Ile osób używa Linuksa (statystyki)

Wszystko Off Topic
tomii
Junior Member
Posty: 687
Rejestracja: 21 października 2007, 13:27

Ile osób używa Linuksa (statystyki)

Post autor: tomii »

Ostatnio zastanawiałem się jaki procent osób korzysta z Linuxa?
Gdzie znajdę jakieś obiektywne aktualne statystyki dla Polski i świata?
Awatar użytkownika
qbsiu
Beginner
Posty: 491
Rejestracja: 19 marca 2007, 19:47
Lokalizacja: £DZ

Post autor: qbsiu »

Akkon
Junior Member
Posty: 833
Rejestracja: 09 listopada 2007, 14:06

Post autor: Akkon »

qbsiu pisze:Ostatnio zastanawiałem się jaki procent osób korzysta z Linuxa?
Ja używam ]http://counter.li.org/[/quote]
To tylko informacja na temat użytkowników, którzy się zgodzili żeby ich policzyć (zarejestrowali się) więc nie jest to żadna wiarygodna statystyka.
tomii
Junior Member
Posty: 687
Rejestracja: 21 października 2007, 13:27

Post autor: tomii »

Ostatnio gdzieś czytałem że niby niecały jeden procent ale nie mogę tego znaleźć.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

tomii
Junior Member
Posty: 687
Rejestracja: 21 października 2007, 13:27

Post autor: tomii »

Bardziej chodzi mi o procentowy udział użytkowników Linuksa w grupie wszystkich użytkowników.
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

tomii, takich danych globalnych raczej nie znajdziesz nigdzie. Tylko szacunkowe dlatego tez co najwyzej mozna trafi na wzmianki, ze 1-1,5% komputerow pracuje pod kontrola jakiegos Linuksa ale to i tak tylko opiera sie na trafieniach w sieci.
Latwiej pewnie o statystyki serwerow niz desktopow.
Na http://counter.li.org/ szacowali w 2005 liczbe uzytkownikow Linuksa na ~29mln
Zwyczajnie nie da sie tego okreslic, jak tylko Chiny wprowadzily swoj panstwowy Red Linux czy jak sie to tam zwie to statystyki skoczyly im o ponad 3000% :]
W Wielkiej Brytanii w 2008 sprzedaz komputerow z preinstalowanym Linuksem wynosila juz 2,8% ale ile sie ich utrzymalo na dysku nikt nie wie.
tomii
Junior Member
Posty: 687
Rejestracja: 21 października 2007, 13:27

Post autor: tomii »

To może kontynuując temat, ile jeszcze waszym zdanie potrzeba użytkowników, żeby producenci sprzętu nie olewali linux`a?
tadzik
Beginner
Posty: 183
Rejestracja: 29 grudnia 2007, 20:36
Lokalizacja: Warszawa/Izabelin

Post autor: tadzik »

Jakieś 20% rynku by pewnie starczyło. Chociaż i wtedy przekonałby ich raczej szybki wzrost popularności, niż fakt 20%. Z drugiej strony ze sprzętem nie jest aż tak źle. Jeszcze nie zdarzyło mi się trafić na urządzenie które nie działałoby w ogóle. Dużo jest rzeczy z którymi trzeba się trochę pomęczyć, ale nikt nie mówił że w Linuksie nie trzeba dłubać, hę? Sami się na to skazaliśmy, chcieliśmy tego. To teraz nie psioczyć.

Czy nie tęsknicie do czasów minixa 1.1, kiedy mężczyźni byli mężczyznami i pisali własne sterowniki?
tomii
Junior Member
Posty: 687
Rejestracja: 21 października 2007, 13:27

Post autor: tomii »

W sumie tak, ale chyba jeszcze trafia się sprzęt, który za nic nie działa.
Poza tym niektórzy chcieliby pewnie niektóre programy na Linuksie mieć.

Wg mnie niektóre rzeczy były lepsze w Linuksie kiedyś, ale to już temat na inną dyskusje.
ODPOWIEDZ