[+] montowanie dysku - co jest nie tak?

Tematy związane z oprogramowaniem, instalacją, konfiguracją
Awatar użytkownika
bagsiur
Beginner
Posty: 132
Rejestracja: 01 czerwca 2008, 22:12
Lokalizacja: Będzin

[+] montowanie dysku - co jest nie tak?

Post autor: bagsiur »

Witam. ¦ciągnąłem i zainstalowałem ntfs-3g, instalacja przeszła pomyślnie. Cały dzień męczę się z zamontowaniem dysku i nie wiem co robię źle. Jak wchodzę w konsoli na konto roota mogę wykonywać wszystkie operacje na plikach, ale kiedy wchodzę przez konquerora wyświetla mi błąd, że nie można wejść do katalogu.

w fstab mam:

Kod: Zaznacz cały

/dev/sda5       /media/multimedia ntfs-3g defaults          0 0
montuję dysk poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

mount /dev/sda5 /media/multimedia
i nie zgłasza mi żadnych błędów.

fdisk -l wyświetla:

Kod: Zaznacz cały

Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1        5101    40973751    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2            5102       30401   203222250    f  W95 Ext'd (LBA)
/dev/sda5            5102       30401   203222218+   7  HPFS/NTFS
Rozumiem, że nie mam praw do odczytu ale zmieniam właściciela poleceniem:

Kod: Zaznacz cały

chown bagsiur:users /dev/sda5
Co robię nie tak?
sds
Posty: 30
Rejestracja: 30 stycznia 2008, 20:56

Post autor: sds »

Partycje ntfs zamontuj za pomocą tej komendy:

Kod: Zaznacz cały

ntfs-3g /dev/sda5 /media/multimedia
Wpis w fstab odnośnie partycji sda5 powinien wyglądać mniej więcej tak:

Kod: Zaznacz cały

/dev/sda5 /media/multimedia ntfs-3g ro,uid=1000,codepage=852,iocharset=iso8859-2,auto 0 2
Awatar użytkownika
bagsiur
Beginner
Posty: 132
Rejestracja: 01 czerwca 2008, 22:12
Lokalizacja: Będzin

Post autor: bagsiur »

Montuje dysk w ten sposób:

Kod: Zaznacz cały

ntfs-3g /dev/sda5 /media/multimedia
i ntfs-3g krzyczy, że mój kernel jest w przestarzałej wersji. Jak w najprostszy sposób go zainstalować? W Google jest wiele poradników na ten temat ale trzeba wykonać wiele czynności, liczę na to że jest jakaś prostsza metoda. W najgorszym przypadku skorzystam z tego kompilacja jądra.
Chyba, że znacie jakieś lepsze poradniki? Za pomoc z góry dziękuję.
Omen
Posty: 45
Rejestracja: 15 czerwca 2008, 18:26

Post autor: Omen »

pokaż co krzyczy ci po zamontowaniu partycji przez sterownik ntfs-3g. No i podaj jaka wersje używasz. Podejżewam ze etch z kernelem 2.6.18. Miałem bardzo podobny problem
Jeśli wyświetla ci coś w tym stylu:

Kod: Zaznacz cały

debian:/home/omen# ntfs-3g /dev/sde2 /mnt/dysk1a 
WARNING: Deficient Linux kernel detected. Some driver features are 
         not available (swap file on NTFS, boot from NTFS by LILO), and 
         unmount is not safe unless it's made sure the ntfs-3g process 
         naturally terminates after calling 'umount'. If you wish this 
         message to disappear then you should upgrade to at least kernel 
         version 2.6.20, or request help from your distribution to fix 
         the kernel problem. The below web page has more information: 
         [url]http://ntfs-3g.org/support.html#fuse26[/url]
Niestety w moim przypadku nie pomogło mi nic. Dopiero jak zaktualizowałem do Sid, chodzi normlanie. (jajko 2.6.26. Spróbuj zakutalizować system
dodaj do /etc/apt/sources.list:

Kod: Zaznacz cały

deb [url]http://ftp.pl.debian.org/debian/[/url] sid main non-free contrib
deb-src [url]http://ftp.pl.debian.org/debian/[/url] sid main non-free cotrib
a takie same wpisy, tylko z lenny albo eth "wyhaszcz".
nastepnie jako root wpisz:

Kod: Zaznacz cały

aptitude update
i

Kod: Zaznacz cały

dist-upgrade
Zacznie się ściąganie plików, Troche to może potrwac (przejście z lenny na sid to ok. 180 mb). Potem reboot komputera i wtedy spróboj zamontować partycje

Kod: Zaznacz cały

ntfs-3g /dev/sda5 /media/multimedia
W moim przypadku właśnie to pomogło ;)
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

Nie sądzę że przejście na wersję niestabilną jest warte możliwości montowania partycji ntfs. Może po prostu zaktualizuj sam kernel, a jeśli bardzo chcesz bawić się w nowe wersje, to polecam Lennego. Moim zdaniem doskonały jeśli chodzi o stosunek stabilności do ilości nowych pakietów.
Omen
Posty: 45
Rejestracja: 15 czerwca 2008, 18:26

Post autor: Omen »

lis6502 pisze:Nie sądzę że przejście na wersję niestabilną jest warte możliwości montowania ntfs'owych partycji. Może po prostu zaktualizuj sam kernel, a jeśli bardzo chcesz bawić się w nowe wersje, to polecam Lenny'ego. Moim zdaniem doskonały jeśli chodzi o stosunek stabilności do ilości nowych pakietów.
Wiesz, ja ci powiem w ten sposób. Na Etch w ogóle nie dało się u mnie zamonotwać partycji NTFS. (Kernel z koncówką 18). Na Lenny'm (kernel 24) dało się zamontować mimio iż wywalał jakiąś informacje, ale dostęp do tych partycji był tylko z poziomu gdzie je zamontowałem tj. /mnt/, nie było ich w "moim komputerze" tzn były ale nie dało sie na nie wejść, tylko przez /mnt/. Przyznam iż zawsze byłem zwolennikiem właśnie wersji Lenny i kiedyś normalnie chodziło mi montowanie partycji na tej wersji. Tym razem, na nowym komputerze Lenny już odmawiał posłuszeństaw. A to grafika nie chodziła, to ALSA odmawaiała posłuszeństwa no i te nieszczęsne montowanie partycji. Dopiero po akutalizacji do Sid'a każdy problem się praktycznie sam rozwiązał. Może to tylko mój przypadek, nie wiem ;)
Awatar użytkownika
lis6502
Member
Posty: 1798
Rejestracja: 05 listopada 2008, 20:14
Lokalizacja: Miasto Szybowców

Post autor: lis6502 »

U mnie montowanie przebiega bez problemów, gorzej jeśli chcę ustawić uid=1000, żebym jako zwykły użytkownik miał prawa do zapisu i odczytu na partycji. Poruszałem już o tym temat, ale jakoś ucichło. Mniejsza o to. Zraziłem się do Sida, gdy jeszcze nie znałem różnicy między wersjami (to było może rok temu). Zaczęło się od problemów z kdm, potem coś z ALS¡, znowu x'y ignorowały konfigurację (tzn. mimo poprawnych wartości w xorg.conf np. sterownikiem ekranu wciąż był nv nie nvidia). Stwierdziłem że to zło; może faktycznie coś się od tego czasu zmieniło. Jeśli faktycznie czujesz się na tyle dobry - spróbuj. W razie czego wiesz, że pakiet masz możliwie najświeższy i jesteś w pierwszej kolejności do nowych wersji.
Awatar użytkownika
bagsiur
Beginner
Posty: 132
Rejestracja: 01 czerwca 2008, 22:12
Lokalizacja: Będzin

Post autor: bagsiur »

Dobrze, problem rozwiązany przerzuciłem się na wersję Lenny i na nim działa mi dosłownie wszystko. Zdecydowanie mniej problemów niż w Etchu. Mój jedyny problem był taki, że musiałem całego xconfiga napisać z palca, bo po instalacji był prawie pusty. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ