[+] Iceweasel, firefox - niepoprawny wygl

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
GOJU
Posty: 14
Rejestracja: 20 czerwca 2009, 21:42
Lokalizacja: Piekary Śląskie

[+] Iceweasel, firefox - niepoprawny wygląd niektórych stron

Post autor: GOJU »

Witam. Niektóre strony (np. fora phpbb czy allegro) mają popsuty wygląd w przeglądarce iceweasel (firefox), natomiast pod operą wyglądają normalnie. Przykład:

http://images48.fotosik.pl/185/bf8ee312430cdb32.png

Porównajcie sobie to zdjęcie z dowolną aukcją na allegro. Ma ktoś jakiś pomysł jak to naprawić?

Ps. Przeglądarka jest z repozytorium Squeeze.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

Poszukaj tematów o ustawianiu czcionek.
gielo
Beginner
Posty: 168
Rejestracja: 20 maja 2009, 17:20
Lokalizacja: Che³m

Post autor: gielo »

fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

gielo, proponowanie zamkniętych formatów czcionek mija się trochę z założeniami systemu jakim jest Debian. To co jest domyślnie w Debianie w zupełności wystarcza.
gielo
Beginner
Posty: 168
Rejestracja: 20 maja 2009, 17:20
Lokalizacja: Che³m

Post autor: gielo »

fnmirk jak ktoś chce mieć wyświetlane strony jak w windowsie to niestety musi użyć tych czcionek. Fanatyzm nie jest dobry dlatego też dobrze jest używać open source wszędzie tam gdzie się da, a zamkniętych gdzie zachodzi potrzeba. Nic na siłę.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

gielo, strony wyświetlane pod Windowsem nie są wzorem jakości. Jak również ustawienia czcionek na większości komputerów z tym systemem. Stwierdzi to każdy, kto popracuje choć chwilę na dobrze skonfigurowanym Debianie, bez posiłkowania się zamkniętymi rozwiązaniami.

Aby czcionka ładnie prezentowała się na ekranie musi być dobrana rozdzielczość ekranu do wielkości wyświetlanych znaków. Nigdy nie spotkałem systemu Windows aby spełniał ten warunek. W Debianie (Linuksie) taka możliwość istnieje.
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

@fnmirk
Twierdzisz ze czcionki ttf są gorsze od bitmapowych linuksowych? Jeżeli chodzi o ttf - nieważne czy windows czy linux, czionka zawsze prezentuje się ładnie - przy każdej wielkości czcionki i każdej rozdzielczości.
Standardowe czcionki linuksa niestesty już niekoniecznie. Nie wyobrażam sobie oglądania stron z czczionkami domyślnymi. Tak sam nie przyzwyczaję się nigdy do rozmywania czczionek z Visty/Win7 i technologii ClearType z nowych wersji IE.
Ale to tak offtopic troche.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

giaur pisze:Twierdzisz ze czcionki ttf są gorsze od bitmapowych linuksowych?
Nigdzie tego nie napisałem i nie napiszę. Natomiast napiszę, że dobrze dobrany font bitmapowy jest lepszy do prezentacji na ekranie monitora niż źle dobrany font ttf.

Linux obsługuje wszystkie typy fontów (pojęcia czcionka używamy błędnie, nazwa ta odnosi się do pojedynczej litery odlanej z metalu). Mówimy o fontach ekranowych. Na ekranie monitora nie jest wyświetlany font typu ttf. Na ekranie monitora jest wyświetlana jego przybliżona obwiednia dopasowana do rozdzielczości. Nie każdy zestaw znaków formatu ttf może być użyty do wyświetlania na ekranie monitora, do opisywania interfejsów graficznych programów lub jako font systemowy. Mimo że kręcę się w pobliżu informacji o używaniu różnych rodzajów fontów to temat jest tak obszerny, że mnie osobiście przerasta.

Uzupełnienie:
http://typografia.ogme.pl/index.php/art ... webmastera
http://typografia.ogme.pl/index.php/art ... ez-papieru
ArnVaker

Post autor: ArnVaker »

fnmirk pisze:To co jest domyślnie w Debianie w zupełności wystarcza.
W Iceweasel używam microsoftowej Verdany i wcale mi nie przeszkadza, że to "ich"czcionka.
Nie przesadzajmy, niech każdy używa tego co mu się podoba.
fnmirk pisze:Poszukaj tematów o ustawianiu czcionek.
Właśnie poszukałem i znalazłem "ciekawostkę".
>>"Normalne Czcionki" w Iceweasel<<
fnmirk pisze:praktycznie bardzo rzadko korzystam z czcionek M$
"M$" :shock: Aż nie mogłem uwierzyć, że to napisałeś...
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

ArnVaker, to drugi lub trzeci post na forum. Nawet pierwszy?

Ps. Poszukaj własnych? Jest jeden kolega ,,Czepialski'' na forum, który miał na coś podobnego niezły cytat.
ODPOWIEDZ