KDE4 dostępne w Sidzie

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

Ciężko mówić o dobrze zaprojektowanym środowisku, które wymaga MySql, bez potrzeby. Po aktualizacji do 4.4 niewiele mi brakowało do ideału, ale oni musieli wpakować Akonadi. Dla mnie to jest całkowicie zbędny element. Przecież KDE słynęło z możliwości wyboru. Jeśli kiedyś uczynią to bardziej modularnym, to wrócę z przyjemnością. Cóż GNOME, też ma swoje wady, możliwe, że "odbije" się od niego. ;-) Ehh, żeby LXDE miało już działający menedżer logowania i pcmanfm bez Hala. ;-)
Awatar użytkownika
grzesiek311
Posty: 84
Rejestracja: 27 kwietnia 2007, 00:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: grzesiek311 »

Odnośnie nowego KDE... Bawił się ktoś może nowym interfejsem dla netbooków? Pytam, bo w ogóle nie uruchamia mi się na Archu, czytaj pokazuje się czarne tło. Działa to tutaj, w Debianie? Wypytuję, bo z nastaniem najnowszej wersji stabilnej mam zamiar się przesiąść i odnowić dawną znajomość z Debiankiem :)
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Post autor: button »

iria, co do serwerów, rzeczywiście trochę tego jest, ale Akonadi nie służy do indeksowania, tylko do zarządzania informacją osobistą (czy jakoś tak). I u mnie pomimo, że Akonadi jest zainstalowane, wśród procesów nie ma nic związanego ani z nim, ani z MySql. Więc chyba wcale się to nie uruchamia. Do indeksowania służy Nepomuk, i tutaj potrzebne jest znów Soprano(a żeby indeksować potrzebne jest chyba jeszcze Virtuoso).

I co do indeksowania Nepomukiem mam pytanie, czy ktoś się tym bawił. Bo ja z ciekawości uruchomiłem Nepomuka i Strigi, zainstalowałem tak jak chciał Virtuoso, ładnie mi poindeksowało katalog domowy. Ale co z tego jak u mnie prawie to nie działa. Chodzi mi główni o szybkie szukanie po nazwach, bo zabawa z tagami czy czymś podobnym to nie dla mnie. Wpisuje sobie w Dolphinie frazę i niektóre pliki znajduje, niektóre nie, w ogóle nie mogę dojść do tego, jak to uruchomić i skonfigurować żeby to wyszukiwanie ładnie działało. Mam powiedzmy plik "CodeAnalyzer-0.7.0.jar" wpisując w pole frazę "Code" znajdzie mi plik, jednak jak wpiszę już "Analyzer" nie znajdzie nic. Inna sytuacja mam np. plik "ben sage - all about you.mp3" i np. tego pliku nie da się już wcale znaleść, jedynie kiedy wpiszę mp3, ale to wyrzuci wszystki zindeksowane pliki z "mp3". Więc, czy ktoś się tym bawił, i ewentualnie jak to u niego działa.
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

Trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem co do "indeksowania". Masz rację patrząc na wpis Akonadi na Wikipiedii, to ma sporo funkcji, ale raczej nie jest to pożądane na laptopach, gdzie będzie "zabijać" dysk i baterię.

Co do procesów, to uaktualniło Ci się kdepim-runtime? Zależne jest od akonadi-server, które zależne jest od libqt4-sql-mysql, które najpierw musisz zainstalować z repozytorium experimental.

U mnie po zainstalowaniu, miałem uruchomiony demon Mysql, wyłączyłem go w sysv-rc-conf, i na razie jest spokój.
button
Beginner
Posty: 242
Rejestracja: 04 marca 2008, 16:39

Post autor: button »

Tak, mam ba bieżąco aktualizowany system, chyba wczoraj albo dwa dni temu zainstalowało się jakieś paczki związane z Akonadi i Soprano. MySqla już miałem, był cały czas wyłączony w rc i taki pozostał po instalacji Akonadi, więc nie widzę powodu do denerwowania się, leży sobie toto, nic nie robi, nie uruchamia swoich procesów, fakt, zajęło parę megabajtów ale nic poza tym. Dla mnie nie istnieje :)
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

Powiedzmy, że się zgadzam. Chodzi o to, że skoro da się tego nie używać, to po co domyślnie instalować coś tak dużego jak serwer baz danych? Jakby był w sugerowanych lub rekomendowanych, to bym jeszcze zrozumiał, ale nie w głównych. Na razie da się z tym żyć. Mam nadzieję, że stan się nie pogorszy.

Widzę, że na Planecie Debiana, ktoś już poruszał ten "problem".

Link1
Link2
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

iria pisze:Ciężko mówić o dobrze zaprojektowanym środowisku, które wymaga MySql, bez potrzeby. Po aktualizacji do 4.4 niewiele mi brakowało do ideału, ale oni musieli wpakować Akonadi. Dla mnie to jest całkowicie zbędny element.
To ja pozwolę sobie stanąć w obronie deweloperów KDE (mimo że za tym środowiskiem nie przepadam i go nie używam) i opisać pobieżnie jak sytuacja wygląda w Gentoo.
  1. Instalacja KDE 4.4.1 wcale nie wymaga instalacji Akonadi.
  2. Instalacja Akonadi nie wymaga instalacji MySQL, a co więcej:

    Kod: Zaznacz cały

    app-office/akonadi-server-1.3.1  USE="-mysql -postgres -sqlite"
    Mogę sobie wybrać czy skompilować Akonadi z obsługą MySQL, PostgreSQL, SQLite lub bez obsługi żadnego z nich.
Zatem zażalenia kierować należy raczej do deweloperów danej dystrybucji, a nie KDE SC.
Awatar użytkownika
iria
Junior Member
Posty: 941
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:54

Post autor: iria »

W Gentoo wiele rzeczy da się zrobić. ;-) "Reszta" dystrybucji pewnie będzie instalować domyślnie, a ja wolałbym, żeby była możliwość wyboru. Zależność od SQlite byłaby dla mnie zbawieniem.

"Błąd" był zgłoszony.

Podobno, na razie, jedynie MySql spełnia wymagania Akonadi.
PostgreSQL Support
Has been merged for Akonadi server 1.3. We still need a volunteer for continuous testing and maintenance though.
Why not use sqlite?
We tried. Really. It can't handle the concurrent access very well, in the best case this means very slow operations, but we've also seen deadlocks and failing transactions. Once that's fixed in sqlite, adjusting Akonadi to use it again instead of MySQL is no problem.
Why not use MySQL/Embedded?
We tried that as well, there are two reasons for not using it: No support for the InnoDB engine (which we need for transaction support) and poor availability (only OpenSUSE provided usable packages, needed a patched QSQL driver).
Jak widzisz, nawet Gentoo tu nie pomoże. :p

Teraz cytaty z forum KDE:
Moult wrote:I think the main question he is talking about is not whether or not Akonadi would potentially be better at the job but instead why users are being introduced to an immature technology without being given a choice to opt out.
annew (deweloper) wrote:Probably because the only way to get testing in real world situations is to get it onto as many different types of system as possible. There have been many inconveniences with this stage, but I have not heard of a single instance of true data loss, so we have to thank the developers for waiting until they could be as certain as possible that this is so.
Ignacio Serantes wrote:In my country there is a colloquial expression about this: "los experimentos con gaseosa" (do chemistry with soda).

I'm a software developer so I understand the point of view of developers, they want their software will be tested but, one thing is test unstable software for your own decision and other one is being forced to test it. As you point, there have been many inconveniences so is clear, at least for me, that akonadi must wait 6 months for next KDE release.

For me mail is critical so I don't want to be forced to test an alpha software and lost functionalities. I'm using Kmail for ~7 years but, luckily, there is a lot of alternatives out there.
Link

Cóż, trzeba się przyzwyczaić do roli białej myszki.
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

Ja jak pisałem nie używam KDE, a tym bardziej Akonadi (szczerze mówiąc nie bardzo wiem co to jest w ogóle), także nie sprawdzałem czy to działa i jak działa. W takim razie "przewaga" Gentoo stopniała do możliwości zainstalowania KDE w ogóle bez Akonadi, tudzież zainstalowania Akonadi bez MySQL. Pomijam kwestię poprawności jego działania (Akonadi), bo odniosłem wrażenie, że problemem nie jest jego taka czy inna funkcjonalność, a sam fakt konieczności zainstalowania jego oraz MySQL wraz z KDE.


PS iria, przez to zamieszanie dopiero teraz trafiłem na Twoją PW :)
Awatar użytkownika
grzesiek311
Posty: 84
Rejestracja: 27 kwietnia 2007, 00:59
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: grzesiek311 »

Wczoraj około 17 zaczęto wrzucać nowe KDE na http://incoming.debian.org/. Niedługo będzie pewnie w repozytorium eksperymentalnym.
Zablokowany