziesz miał problemów z ich instalacją że coś tam nie działa.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Buker pisze:A czy kupowanie sprzętu pod system nie jest chore?
Z logicznego punktu widzenia - tak. Ale w przypadku Unixów to tak wychodzi. Jan np. kupując komputer wybrałem grafikę NV właśnie po to aby nie mieć problemów a ATI (kiedyś miałem i tego nie zapomnę).
MacOS sprytnie to rozwiązał, sprzedaje system razem ze sprzętem więc wystarczy mu tylko jeden komplet sterowników.
A co do FreeBSD jest taka stronka gdzieś, że można sprawdzić zgodność sprzętu z systemem.
Awatar użytkownika
michnik
Beginner
Posty: 162
Rejestracja: 20 lipca 2009, 12:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: michnik »

MAC-ki są specyficzne, jeden producent robi komputery oraz system, może to wszystko przetestować i powiedzieć, że z moim sprzętem system działa stabilnie.

Windowsy oraz Linux to już inna bajka, 1000000 różnego rodzaju komponentów, konfiguracji i ciężko jest wszystko przetestować dlatego uważam również, że przed kupnem sprzętu szczególnie pod Linuksa trzeba przeszukać fora i dowiedzieć się co będzie działało, a na co jeszcze przyjdzie nam czekać.
gielo
Beginner
Posty: 168
Rejestracja: 20 maja 2009, 17:20
Lokalizacja: Che³m

Post autor: gielo »

Ja bym powiedział że kupując nawet sprzęt pod Windows powinniście zadbać o to, że wszystko będzie działać jak należy. Nie raz się zdarzało że ktoś kupił nowego pcta i miał z nim wiele problemów bo mu albo nie chciały działać sterowniki neostrady pod Windowsem Vistą, albo co jakiś czas wywalało jakieś błędy ochrony pamięci i tego typu podobne kruczki. A zdawało by się pewnie 99% użytkownikom Windowsów, że ich system to powinien działać bezproblemowo na każdym dostępnym w sklepie sprzęcie.
A u mnie się Windows nie chce zainstalować ani pod procesorem SPARC ani powerPC, a Linux Debian działa.
Awatar użytkownika
michnik
Beginner
Posty: 162
Rejestracja: 20 lipca 2009, 12:54
Lokalizacja: Kraków

Post autor: michnik »

Ja instalowałem Windows 2003 serwer za pomocą płytki z Linuksem gdyż Windows nie potrafiła zainstalować sterownika do kontrolera, a głupi Debian ruszył od kopa.

I kto tu jest cienki?
Awatar użytkownika
Buker
Posty: 60
Rejestracja: 10 lipca 2008, 13:11
Lokalizacja: /home/buker

Post autor: Buker »

michnik pisze:I kto tu jest cienki?
Ech... Bill? Jednak Debian nie taki "głupi".
wojak
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 04 lutego 2009, 15:59

Post autor: wojak »

Dobrze, że żaden "komentator" z dobrych programów nie widzi waszych wypowiedzi, bo byście zostali zmieszani z błotem za to co piszecie i nazwani dziećmi neostrady, dziećmi linuksa itp. ... :D . Ja w pełni się z Wami zgadzam.

Osobiście miałem problem z instalacją Windowsa XP na dysku SATA. Jakąż miałem inteligentną minę kiedy zobaczyłem komunikat "Instalator systemu Windows nie wykrył żadnych dysków twardych na tym komputerze". Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że wystarczy zintegrować z płytą instalacyjną sterownik dyskowy.
greg23
Posty: 75
Rejestracja: 29 lipca 2008, 11:16

Post autor: greg23 »

Wydaje mi się, że próba ustanowienia jedynej, optymalnej dystrybucji Linuksa, skończyłaby się podobnie jak, obecnie z Windowsem (oczywiście hipotetycznie, bo licencja na rozprowadzanie kodu Linuksa, w ogólnym uproszczeniu, jest diametralnie inna) - byłyby te same pytania: a może Windows? Czego nie ma Linux, a co ma Windows? Itp., itd. Oczywiście, że te pytania są stawiane dziś, ale liczba użytkowników Linuksa jest o wiele mniejsza. To dziś chyba stanowi punkt problemu. Jak przekonać do Linuksa? Według mnie jedynie mnogość dystrybucji coś w tym zdziała, a później być może nastąpi jakaś globalna unifikacja dystrybucji linuksowych, łącząc najbardziej popularne rozwiązania.

Gdyby takie zadanie postawiono jakieś 20 lat temu, może faktycznie byłaby jedna, góra 2 dystrybucje Linuksa a na przeciw Windows i MacOS. I z pewnością użytkowników Linuksa mogłoby być przypuszczalnie więcej niż Windowsa (rynek przez te 20 lat zmieniłby się całkowicie).

Przyznam, że jestem zwolennikiem "wolnego rynku" w dziedzinie komputerów i oprogramowania. Zawsze istnieje jakaś alternatywa i możliwość rozwiązania problemu. Przykłady postawiono w tej dyskusji - serwery, zamienniki dla Linusa jako ,,opensource'' itp.

A jeśli napotyka się problem, to rozwiązując go, człowiek zawsze się uczy czegoś nowego - tak nawiązując do różnych "problemów" z Linuksem :)
ODPOWIEDZ