Ubuntu a Debian...

Wszystko Off Topic
wojak
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 04 lutego 2009, 15:59

Post autor: wojak »

Hardiel, oczywiste jest, że nie ma sensu szukać zwycięzcy, bo on już został wyłoniony. O Debianie i Ubuntu można powiedzieć - ta sama liga, ale nie ta klasa ;) . Więc absolutnie tu nie ma żadnego pojedynku Debian vs Ubuntu. Dla bardziej wymagających użytkowników oraz takich, którzy mogą włożyć odrobinę wysiłku w dostosowanie systemu, Debian zawsze będzie odpowiedniejszy.

Jeżeli ktoś ma małe wymagania, chce po prostu zainstalować system, praktycznie poza motywem i tapetką nic w nim nie zmieniać, robić format co pół roku, to Ubuntu rzeczywiście na krótką metę może w większym stopniu niż Debian zaspokoić jego potrzeby. Tylko musi liczyć się z irytującymi, czasami drobnymi, czasami większymi błędami. Ci co bardziej poirytowani i już zmęczeni taką pracą z Linuksem - sięgną po Debiana, ci co nie mają motywacji - zrezygnują z Linuksa. Dlatego lepiej od razu sięgnąć po Debiana, nawet Kaka' w swoim poradniku dla początkujących ma takie zdanie.

Jednak dochodzi kolejna zaleta Ubuntu - przyzwyczaja użytkownika do GNOME, apt-geta i debów ;) .

Ten temat miał na celu wskazać to, że Debian wbrew pozorom nie jest dużo trudniejszy, a przy tym znacznie lepiej i wydajniej działa niż Ubuntu. No czyli idąc takim dużym skrótem myślowym, mówiąc jednym słowem, jest lepszy. Zwłaszcza gdyby był do niego zwięzły, napisany prostym językiem, dla nie-geeków, poradnik poinstalacyjny (próbuję coś takiego stworzyć) opisujący krok po kroku jak go dostosować - dorzucić kodeki, javę, flasha, zainstalować i skonfigurować popularne programy. Ewentualnie można dorzucić bonus w postaci skryptu konfigurującego system dla typowego biurkowego komputera, ale z wyjaśnienem.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

wojak pisze:...napisany prostym językiem, dla nie-geeków, poradnik poinstalacyjny (próbuję coś takiego stworzyć) opisujący krok po kroku jak go dostosować - dorzucić kodeki, javę, flasha, zainstalować i skonfigurować popularne programy...
FAQ - to chyba najlepsza forma dla tego, bo potem i w trakcie mogą to robić też inni. Jednolity tekst nie nadaje się tak do tego. Kiedyś jak używałem Fedory to jej FAQ-a wydawały mi się wzorcowe, np. jak zainstalować grafikę: http://www.fedorafaq.org/#nvidia
Sam bym coś tam dorzucił, bo moja strona będzie likwidowana - nie będę płacił za domenę dłużej.
wojak
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 04 lutego 2009, 15:59

Post autor: wojak »

Staram się opisywać możliwie najkrócej dane zagadnienie. Coś w stylu - Debian szybki start. Chcę żeby miał możliwie najmniej stron (około 20), aby dało się to szybko przeczytać i przyswoić. Wyjaśnień tylko tyle ile to konieczne. Wczoraj zacząłem tworzyć, na razie mam 5 stron. W przyszłości chciałbym go jakoś poskładać, aby był wygodny w użyciu np. żeby po kliknięciu na jakiś tytuł wątku od razu do niego przenosiło, ale nie umiem. Jeszcze nigdy żadnego tekstu nie redagowałem, więc pewnie zejdzie mi się na tym z dwa tygodnie... Piszę co jakiś czas kolejny kawałeczek.

Wstępnie podzieliłem tekst na krótkie części (w nawiasach podałem co mniej więcej dany rozdział ma zawierać):

Wprowadzenie.
1. Wstęp (kilka zdań wyjaśnienia czemu właśnie Debian Lenny).
2. Repozytoria (co to jest, jak jest podzielone, w jakim pliku jest ta lista, co warto do niej dodać, jak znaleźć w repozytorium poszukiwaną paczkę).
3. Klucze publiczne (dlaczego się ich używa i jak je zdobyć, aby pozbyć się ostrzeżeń o ich braku).
4. Zarządzanie pakietami za pomocą menedżera pakietów (wyjaśnienie co to jest menedżer pakietów, paczka i jaki ma format, do czego służy, jak wyświetlić szczegółowe informacje o pakiecie, jak instalować / usuwać programy menedżerem pakietów, gdzie są pobrane pliki .deb i co z nimi można później zrobić).
5. Obsługa paczek spoza repozytoriów (kiedy można to robić, wyjaśnienie co to jest dpkg i do czego służy, jak instalować za jego pomocą i usuwać paczki).

Dostosowanie systemu.
1. Dodanie kodeków, javy, flasha, czcionek MS, libdvdcss2).
2. Dostosowanie i krótki opis GNOME (konfiguracja Nautilusa - bo ta domyślna zaraz po instalacji to się nadaje na smar do taczki - instalacja nautilus-open-terminal, edytowanie menu, instalacja gnome-app-install, aynaptic) .
3. Programy (kilku zdaniowy opis najpopularniejszych, najlepszych - po jednym, góra 2-3 do każdego zadania z podziałem na kategorie, opisanie do czego służy który program, instalacja przydatnych programów i ich konfiguracja, pokazanie lżejszych odpowiedników, ewentualne podanie linków gdzie można znaleźć więcej informacji).
4. Wymiana plików w sieci lokalnej (krótki opis instalacji Samby i konfiguracja, jak udostępniać swoje foldery w sieci lokalnej, niestety niezbędna edycja pliku /etc/samba/smb.conf).

Przydatne polecenia konsoli.
Krótki opis komend wraz z najważniejszymi parametrami.

I na koniec zbiór linków do Debianowych miejsc w celu uzyskania dalszych, bardziej szczegółowych informacji oraz uzyskania pomocy przy konkretnych problemach. Chciałbym zawrzeć w poradniku tylko te informacje, które są konieczne do rozpoczęcia podstawowej pracy z Debianem na biurku, bez wdawania się w techniczne szczegóły, kompilację jądra i programów.
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Zapomniałeś o najważniejszym - konfiguracji sieci. Bez Internetu nikt nie będzie zgłębiał dalszych kwestii. Dla mnie i myślę, że dla każdego, podłączenie Internetu to rzecz pierwszoplanowa po zainstalowaniu systemu.
wojak
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 04 lutego 2009, 15:59

Post autor: wojak »

To wszystko będzie trudniejsze do zrobienia niż mi się na początku zdawało, ech... Ale nie poddam się łatwo.

Dodane:
davidoski, przecież sieć "sama się konfiguruje" podczas instalacji systemu. Przynajmniej ta po kablu.

Neostrady. Orange, i innych wynalazków bezprzewodowych nigdy nie miałem i nie mam o tym zielonego pojęcia.
Awatar użytkownika
grzesiek
Junior Member
Posty: 932
Rejestracja: 06 stycznia 2008, 10:41
Lokalizacja: Białystok

Post autor: grzesiek »

Szukaj w google pod hasłem "a href kotwica"
wojak
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 04 lutego 2009, 15:59

Post autor: wojak »

Robię to w OpenOffice.org Writer. Ale może będę jednocześnie uczył się html-a... Już dawno się miałem za to zabrać, ale nie chciało mi się. Teraz przynajmniej będę miał powód.
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Tak myślę, że zamiast pisać wszystko od początku łatwiej i wygodniej byłoby pozbierać opisy, które są w sieci, złożyć w całość, dopisać to czego ewentualnie brakuje i uzupełnić o komentarze, które zapewnią spójność całego tekstu.
wojak
Beginner
Posty: 129
Rejestracja: 04 lutego 2009, 15:59

Post autor: wojak »

M. in. właśnie dlatego chciałem napisać coś takiego. Bo jeszcze nie widziałem poradnika, który miałby wszystko w jednym miejscu - zawsze porozrzucane po całym internecie...
Tylko trzeba jeszcze jakoś złapać wszystkich autorów tych opisów i poprosić ich o zgodę.
Awatar użytkownika
davidoski
Beginner
Posty: 234
Rejestracja: 17 kwietnia 2007, 10:53
Lokalizacja: Poznań

Post autor: davidoski »

Eee, tam, bez przesady. Przecież to nie książki czy filmy, tylko opisy systemu. Nikt na tym nie zarabia.
ODPOWIEDZ