licencja komercyjna

Wszystko Off Topic
Champion
Posty: 47
Rejestracja: 23 listopada 2006, 20:38

licencja komercyjna

Post autor: Champion »

Jak w temacie - licencja

Mianowicie chcę koledze uruchomić na jego prośbę Debiana w małej firmie lecz nie wiem jakie pakiety mogę instalować aby system był "darmowy" komercyjnie.
Mają to być paczki z repozytorium typu main jak już gdzieś takie coś wyczytałem czy też mogą być contrib?

Jeśli możecie dajcie jakiś namiar gdzie mogę konkretnie poczytać lub poproszę o odpowiedź jak to jest.

Dziękuje za wszelkie odpowiedzi na temat
Rad
Member
Posty: 1208
Rejestracja: 28 czerwca 2006, 15:05

Post autor: Rad »

Contrib - dodatkowe
Pakiety z tego działu są udostępnione jako wolne przez posiadacza praw autorskich, ale wymagają innych programów, które nie są wolne.
Non-Free - nie wolne
Licencja pakietów z tego działu nie pozwala na swobodne używanie lub redystrybucję.
Jeżeli kolega chce mieć 100% pewności, że używa pakietów wolnych, niech korzysta jedynie z main.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Rad pisze:
Jeżeli kolega chce mieć 100% pewności, że używa pakietów wolnych, niech korzysta jedynie z main.
Kolega pytał, czy programy poza main są darmowe do komercyjnego wykorzystania. Odpowiedź na to pytanie jest nieco inna niż o to, czy dany program należy, czy nie do świata GPL.
Generalnie - w Polsce - wszystkie programy rozprowadzane wraz z Debianem, nawet należące do non-free, bąedą darmowe także do wykorzystania komercyjnego, chyba, że ich licencja stanowi inaczej. Po prostu, w przypadku contrib w odniesieniu do paczek, z których korzystają tam znajdujące się programy, jak i do paczek z non-free trzeba niekiedy będzie przeczytać warunki licencji. Ot i tyle.
Generalnie oznaczenia repozytoriów "main", "contrib" i "non-free" w ogóle nie mają się nijak do tego, czy oprogrogramowanie jest freeware'm dla komercyjnego użytku, czy też nie, a jedynie odnosi do kwestii własnościowych udzielonej licencji na użytkowanie.
Champion
Posty: 47
Rejestracja: 23 listopada 2006, 20:38

Post autor: Champion »

Dziękuję pavbaranov za odpowiedź.
Jeszcze tylko tak dla pewności, poza tym że trzeba będzie czytać licencje dla QT dla programów środowisko KDE także kolega będzie mógł wykorzystywać komercyjnie?
Theq
Beginner
Posty: 140
Rejestracja: 16 kwietnia 2007, 19:00
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Theq »

Co masz na mysli mowiac "wykorzystywać komercyjnie"? Ogolnie to nie musisz sie tymi licencjami przejmowac, chyba ze chcialbys te programy rozprowadzac na innej licencji.
Champion
Posty: 47
Rejestracja: 23 listopada 2006, 20:38

Post autor: Champion »

Nie zamierza gość rozprowadzać tylko prowadzić ksiegowość na linuksie.
A glównie wystawianie faktur.
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

Champion pisze:środowisko KDE także kolega będzie mógł wykorzystywać komercyjnie ?
Zobacz sobie na kde.org - wg mnie jest tam wyraźnie napisane, że jest to free, także dla celów komercyjnych.
Ciągle mylimy: "freeware", "oprogramowanie wolnościowe", "open source" itd.
Krótko, zatem. Z puktu widzenie Twojego znajomego istotne jest, czy dane oprogramowanie jest wolne od opłat licencyjnych, także dla celów komercyjnych. Na to, nie odpowie Ci w zasadzie nikt, oprócz licencji danego oprogramowania.
Zwróć np. uwagę na taki programik jak Lefthand. Możesz mieć program free, który możesz stosować także w celach komercyjnych, możesz mieć i płatną jego wersję. W zależności od Twojego wyboru otrzymujesz coś, lub... coś. Z pewnego punktu widzenia to samo (więc po co za licencję płacić), z pewnego zupełnie coś innego (zatem opłaca się płacić).
Generalnie - nie ma jakiejś "ogólnej" prawidłowości, że coś jest/nie jest płatne. Musisz czytać licencję, albowiem to jest podstawowy dokument, który upoważnia na określonych warunkach użytkownika (licencjobiorcę) do korzystania z programu. To, że coś jest GPL, czy cokolwiek innego, nie stanowi, że w każdych warunkach będzie się zachowywało jak freeware.
Natomiast jeśli chodzi o KDE - wg przywołanej strony - jest to freeware. Za wyjątkiem ;) Jeśli np. uruchomisz sobie jakąś płatną dystrybucję linuksa i nie opłacisz jej, a będzie zawierała KDE, to nie oznacza, że nie naruszasz warunków licencyjnych (tj. że możesz nie płacić, bo jest KDE).
Dobrym przykładem jest Mandriva. Jest w niej (może być KDE). Jest bezpłatna (wersja Free) i tej możesz używać do woli, dla dowolnego użytku. Tak stanowi licencja. Jest też wersja płatna (PowerPack, czy coś tam). Jeśli w jakikolwiek sposób "dorwiesz się" do tej wersji, zainstalujesz, to nawet jeśli programowo i funkcjonalnie będzie odpowiadać wersji free, to i tak będziesz musiał zapłacić. Jeśli nie zapłacisz, to naruszasz licencję.
Może to skomplikowane, ale nie potrafię tego łatwiej wyjaśnić. Generalnie: licencja danego oprogramowania w danej dystrybucji stanowi odpowiedź na Twoje pytanie.
Dla ułatwienia, jeśli korzystasz np. z Debiana, czy z Ubuntu/Kubuntu itp., Siduksa, to generalnie całość oprogramowania rozprowadzanego z tą dystrybucją będzie free do każdego użytku. Także komercyjnego. Jeśli użyjesz oprogramowania spoza dystrybucji, nawet przeznaczonego dla tego systemu (tzn. odpalającego się w nim, nawet w paczce deb), to nie oznacza wcale, że oprogramowanie to musi być zawsze freeware.
Freeware, OpenSource, GPL, to różne rzeczy. Nie wolno ich mylić.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Co i tak nie zmienia faktu, że możesz dobrowolnie wpłacić jakiś datek FSF ^^.
Champion
Posty: 47
Rejestracja: 23 listopada 2006, 20:38

Post autor: Champion »

Jeszcze raz wielkie dzięki pavbaranov za kolejny opis :)
ODPOWIEDZ