Instalowa

Ogólne pytania dotyczące systemu
Awatar użytkownika
M@rtin
Posty: 53
Rejestracja: 14 grudnia 2008, 17:24

Instalować Etch czy zaczekać na Lenny?

Post autor: M@rtin »

Witam, jestem użytkownikiem Xubuntu. Moja przygoda z Linuksem zaczęła się jakieś pół roku temu. Ostatnio z nudów pobrałem Debian Etch LiveCD i Debian bardzo mi się spodobał. Nie wiem czy instalować Etch czy zaczekać nad stabilną wersją Lenny?
adnix
Beginner
Posty: 113
Rejestracja: 17 stycznia 2008, 09:41

Post autor: adnix »

Weź pod uwagę, że wersja stabilna = przestarzałe ale dobrze dopracowane pakiety.
Skoro etch został wydany już dość dawno, to zawiera pakiety dużo starsze niż w Xubuntu. Jeżeli zależy Ci na dużej stabilności i nowości pakietów to poczekaj na Lenny. Z drugiej strony wersja testing Debiana jest dużo stabilniejsza od najnowszego Ubutnu. To, że jest to wersja nazwana testową nie znaczy, że jest niestabilna. Stabilność to rzecz względna. Ja na desktopie używam wersji testowej i jestem bardzo zadowolony, jednak na serwer polecam wersję stabilną.
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Awatar użytkownika
M@rtin
Posty: 53
Rejestracja: 14 grudnia 2008, 17:24

Post autor: M@rtin »

A przez ile lat będą wychodzić aktualizacje... w ogóle ile będzie jeszcze wspierany Etch i ile po wyjściu stabilnej wersji Lenny?

O tym, że na Debianie oprogramowanie zawsze jest trochę starsze to wiem, ale mi to nie przeszkadza. Chcę zainstalować Debiana ponieważ po odpaleniu LiveCD z Etch doznałem szoku. Chodził szybciej niż Xubuntu z dysku twardego ;-).

Gdybym zainstalował teraz Etch to po wyjściu stabilnego Lenny mógł bym zrobić upgarde systemu bez żadnej straty danych itp?
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Gdybym zainstalował teraz Etch to po wyjściu stabilnego Lenny mógł bym zrobić upgarde systemu
Taki urok aktualizacji. Mój przypadek- instalujesz z płyty Etch'a, kończysz na Sid'zie. Oczywiście lepiej zainstalować z płyty Lenny'ego i po instalacji dociągnąć potrzebne aktualizacje, choćby dla uniknięcia niepotrzebnego obciążania łącz serwerów.
bez żadnej straty danych
Właściwie przeprowadzona aktualizacja nie niesie takiego ryzyka.
Awatar użytkownika
M@rtin
Posty: 53
Rejestracja: 14 grudnia 2008, 17:24

Post autor: M@rtin »

Jestem teraz na LiveCD Lenny i mam problem z czcionkami. Gdy przegladam niektore fora to czcionki sa tam bardzo dziwne... Na Xubuntu i Windows wszystko bylo ok, ale na tym LiveCD Lennym sa po prostu okropne. Nie mowie to o wszystkich stronach www tylko niektorych.
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

W wersji livecd może nie być wymaganych czcionek i dlatego tak to wygląda.
Awatar użytkownika
M@rtin
Posty: 53
Rejestracja: 14 grudnia 2008, 17:24

Post autor: M@rtin »

Mam jeszcze takie pytania... Wolę zapytać zanim zainstaluję Debiana.

1. Czy jak np zrobię folder na pulpicie to będę musiał odświeżyć i dopiero pojawią się dokonane zmiany (tak trzeba w LiveCD)?
2. Nawet mając tylko 1 system - Debian będzie mi się wyświetlał GRUB?
3. Można tworzyć użytkowników tak by jeden nie mógł przeglądać plików drugiego?
4. Czy Debian Lenny z XFCE jest po polsku?
adnix
Beginner
Posty: 113
Rejestracja: 17 stycznia 2008, 09:41

Post autor: adnix »

1. Zmiany pojawią się od razu.
2. Będzie, z tym, że możesz ustawić czas na wybranie systemu na 0 sekund, więc tylko będzie go widać przez ułamek sekundy.
3. Oczywiście - domyślnie użytkownik ma prawo wglądu tylko do swojego katalogu domowego
4. Tak
fnmirk
Senior Member
Posty: 8273
Rejestracja: 03 grudnia 2007, 06:37

Post autor: fnmirk »

adnix pisze:domyślnie użytkownik ma prawo wglądu tylko do swojego katalogu domowego
Domyślnie zainstalowany użytkownik ma podgląd katalogu innego użytkownika w trybie tylko do do odczytu. Należy to zmienić jeżeli chcemy inaczej.
ODPOWIEDZ