Laptop

Wszystko Off Topic
Awatar użytkownika
ShinnRa
Beginner
Posty: 457
Rejestracja: 05 marca 2007, 23:05
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: ShinnRa »

Rad pisze:http://www.portabile.pl/laptop/hp_pavilion_dv6890ew.php - ten mi się np. podoba.
Jego wada - błyszczący ekran.
Też tak uważałem, że błyszczący ekran (glare) to wada laptopa. Ale spróbowałem i teraz twierdzę, że byłem w błędzie. W porównaniu z matową to ta błyszcząca jest o niebo lepsza.
Obecnie siedzę na Asus X55SV AS005C (dołożyłem tylko pamięci do 4 GB) z błyszczącą matrycą i muszę przyznać, że jest super.
De_sant
Posty: 92
Rejestracja: 19 sierpnia 2007, 16:16

Post autor: De_sant »

Ja mogę polecić Toshibę Satellite L300-11I.
Całkiem dobry wg. mnie.
Procek: Intel Celeron 2.0 GHz
Imo Celeronem szkoda sobie zawracac glowe

najwazniejsze to:
1 matryca (najlepiej "matowa" i duze kąty)
2 chipset (najlepiej intela i nie za nowy jesli ma byc na tym debian - z chipsetem moze byc najwiecej problemow - dlatego nie za swiezy)
3 grafika intel lub nvidia (ale raczej intel)
4 obudowa - nie plastik - klawiatura (imo) jasna (szara/biala)
(plastikowa obudowa czesto nie trzyma "osi" - jest zbyt elastyczna (slabo odprowadza cieplo) - moga wystapic problemy z cd-romem - moze sie "saomoistnie" wysuwac/zle wsuwac - plus zly odczyt wibracje glosna praca napedu
5 WiFi najlepiej cos na Atherosie lub Intelu (chociaz obecnie nie ma juz np problemu z Broadcom)
6 Procesor 45nm ze wzgledu na pobor prądu oraz SSE4.1
6a. najlepszy wzrost przy relacji szybkosc-cena to T8300
średnio 45-procentowy przyrost wydajności systemu

najlepszy kop to T9300
potrafi "podbic" wyniki o 37 do nawet 100 procent (droga opcja)

Jednym slowem - procesory wykonane w tehnologi 45nm sa szybsze od tych wykonanych w 65nm - przy tym zapewniaja wieksza wydajnosc - oraz taki sam lub dluzszy czys pracy na bateri

(nie "podniecal" bym sie czytnikiem lini papilarnych - czesto nie dzialaja - a jak "dzialaja" to okazuje sie ze nie mozna sie lognac)

"z premedytacja" nie podalem konkretnego modelu - "rospisalem laptopa na optymalne podzespoly" by ci nie zawezac pola wyboru.
godzio89
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 05 maja 2007, 01:28
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: godzio89 »

A ja się tak zastanawiam ile mógłbym wziąć za mojego laptopa jakbym chciał go sprzedać. Tutaj link do niego: http://www.ceneo.pl/892050

Dobrze, jak tylko sprzedam swojego Asusa Ap052a to kupuję IBM/Lenevo Thinkpad T61 (to chyba dobry wybór). Tylko nie wiem czy kupić z kartą graficzną Intela czy Nvidii. Jaki do tego procesor? Core 2 duo będzie dobry? Chodzi mi o to, żeby miał już w sobie trochę ramu. Tak co najmniej już z 2 GB. No, ale nie wiem jak z grafiką i procesorem. Może jakiś link?

Jeszcze zaciekawił mnie Lenevo Thinkpad R61.

Tutaj 2 linki:
link1
link2
wojtekz_
Beginner
Posty: 337
Rejestracja: 13 marca 2007, 16:50
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: wojtekz_ »

3 grafika intel lub nvidia (ale raczej intel)
Nie polecam intela 965, bo jest na czarnej liście compiza (odczułem), w ogóle ma jakieś problemy z renderowaniem na obecnych sterownikach...

Pozdrawiam
przemnet
Posty: 57
Rejestracja: 28 marca 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: przemnet »

Zgadzam się z przedmówcą. Bardzo popularna w laptopach kartą graficzna Intela- X3100 (inaczej zwana 965) niestety nie współpracuje zbyt dobrze z Compizem link . Chociaż, jeśli chodzi o pracę w 2D, to osobiście nie mogę się do niczego przyczepić- wszystko chodzi elegancko (używam wersji testing Debiana). Kiedyś miałem laptopa z dość słabą grafiką nVidii (bodajże 7150 Go), ale za to wszystkie bajery w Compizie chodziły płynnie. Moim zdaniem, karty nVidii są najlepiej obsługiwane pod Linuxem, instalacja sterowników jest prosta i bezprobemowa.

Dlatego, jeśli miałbym wybierać między Intelem, a nVidią, zdecydowanie wybrałbym nVidię. Z drugiej strony, jeśli komuś nie zależy na efektach 3D to z X3100 również będzie zadowolony;-).

Pozdrawiam,
Przemek.
witek
Beginner
Posty: 117
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 12:39
Lokalizacja: Piekary ¦l±skie

Post autor: witek »

Sprawa ma być rozwiązana wraz z nadejściem sterowników od intela w wersji 2.4 (aktualnie w sidzie jest 2.3). Na forum toczyły się już dyskusje nt. x3100 i w większości karta działała od razu wraz z 3d np. tu

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t= ... ight=x3100
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t= ... ight=x3100
pietrzuch
Beginner
Posty: 104
Rejestracja: 21 lipca 2007, 22:40
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: pietrzuch »

Dobra napewno od czasu chciałbyś pograć w jakieś nowe gierki więc ja od siebie polece Ci laptopa hp, który bardzo mi przypadł do gustu i kto wie może nie długo go dostanę. Są różne wersję, ale ja podam parametry tej jak dla mnie najlepszej względem jakości i ceny (dv7-1040ew (FM285EA)).

Parametry:
-Technologia procesorowa Intel
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

http://www.kontrast.pl/item.asp?itemCurrentId=9083

Tak, to całkiem fajny sprzęt.

Najbliżej kupna jestem tego modelu: http://www.sklep-notebooki.pl/go/_info/ ... 97420cd885

Ma on właśnie tę grafikę, której nie polecasz, za to więcej ramu i trochę lepszy procesor. Cena: 3400 w jednym sklepie.
pietrzuch
Beginner
Posty: 104
Rejestracja: 21 lipca 2007, 22:40
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: pietrzuch »

Wiesz decyzja należy do Ciebie, ale tak jak mówię możę Ci się spalić, a już napewno nie ma mowy, o pracy w łóżku. A z tego co wiem to właśnie bardzo dużo kart ma tą wadę ew. możesz sobie pobrać propgram zwiększający obroty wiatraczka to może, by trochę pomogło, jednak ryzyko zawsze zostaje. Po zatym na 8400 nie ma mowy o nowych grach odpalisz te sprzed 2-3 lat, i za bardzo nic więcej. Choć w 9600m gt też super z grami nie będzie, bo Crysis też super działać nie będzie, ale lepsze to niż nic ;P: "Crysis: 1024x768, med: 25 fps -> playable (only in low fully playable)"

Masz tu teścik 8400m gs:
http://www.notebookcheck.net/NVidia-GeF ... 709.0.html
3DMark 06:
średnio: 1365


I 9600m gt:
http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeF ... 449.0.html
3d Mark 06:
średnio:4636
Więcej masz w tych linkach min. liczbę klatek na sekundę w różnych grach takich jak fear itd.


Aha no i 9600m gt ma dwarazy więcej unfited shaderów, bo 32, a 8400m gs ma tylko 16. Pozdr.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Rad>
Kwestia jest inna. Używam notebooków od bardzo wielu lat (pierwszy, to miał z 4,5kg ;) ) i uważam, że przed zakupem winieneś kierować się odpowiedziami na następujące pytania:
1. po co mi potrzebny jest notebook?
- jeśli na to pytanie odpowiadasz, bo chcę mieć, tzn. że nie jest Ci on potrzebny, a zatem lepiej kupić stacjonarny (bo taniej i perspektywiczniej, a nadto bardziej rozwojowo)
2. do czego jest mi potrzebny notebook?
- tzn. jakie będzie jego główne zadanie, przy odpowiedzi: do gier - kupujesz albo stację i tańszego notebooka albo uniwersalny stacjonarny; odpowiedź na to samo pytanie daje także wskazówki co do procesora, ilości pamięci, HDD itd.
3. czy i ile będę korzystał z niego w sieci, a ile z baterii?
- odpowiedź na drugie pytanie sprowadzająca się do stwierdzenia, że dużo powoduje, że wybór ogranicza się do platform Centrino, Santa Rosa; w pierwszym przypadku nie jest to istotne; ta odpowiedź także powoduje wybór odpowiedniego akumulatora (chodzi o ilość ogniw).
4. z jakim systemem współpracować ma notebook?
- jeśli wyłącznie z linuksem, to musisz dokładnie sprawdzić co ze specyfikacji danego komputera tak na prawdę pod nim chodzi (i pod którym); w tym przypadku rozsądniej też nie kupować notebooka z Windows, bo to zawsze kilka stówek taniej
5. na ile mobilny ma być notebook?
- to pytanie łączy się nieco z pyt. 3, ale odpowiada bardziej na wielkość i wagę notebooka. Z doświadczenia wynika, że każde 0,5kg ma tu znaczenie ;)
6. ile lat chcesz używać notebooka?
- no właśnie; co do zasady, za wyjątkiem chyba notebooków Compala, traktowałbym notebooki jako platformę zamkniętą. Wprawdzie można tu dodać X RAM, zmienić HDD - bo to raczej nie problem, niekiedy jeszcze kilka innych rzeczy, ale o reszcie raczej należy zapomnieć. To pytanie m.in. o opłacalność wydawania określonych pieniędzy (nawet jak ich się ma w nadmiarze) na notebook.

Co do przykładowych Twoich notebooków - sprawdź sobie jakie jest obecnie wsparcie dla blue raya pod linuksem, bo kiedyś było praktycznie żadne.
ODPOWIEDZ