Lenny zawiesza si

Ogólne pytania dotyczące systemu
Awatar użytkownika
Katiusha
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 23 lipca 2008, 23:47
Lokalizacja: Z repo :P

Post autor: Katiusha »

A zasilacz jaką moc ma? To już tak z ciekawości. ;)
I poza tym dalej obstawiam, że zasilacz "opadł już z sił" tzn jest uszkodzony gdzieś nieznacznie i przy trochę większym obciążeniu nie daje rady co się objawia restartem.
Nie masz możliwości chwilowej podmiany na inny aby to sprawdzić?

I nie ma znaczenia jaka kość ramu, jak walnięta. Mógłbyś też podmienić aby sprawdzić czy to nie ona bruździ.

Kilka razy u znajomych już się z tym spotkałam i po wymianie któregoś walniętego komponentu restarty jak ręką odjął, a szukali awarii "cukierek" ;-) wie gdzie.
Szczególnie zasilacze.

Tak na marginesie to nie ma to jak zasilacz 620 Watt ;)
sigo
Junior Member
Posty: 501
Rejestracja: 21 marca 2009, 19:12

Post autor: sigo »

Ciekawostka, jeżeli chodzi o uszkodzony ram - trzeba wiedzieć, iż Linux świetnie radzi sobie z pamięcią, a niektóre dystrybucje potrafią nawet stabilnie pracować na uszkodzonych kościach - przykładem jest Slackware (który pracuje praktycznie idealnie - nawet X-y).
psyduck
Posty: 16
Rejestracja: 14 kwietnia 2008, 09:58
Lokalizacja: Lublin

Post autor: psyduck »

A może się komputer przegrzewa? Pracuje przynajmniej po 20 godzin na dobę. Czasami bywa też tak, że przez kilka dni w ogóle nie odpoczywa. W sumie conky pokazuje mi temperaturę dysku i procesora i nie zauważyłem żeby było za ciepło, ale może jakieś inne podzespoły?
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Jeśli komputer pracuje prawie na okrągło to przeważnie najwięksi podejrzani po latach - zasilacz, dysk. Te dwa dość łatwo wyłapać. Na początku było mulenie wiec coś mogło być z dyskiem (czasem jest to objaw "spoconego" procesora no ale znowu piszesz, że temperatura jest w porządku).
Teraz napisałeś, że raz się wyłączył. To już jest bardzo niefajne bo to wskazuje na problem zasilania, albo czujniki temperatury szwankują i ustawienie w Biosie awaryjnie wyłącza komputer).
Wejdź w Bios i przejrzyj wartości napięć. (można i w konsoli przy pomocy sensors ale u mnie np. się te odczyty nie pokrywają).
Ogólnie nie zazdroszczę bo problem praktycznie da się wykryć jedynie wymieniając poszczególne elementy.
Dla pewności użyj jeszcze memtester do sprawdzenia pamięci.
psyduck
Posty: 16
Rejestracja: 14 kwietnia 2008, 09:58
Lokalizacja: Lublin

Post autor: psyduck »

memtester wypluwa:

Kod: Zaznacz cały

psyduck@psyduck:~$ memtester
memtester version 4.0.8 (32-bit)
Copyright (C) 2007 Charles Cazabon.
Licensed under the GNU General Public License version 2 (only).

pagesize is 4096
pagesizemask is 0xfffff000
need memory argument, in MB
To znaczy że chyba wszystko w porządku?
Najpierw sprawdzę dysk, i tak już od pewnego czasu myślałem o nowym dysku to jest przynajmniej okazja. Odezwę się jak coś się zmieni. Dzięki wielkie za pomoc, jeszcze powrócimy do tematu :)
AdeBe
Junior Member
Posty: 825
Rejestracja: 01 grudnia 2007, 14:41

Post autor: AdeBe »

psyduck pisze:need memory argument, in MB
A mi wygląda na to, że musisz jeszcze podać argument przy starcie programu.
sigo
Junior Member
Posty: 501
Rejestracja: 21 marca 2009, 19:12

Post autor: sigo »

Nie jestem pewien, ale czy memtesta nie należy uruchamiać np. z płyty? Takie uruchomienie w systemie daje wiarygodne wyniki?
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

Memtester wymaga podania ile jest pamięci np.

Kod: Zaznacz cały

memtester 512
Awatar użytkownika
Katiusha
Beginner
Posty: 368
Rejestracja: 23 lipca 2008, 23:47
Lokalizacja: Z repo :P

Post autor: Katiusha »

Na tej stronie w rozdziale "Pamięć" jest opisane co, jak i czym można sprawdzić. Razem z komendami.

http://www.linuxportal.pl/linux_podstaw ... uksem.html
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Ale Wy kombinujecie. Memtest jest na sysrescd, ładowany jak kernel i daje pewne wyniki.
ODPOWIEDZ