walka ze spamem

Konfiguracja serwerów, usług, itp.
mat89
Posty: 67
Rejestracja: 11 sierpnia 2009, 20:22

walka ze spamem

Post autor: mat89 »

Witam. W ostatnim czasie na mój serwer przychodzi bardzo dużo spamu. Potencjalnym nadawcą jest odbiorca np.:

Kod: Zaznacz cały

biuro@nazwadomeny.pl
Oczywiście po głębszym sprawdzeniu, ten adres nie jest nadawcą. Próbowałem dopisać regułę do pliku .procmailrc, jednak bez skutku.
Czy można dopisać taką regułę lub jakoś inaczej skonfigurować aby odrzucał kierował maile do folderu spam gdy w polu nadawcy jest adres odbiorcy?
gielo
Beginner
Posty: 168
Rejestracja: 20 maja 2009, 17:20
Lokalizacja: Che³m

Post autor: gielo »

Zainstaluj spamassasin na tym serwerze jeśli go tam jeszcze nie masz.
mat89
Posty: 67
Rejestracja: 11 sierpnia 2009, 20:22

Post autor: mat89 »

gielo pisze:Zainstaluj spamassasin na tym serwerze jeśli go tam jeszcze nie masz.
No właśnie go mam ale on też przepuszcza.
meciarz
Posty: 32
Rejestracja: 16 lutego 2009, 17:30

Post autor: meciarz »

Nie znam się za dobrze w temacie, ale pomyśl jeszcze o RBL, greylisting i SPF w walce ze spamem.
mat89
Posty: 67
Rejestracja: 11 sierpnia 2009, 20:22

Post autor: mat89 »

Dzięki niby znałazlem coś o co mi chodzi ale po dopisaniu w .procmailrc wszystkie maile trafiaja do folderu spam o to ten poradnik

Kod: Zaznacz cały

5.7  Porównywanie adresu nadawcy z docelowym
Jeśli chcemy sprawdzić, czy adres nadawcy i adresata jest taki sam 10 należy zastosować regułkę: 
WHOFROM=`formail -xFrom: \ | expand \ | sed -e 's/ */ /g' \
| sed -e 's/^[ ]*//g' -e 's/[ ]*$//g'`

WHOTO=`formail -xTo: \ | expand \ | sed -e 's/ */ /g' \
| sed -e 's/^[ ]*//g' -e 's/[ ]*$//g'`

:0:
* $ WHOFROM ?? ${WHOTO}
spam
a taki blad jest w logu procmail

Kod: Zaznacz cały

/bin/bash: -c: line 0: unexpected EOF while looking for matching `''
/bin/bash: -c: line 1: syntax error: unexpected end of file
procmail: Skipped "-e `s/[]*/$/g'`"
/bin/bash: -c: line 0: unexpected EOF while looking for matching `''
/bin/bash: -c: line 1: syntax error: unexpected end of file
procmail: Skipped "-e `s/[]*$//g'`"
Pacek
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 18 sierpnia 2009, 15:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pacek »

Chyba miałem podobny problem. Czyżby chodziło o to, że wysyłasz sobie sam wiadomość tzn. przychodzi ona rzekomo z jednego z twoich adresów? Ja rozwiązałem problem na poziomie Postfixa. Umieszczam link do artykułu:

http://www.arschkrebs.de/postfix/postfi ... 3_en.shtml

Mam nadzieję, że rozwiąże to Twój problem.

P.S. Wydaje mi się, że spamassassin jest tylko filtrem, więc moim zdaniem nie ma możliwości odrzucenia/przyjęcia poczty. On staje przed faktem dokonanym - otrzymuje maila od Postfixa i musi go sprawdzić czy jest spamem czy nie. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić
mat89
Posty: 67
Rejestracja: 11 sierpnia 2009, 20:22

Post autor: mat89 »

Pacek pisze:Chyba miałem podobny problem. Czyżby chodziło o to, że wysyłasz sobie sam wiadomość tzn. przychodzi ona rzekomo z jednego z twoich adresów? Ja rozwiązałem problem na poziomie Postfixa. Umieszczam link do artykułu:

http://www.arschkrebs.de/postfix/postfi ... 3_en.shtml

Mam nadzieję, że rozwiąże to Twój problem.

P.S. Wydaje mi się, że spamassassin jest tylko filtrem, więc moim zdaniem nie ma możliwości odrzucenia/przyjęcia poczty. On staje przed faktem dokonanym - otrzymuje maila od Postfixa i musi go sprawdzić czy jest spamem czy nie. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić
tak o to mi chodzi no spróbuje tego sposobu
Pacek
Beginner
Posty: 315
Rejestracja: 18 sierpnia 2009, 15:17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Pacek »

Chodzi o zdefiniowanie w Postfixie adresów IP, z których dozwolone jest wysyłanie wiadomości z adresem Twojej domeny. Postfix sprawdza, czy nadawcą faktycznie jest ktoś z Twojej sieci. Jeżeli nie, to odrzuca pocztę z hukiem. Ponadto to rozwiązanie eliminuje ,,No Delivery SPAM''. Też miałem z tym do czynienia. Otóż kiedy spam z przechwyconym Twoim adresem e-mail trafia do Ciebie (wygląda to jak wysłanie e-e-maila z adres@example.com na adres@example.com - sam do siebie) i jest odfiltrowany przez Spamassassina jako spam, to użytkownik, którego adresem posługiwał się spamer otrzymuje raport o nie dostarczeniu poczty.

[Dodano: 2009-08-19, 09:19]
W związku z tym, że jest problem z interpretacją artykułu z podanego odnośnika wklejam troszeczkę zmodyfikowaną wersję:

Modyfikacji należy dokonać w 4 plikach:
  1. W pliku /etc/postfix/main.cf dopisać lub zmodyfikować:

    Kod: Zaznacz cały

    smtpd_restriction_classes =
      has_our_domain_as_sender
    
    has_our_domain_as_sender =
      check_sender_access hash:/etc/postfix/our_domain_as_sender
      reject
    
    smtpd_recipient_restrictions =
      check_client_access hash:/etc/postfix/internal_networks
      check_sender_access hash:/etc/postfix/not_our_domain_as_sender
      reject_unauth_destination
       ...TU MOG¡ BYÆ INNE RESTRYKCJE...
      permit
    
  2. Stworzyć w katalogu postfixa (/etc/postfix/) plik internal_networks i wpisać:

    Kod: Zaznacz cały

    10.10.1                 has_our_domain_as_sender
    192.168.1              has_our_domain_as_sender
    ...oraz inne adresy ip (zakresy), które mogą wysyłać pocztę......
    
  3. Stworzyć w katalogu postfixa (/etc/postfix/) plik our_domain_as_sender: i wpisać:

    Kod: Zaznacz cały

    example.com       OK
    example.com.pl    OK
    example.eu     OK
    <>               OK
    ...oraz inne domeny...
  4. Stworzyć w katalogu postfixa (/etc/postfix/) plik not_our_domain_as_sender: i wpisać:

    Kod: Zaznacz cały

    example.com       554 Don't use my domain name
    example.com.pl    554 Don't use my domain name
    example.eu     554 Don't use my domain name
    ...oraz inne domeny...
    
    Po tych wszystkich modyfikacjach trzeba z konsoli wykonać trzy polecenia postmapa:

    Kod: Zaznacz cały

    postmap hash:/etc/postfix/our_domain_as_sender
    postmap hash:/etc/postfix/internal_networks
    postmap hash:/etc/postfix/not_our_domain_as_sender
    
    Następnie zrestartować postfixa

    Kod: Zaznacz cały

    /etc/init.d/postfix restart
    Być może przeładowanie też wystarczy.
Awatar użytkownika
timor
Beginner
Posty: 111
Rejestracja: 18 sierpnia 2009, 23:40

Post autor: timor »

Sprawdź sobie np. tutaj czy przypadkiem nie jesteś open relay'em http://www.mxtoolbox.com/
grochu
Posty: 8
Rejestracja: 26 sierpnia 2009, 14:14

Post autor: grochu »

Pacek pisze:Chyba miałem podobny problem. Czyżby chodziło o to, że wysyłasz sobie sam wiadomość tzn. przychodzi ona rzekomo z jednego z twoich adresów? Ja rozwiązałem problem na poziomie Postfixa. Umieszczam link do artykułu:

http://www.arschkrebs.de/postfix/postfi ... 3_en.shtml

Mam nadzieję, że rozwiąże to Twój problem.

P.S. Wydaje mi się, że spamassassin jest tylko filtrem, więc moim zdaniem nie ma możliwości odrzucenia/przyjęcia poczty. On staje przed faktem dokonanym - otrzymuje maila od Postfixa i musi go sprawdzić czy jest spamem czy nie. Jeżeli się mylę to proszę mnie poprawić
Faktycznie Spamassassin sam w sobie nie ma mozliwosci odrzucenia/przyjecia poczty, ale w polaczeniu z amavisem taka mozliwosc istnieje, mianowicie w pliku conf. amavisa przez opcje $final_spam_destiny decydujemy co ma sie stac ze spamem.
ODPOWIEDZ