Jak poprawnie zainstalowa

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Quapi
Posty: 8
Rejestracja: 26 marca 2009, 18:14

Jak poprawnie zainstalować sterowniki ati - X1300 - Sid

Post autor: Quapi »

Witam.

Po przesiadce na Sida cały czas mam problem z zainstalowaniem tych sterowników. Posiadam kartę graficzną ati radeon X1300. Wcześniej na Lennym wszystko było bez problemowo. Instalując sposobem z tego tematu: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=32 jak i z tego: http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=11783

Mam ten sam problem. niby wszystko dobrze się zainstalowało, lecz zawsze po restarcie i wczytaniu się wszystkiego albo są pionowe paski w różnych kolorach albo czarny ekran. Nie wiem co zrobić, a męczę się z tym od kiedy w moje ręce wpadła płytka z Debianem, czyli od jakiś 5 dni. Oczekuję na pomoc?
sigo
Junior Member
Posty: 501
Rejestracja: 21 marca 2009, 19:12

Post autor: sigo »

Posiadam x1600, na niestabilnej i testowej też męczyłem się ze sterownikami.

U mnie przez instalację sterowników z repozytoriów, jak i ze strony producenta, X-y wstawały około 15 sekund. Przez obraz musiało przelecieć kilkanaście białych pasków, po czym teoretycznie wszystko działało. Uruchomienie amdcccle (panel zarządzania ustawieniami karty graficznej) także trwało około 15 sekund - drugi monitor musiał kilka razy się powyłączać, aż w końcu uruchamiał się niezdatny do użytku amdcccle.

Odkryłem sposób, który (trochę naokoło) daje mniej więcej pożądany efekt.

Sterowniki należy zainstalować z repozytorium wersji stabilnej, uruchomić na chwilę X-y. Po czym je wyłączyć. W tej chwili można zrobić upgrade sterowników, czy całego systemu. U mnie to pomogło.

Dzięki temu uruchamianie X-ów trwa około 2-3 sekund, a amdcccle pozwala poprawnie konfigurować ustawienia monitorów.

Jeżeli nadal używasz Debiana, napisz czy to pomogło.

Przy okazji: jeżeli po instalacji sterowników nie będziesz posiadał akceleracji (możesz to sprawdzić używając fglrxinfo, spróbuj wykonać następujące polecenia (prawdopodobnie rekompiluje moduł fglrx dla kernela).

Kod: Zaznacz cały

m-a prepare
m-a update
m-a a-i fglrx
ODPOWIEDZ