konfiguracja xorga - brak

Pomoc dotycząca instalacji systemu
devAsH
Posty: 5
Rejestracja: 05 czerwca 2009, 21:15

konfiguracja xorga - brak środowiska graficznego

Post autor: devAsH »

Witam, opiszę problem po kolei.

Jestem całkowicie zielony jako użytkownik Linuksa. Dzisiaj zainstalowałem Debiana - jest to Lenny, stabilny, platforma amd64

Instalacja według poradnika velmafii: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=819, tzn. z płyty sam system bazowy, potem w środowisku tekstowym dodanie płytki do spisu repozytoriów, aktualizacja, xorg, konfiguracja, kde, menadżer logowania - wszystko dokładnie tak, jak w poradniku.

W tym momencie pojawiają się dwie kwestie:
1. Pierwsza konfiguracja xorga poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

dpkg-reconfigure xserver-xorg
od początku nie przebiega tak, jak w poradniku - nie pyta się o kartę graficzną, mysz, od razu przechodzi do układu klawiatury. Kilka ustawień, w pewnym momencie pojawia się komunikat (czarne tło) o treści:

Kod: Zaznacz cały

overwriting possibly-customised configuration file, backup in /etc/X11/xorg.conf.20090605201446
Dalej już nic nie da się ustawiać, powrót do konsoli. Potem wszystkie pakiety instalowałem jak gdyby nigdy nic.
2. W końcu, gdy już wszystko jest (tak się wydaje) przygotowane, restartuję system i odpalam w trybie graficznym. I tutaj moje zdziwienie, bowiem nic się nie uruchamia, widzę tylko pływające okienko-komunikat z napisem:

Kod: Zaznacz cały

Hz ?
Czy ten problem jest związany z nieprawidłową (prawdopodobnie) konfiguracją xorga? I jak to wszystko naprawić?
sigo
Junior Member
Posty: 501
Rejestracja: 21 marca 2009, 19:12

Post autor: sigo »

devAsH
Posty: 5
Rejestracja: 05 czerwca 2009, 21:15

Post autor: devAsH »

sigo pisze:Czytaj ogromny napis na http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=3055#3055
Nieprawdopodobnie pomocne. Przeczytałem. Co mam z tego wiedziec? ¯e Xorg nie wymaga juz takiej konfiguracji? Poświecilem czas, przeinstalowałem i bez zadnych prob konfigu to samo. Co jeszcze? Ze musze recznie edytować /etc/X11/xorg.conf? Jak pod samym środowiskiem tekstowym? Co dopisać?

W tym temacie: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=57888#57888 wydaje sie, ze jest poruszany podobny problem, niekompletny /etc/X11/xorg.conf. Ale nie wiem, jak mi to moze pomoc
Awatar użytkownika
KeFaS
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 22 października 2008, 02:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: KeFaS »

devAsH pisze:Ze musze recznie edytować /etc/X11/xorg.conf? Jak pod samym środowiskiem tekstowym?
Jako root:

Kod: Zaznacz cały

nano /etc/X11/xorg.conf
I napisz chociaż jaką masz kartę graficzną i czy w ogóle zainstalowałeś sterowniki do niej?
devAsH
Posty: 5
Rejestracja: 05 czerwca 2009, 21:15

Post autor: devAsH »

Radeon 4850. Brak sterowników. Myślałem o nich, ale, oczywiście, poradnik nic nie wspomniał o ich instalacji. Doinstaluję.

Zajrzałem do /etc/X11/xorg.conf za pomocą komendy less. Dużo tam nie ma. W każdym razie, spróbuje najpierw doinstalować te sterowniki.

[Dodano: 2009-06-06, 14:55]
Próbuję instalować te sterowniki http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=952 stosując się do tych instrukcji (dokładnie sekcja "zmiana sterowników na otwarte), okazało się, że nie mam większości pakietów. Z 7 miałem dwa, doinstalowałem 4, ostatniego, xlibmesa-dri, nie znajduje w repozytorium i nie mogę dokończyć.

Próbowałem polecenia:

Kod: Zaznacz cały

glxinfo | grep direct
Efekt:

Kod: Zaznacz cały

Error: unable to open display
Zawartość mojego /etc/X11/xorg.conf (nie cały, tylko monitor i karta):

Kod: Zaznacz cały

Section "Device"
              Identifier         "Configured Video Device"
EndSection

Section "Monitor"
              Identifier         "Configured Monitor
EndSection

Section "Screen"
              Identifier         "Default Screen"
              Identifier         "Configured Monitor"
EndSection
Nic więcej nie ma.

Przydałby się adres repozytorium, z którego mogę ściągnąć ten brakujący pakiet.
Awatar użytkownika
KeFaS
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 22 października 2008, 02:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: KeFaS »

devAsH pisze:Przydałby się adres repozytorium, z którego mogę ściągnąć ten brakujący pakiet.
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=1515

Zacznij czytać podwieszone tematy, bo wszystko zostało już napisane - wystarczy poszukać.
devAsH
Posty: 5
Rejestracja: 05 czerwca 2009, 21:15

Post autor: devAsH »

KeFaS pisze:
devAsH pisze:Przydałby się adres repozytorium, z którego mogę ściągnąć ten brakujący pakiet.
http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=1515

Zacznij czytać podwieszone tematy, bo wszystko zostało już napisane - wystarczy poszukać.
Zacznij czytać ze zrozumieniem, bo ci to dobrze zrobi. Może się zdziwisz, ale ja te adresy mam domyślne. W moim poprzednim poście zwrot "brakujący pakiet" odnosił się do tego, że brakuje go w repozytorium, dlatego go nie mogę ściągnąć. Inaczej mówiąc, w tych repozytorium, które mi "podałeś" go nie ma.

Zresztą, właściwie już nie aktualne, bo wątpię, żeby sterowniki pomogły. Zainstalowałem Ubuntu tymczasowo. I trochę się zdziwiłem, że xorg.conf ma taką samą zawartość, jak pod Debianem. I działa, oczywiście. Więc kombinuję dalej.
panel
Beginner
Posty: 103
Rejestracja: 13 marca 2009, 21:07

Post autor: panel »

Możesz sprawdzić, czy masz zainstalowane sterowniki vesa do grafiki

Kod: Zaznacz cały

dpkg --get-selections | grep xserver-xorg-video-vesa 
Albo przeinstalować cały metapakiet xserver-xorg-video-all
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Jezeli pod ubuntu działa a pod debianem nie, to moze byc wina wersji xorga. Zaktualizuj system chociaz do testing, albo jeszcze lepiej do sida i bedziesz miec to co w ubuntu.
Sterowniki od producenta tez warto zainstalowac i to najlepiej nie z zadnego repozytorium, tylko to co producent dostarcza.
Awatar użytkownika
KeFaS
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 22 października 2008, 02:01
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: KeFaS »

devAsH pisze:Zresztą, właściwie już nie aktualne, bo wątpię, żeby sterowniki pomogły.
To dalej żyj w zwątpieniu na Ubuntu, ale powiem Ci, że sterowniki to najważniejsza rzecz i jeżeli producent takie dostarcza (lub społeczeństwo Open Source) to należy je zainstalować. W Ubuntu pewnie już je masz, dlatego Ci działa.
ODPOWIEDZ