Google

Archiwalne, stare wpisy FAQ i HowTo Użytkowników
Kaka'
Senior Member
Posty: 3018
Rejestracja: 30 lipca 2006, 13:17
Lokalizacja: Kartuzy

Google

Post autor: Kaka' »

Napisałem ten poradnik bo zostałem o to poproszony. Pewna osoba (nie z tego forum) poprosiła mnie, żebym napisał jak korzystać z doskonałej rzeczy jaką jest Google.

Napisałem to z myślą o osobach, które albo nie umieją szukać z pomocą Google albo po prostu nie chcą bo wydaje im się, że jest to trudne.

Zaczynamy!
Ustawienia

Wchodzimy na stronę: http://google.pl i cóż my tam widzimy? Główną stronę Google. Tutaj wystarczy wpisać to czego się szuka i szukać! Jednak szukanie z domyślnymi ustawieniami może okazać się niezbyt przyjemne i mało precyzyjne. Zmienimy zatem te ustawienia. Po prawej stronie mamy możliwość wejścia w ustawienia. Wchodzimy tam. Naszym oczom ukazuje się główna strona ustawień. Aby zawsze najpierw szukać wyników w języku polskim zaznaczamy ,,język polski'' w ,,Szukaj tylko w tym wybranym języku(ach)'', spowoduje to wyświetlanie domyślnych wyników w języku polskim.

Ilość wyników

No właśnie, ja polecam ustawić między 20-30 bo 10 to według mnie za mało, ale to już zależy tylko od nas.

Nowe okno

Następną opcją, która jest bardzo przydatna to ustawienie aby zawsze otwierać nowe okno. Polecam zaznaczenie tej funkcji bo naprawdę jest godna, sami się niedługo przekonacie.

Język

I ostatnia część to Język interfejsu. Ustawiamy oczywiście na polski. To już wszystko jeżeli chodzi o konfigurację, teraz wybieramy ,,Zapisz ustawienia''. Znów pojawia się nam główna strona tylko teraz bez domyślnych ustawień (wszystko jest tak jak sami ustawiliśmy).

Na poważnie!
Pierwsze szukanie

Przejdźmy teraz do szukania. Wpiszmy wyraz komputer. Teraz mamy 3 możliwości: nacisnąć ENTER, kliknąć ,,Szczęśliwy traf'' lub ,,Szukaj w Google''. Polecam zawsze wciskać ENTER bo daje to ten sam efekt co kliknąć na ,,Szukaj w Google''. A szczęśliwy traf to już sama nazwa mówi :)

No dobrze, wcisnęliśmy ENTER i naszym oczom ukazuje się, no właśnie co to? Tak na ,,chłopski rozum'' to jest to miejsce gdzie klikamy na interesujące nas odnośniki. Pierwszym odnośnikiem jest link do: http://www.komputerswiat.pl/ Niżej są następne.

Nasze pierwsze szukanie mamy już za sobą ale to nie wszystko. Załóżmy, że mamy problem z Linuksem a mianowicie nie działa nam na przykład tryb graficzny. Zapewne wielu z Was wpisze (tak jak ja dawniej) mam problem z uruchomieniem trybu graficznego albo tryb graficzny mi się nie uruchamia Jest to całkowicie błędne! Nie można tak napisać! Zapamiętaj! Zawsze, ale to zawsze, piszemy w Mianowniku! Tak, w Mianowniku. Nie piszemy np. chcę kupić xxx książkę ale xxx książka Nie piszemy problem z uruchomieniem trybu graficznego ale Linux tryb graficzny. No dobrze, a ktoś z Was zapyta ,,dlaczego w mianowniku?''. Otóż dużo stron posiada tak zwane ,,spisy zagadnień'' i nie są one pisane ,,problem z trybem graficznym'' ale ,,tryb graficzny''. Pisanie w mianowniku zwiększa również ,,celne'' wyniki.

Jeżeli jednak nie znajdziesz tego czego oczekiwałeś to nie pisz w mianowniku ale znajdź jakieś inne sformułowanie danej rzeczy. Na przykład tryb graficzny to inaczej x'y (czytaj ,,iksy''). Tak samo na przykład nasz popularny Windows. Gdy wpiszesz Windows XP to jest to co innego niż winxp albo win xp. Mam nadzieję, że rozumiesz o co chodzi.

Frazy

Następna sprawa. Frazy (,,połączone słowa''). Co się stanie gdy szukamy wyników, w których dwa podane przez nas słowa mają być obok siebie? Jeżeli wpiszemy tryb graficzny to otrzymamy wyniki, w których występują te słowa ale na ,,całej stronie''. Natomiast jeśli mają one występować obok siebie to musimy je połączyć. Tylko jak? Otóż aby je połączyć użyjemy cudzysłowu ("). Czyli aby otrzymać wynik gdzie słowa tryb graficzny będą obok siebie to wpisujemy "tryb graficzny". Mam nadzieję, że jest to jasne.

Wykluczanie słów

Wykluczanie słów. Gdy wpiszemy komputer to pojawi nam się mnóstwo informacji o komputerze (czasopisma, historia, sklepy z komputerami). A co jeśli chcemy aby nie wyświetlały nam się informacje o sklepach komputerowych? Musimy to wykluczyć. Zrobimy to za pomocom ,,-'' (minus/myślnik). Wpisujemy komputer -sklep Spowoduje to wyświetlenie się listy tylko tych stron, które zawierają słowo komputer ale nie będą to sklepy!

Duże i małe litery

Duże i małe litery nie są brane pod uwagę - zapamiętaj! Wpisując komputer to jest to samo co KOMPUTER lub KoMpUtER.

Szukanie na danej stronie

Co zrobić jeśli chcemy przeszukać tylko jedną stronę a nie cały internet? Wystarczy wpisać site:strona szukana_fraza Tutaj jest przykład: http://www.google.pl/search?num=30&hl=p ... lr=lang_pl

To już koniec. Teraz powinieneś mieć porządne podstawy w szukaniu z pomocą Google i nie ma prawa być czegoś takiego, że masz problem i nie szukasz o nim z Google! Jeżeli tak dalej będzie to proponuję zrobić to co ten kolega na stronie: http://ag.bocznica.org/

Na stronie głównej Google mamy jeszcze coś takiego ,,Szukanie zaawansowane''. Sama nazwa mówi do czego to służy. Nie będę tego tu opisywał bo ten poradnik ma być dla osób początkujących.

Pamiętaj jeszcze, że nie zawsze znajdziesz to czego potrzebujesz. To nie jest tak: ,,wpiszę i już mam odpowiedź''. Nieraz trzeba godzinami siedzieć aby znaleźć daną rzecz (tak, tak - godzinami). A jeśli po tych godzinach się nic nie znajdzie to od czego są fora? Ale pamiętaj! Szukaj w pierwszej kolejności z pomocą wyszukiwarki Google, a dopiero potem na forum zadaj pytanie.

W razie pytań, wątpliwości i wszelkie propozycje i uwagi proszę kierować na PW!
brz
Beginner
Posty: 239
Rejestracja: 30 marca 2007, 14:21

Post autor: brz »

Nosiłem się ze zrobieniem tego co robie w tym momencie juz od paru tygodni tylko czasu jakoś brakowało. Na szczęście jednak mam małą przerwę w sesji i moge zrobić coś dla Waszego dobra (chociaż, jak znam życie to i tak nikt na tym nie skorzysta bo ci, którzy powinni się nauczyć szukać zamiast dublować wątki w nieskończoność jakoś tu nie zaglądają ;]). Kaka podsunął mi pomysł, żeby dokleić sie do jego poradnika czym zaoszczędził mi pare minut roboty. ;] Oprócz tego, co Kaka juz napisał w wątku tym można zawrzeć dużo więcej. Musicie wiedzieć albowiem, że - jak się okazuje - google jest niesamowitym kombajnem i potrafi szukać lepiej i skuteczniej niż ja szukam jedzenia w kuchni gdy jestem głodny. ;]

Zaznaczam od razu, że bynajmniej nie jestem specem od google i sam korzystam tylko z podstawowych funkcji wyszukiwania typu AND, OR, nawiasy, minusy i inne cudzysłowy bo w znakomitej większości przypadków to wystarczy. W związku z tym, pasożytuje na czyimś wysiłku włożonym w napisanie takiego przewodnika po google. Jestem leniwy i nie obraziłbym się, gdyby istniała strona opisująca to co zaraz przeczytacie w języku polskim, ale ja takiej nie znalazłem (paradoksalnie, nie szukałem zbyt zawzięcie ;]). Znalazłem jednak coś, co - ku chwale Ojczyzny - mniej więcej przetłumaczyłem i wyniki zamieszczam poniżej. ;] Kilka opcji (np. warianty niektórych operatorów) sobie odpuściłem, np. w przypadku, kiedy autor i tak je odradza, lub gdy nie widzę sensu (lub możliwości - polski google wydaje się być trochę 'upośledzony' w tej kwestii ;]) używania polecenia. ;]

Dobra, jedziemy.

Dzięki temu, że google szuka w całym kodzie strony zamiast samych tytułów i opisów, oprócz operatorów AND, OR, cudzysłowów, itp możecie korzystać z bardziej skomplikowanych trików. Oto one:

intitle

Ta opcja ograniczy google do przegladania tylko tytułów stron.

przykład: intitle:"środowisko graficzne"

inurl

Tym razem google ograniczy się do szukania w adresach stron. Wg autora przydaje się to na przykład do szukania stron z pomocą, gdyż z reguły zawierają one właśnie w adresie słowo pomoc (lub angielskie 'help' ;])

przykład: inurl :p omoc

inanchor

Wyszuka wam to, co znajduje się w tzw. "link anchors" czyli czymś w rodzaju tytułu odnośnika. W kodzie html, którego używam w przykładach jest to właśnie to, co wyświetla się zamiast całego adresu podlinkowanej strony. W przykładzie do tego operatora, anchor text to przykład: inanchor:klik!.

przykład: inanchor:klik!

**Szczerze mówiąc to średnio rozumiem istotę działania tego operatora, tu akurat wydaje się to być oczywiste, wyszukuje strony z linków zatytułowanych "klik!", ale jak próbowałem się tym bawić w troche inne rzeczy, to wyskakiwały cuda. ;]

intext

Ignoruje tytuły stron, adresy czy anchor text i szuka tylko w tekscie strony.

przykład: intext:"oto rozwiązanie problemu"

site

Co prawda Kaka' już o tym pisał, ale nie wspomniał, że używając tego operatora nie musisz wcale ograniczać się do konkretnej strony. Możesz też przeszukiwać całe domeny!

przykład: site:edu debian

przykład: site:linux.pl sagem

Możecie też wykluczyć z wyszukiwania jakąś stronę (lub całe domeny)

przykład: debian -site:debian.linux.pl

cache

Chcecie wyszukać kopię strony zapisaną przez google jakiś czas temu (np. kiedy jakiś artykuł, do którego chcieliście wrócić nie jest już dostępny)? Ten operator wam pomoże!

przykład: cache:debian.linux.pl

related

Ciekawy operator, wyszukuje coś w rodzaju stron pokrewnych czy ich określonych typów. Chcecie przykładowo wyszukać polskie portale internetowe?

przykład: related:www.onet.pl

filetype

Tak możecie wyszukiwać konkretne typy plików dotyczących danej dziedziny. Potrzebujecie PDF'a na temat administracji?

przykład: administracja filetype :p df

Pamiętajcie, że operatory można mieszać. Nie interesuje was administracja publiczna?

przykład: administracja filetype :p df -publiczna

define

Potrzebujecie definicji jakiegoś słowa? Proszę bardzo:

przykład: define:linux

..

Dzięki tym dwóm kropkom umieszczonym pomiędzy datami możecie szukać tego co was interesuje ograniczając się do konkretnego okresu (np. lat pięćdziesiątych).

przykład: polski futbol 1950..1960

przeloty

Znowu lecicie w tym roku zasuwać na wyspach? Interesują was pewnie połączenia lotnicze .Wiem, i tak wszyscy wejdą na wizzair.pl, skyeurope.pl albo inny ryanair. Co zrobicie jednak, gdy chcecie polecieć do Dubaju, a tanie linie tam nie latają? Wpiszecie w google nazwy miast, które was intersują (na zasadzie odlot przylot).

przykład: warszawa dubaj

waluta

No dobra, lecicie do Anglii i chcecie wiedzieć ile będziecie mieć funtów za swoje tysiąc złotych (nie wiem skąd google bierze kursy walut, nie pytajcie ;])?

przykład: 1000 polish money in brithish money

O ile się orientuję, jest to zaledwie próbka możliwości google (sic!), ale to akurat chyba nam wszystkim wystaczy.

Dziękuję za uwagę. Spocznij! ;]

::edit::
Jak się okazuje (dzięki, tanatos), o wielu funkcjach google mozna jednak przeczytać po polsku. ;]

Zainteresowanych jeszcze większą liczbą trików odsyłam do lektury :arrow:

Centrum pomocy google
qic
Posty: 9
Rejestracja: 25 września 2007, 19:16

Post autor: qic »

Bardzo przydatny how-to. Od siebie moge dodac przyklad, ktory moze bardzo ulatwic
szukanie katalogow z muzyka, filmami itp. Klepnijcie w google cos takiego: index.of name size muzyka

Przy wejsciu na jeden z wyswietlonych wynikow powinniscie ujrzec elegancko skatalogowane foldery/pliki.
Pozdrawiam.
daris
Beginner
Posty: 304
Rejestracja: 30 marca 2007, 21:00

Post autor: daris »

qic pisze:Od siebie moge dodac przyklad, ktory moze bardzo ulatwic
szukanie katalogow z muzyka, filmami itp. Klepnijcie w google cos takiego: index.of name size muzyka
Lub bardziej profesjonalnie:
brz pisze:intitle

Ta opcja ograniczy google do przegladania tylko tytułów stron.

przykład: intitle:"środowisko graficzne"
intitle:"Index of" tytuł .mp3
giaur
Member
Posty: 1915
Rejestracja: 25 maja 2007, 22:16

Post autor: giaur »

Jeszcze kilka małych uzupełnień. Zamiast znaku - (wykluczenie) można stosować znak + (przeznaczenia łatwo sie domyslić).

Następna sprawa dotycząca fraz - można je stosować w połączeniu ze znakami + - np. -"sklep komputerowy" wykluczy wyniki zawierające to wyrażenie.

I jeszcze kilka innych przydatnych rzeczy. Po większością wyników są 2 linki: Kopia i Podobne strony. Do czego one służą?

"Kopia" to kopia strony na serwerze Google. Google zapamiętuje zawartości stron co pewien czas.Klikając to zobaczymy starszą wersję strony zapamiętaną przez Google. Przydaje się to na przykład wtedy, gdy serwer docelowy jest przeciążony i strona sie otwiera lub gdy informacje których szukamy zostały już usunięte (ale w starszej wersji jeszcze są - np. posty na forum). Otwierając kopię strony mamy także podświetlone róznymi kolorami słowa, których szukalismy. (Odpowiednik polecenia cache opisanego wyżej)

"Podobne strony" - pokazuje wyniki podobne do wybranego (używane jest related opisane wyżej).

I jeszcze coś dla osób znających angielski - osobiście korzystam z tego całkiem często - automatyczne tłumaczenie wyników wyszukiwania na angielski. Aby ta funkcja była dostępna, musimy ustawić angielską wersję wyszukiwarki (klikając na link Google.com in english).

Od tej pory jeżeli wynik wyszukiwania nie jest po angielsku, a w jednym z obsługiwanych języków, jest pod nim link Translate. Klikając w niego nie zobaczymy oryginalnej wersji strony, a wersję przetłumaczoną na angielski. Co prawda tłumaczenie takie nie jest zbyt dokładne, ale przeważnie wystarczy do zorientowania się w treści strony. Co ciekawsze, nawet język chiński jest obsługiwany ;-) A to jest imponujące jak by nie patrzeć.
Można również przetłumaczyć stronę podając linka do niej - więcej informacji otrzymamy klikając na opcję Language Tools w angielskiej wersji Google (Uwaga: w polskiej wersji wyszukiwarki tej funkcji nie ma).
localh0st
Beginner
Posty: 190
Rejestracja: 05 września 2007, 16:45
Lokalizacja: Warka

Post autor: localh0st »

Co do opisu qic, tu jest filmik, który pokazuje krok po kroku co i jak:

http://file4u.pl/download/851012/Google ... plikow.avi

Avi; 18MB
Kamil
Posty: 89
Rejestracja: 29 grudnia 2007, 17:04

Post autor: Kamil »

Jak by ktoś nie wiedział to jest jeszcze http://www.google.pl/linux :-)
rob.cioo
Posty: 70
Rejestracja: 30 września 2007, 11:23

Post autor: rob.cioo »

Nie łatwiej podać link:

http://www.google.pl/intl/pl/help/operators.html

Myślę, że każdego to zaspokoi. Wystarczy nauczyć się ich stosować w życiu codziennym a umili nam to szukanie czegokolwiek. ;]
Pz
fault
Posty: 17
Rejestracja: 07 maja 2007, 17:34

Post autor: fault »

brz pisze: (nie wiem skąd google bierze kursy walut, nie pytajcie ])?
Akurat wiadomo :-D

http://www.google.pl/intl/pl/help/curre ... aimer.html

Kod: Zaznacz cały

Waluty obce przeliczane są według kursów stosowanych w banku Citibank N.A. i podawane za jego zezwoleniem
michaeljuly

Post autor: michaeljuly »

Czyli aby otrzymać wynik gdzie słowa tryb graficzny będą obok siebie to wpisujemy "tryb graficzny". Mam nadzieję, że jest to jasne.
Zablokowany