Windows i Debian razem - jak?

Pomoc dotycząca instalacji systemu
Mikolaj Wawer
Posty: 3
Rejestracja: 07 lutego 2007, 17:46

Windows i Debian razem - jak?

Post autor: Mikolaj Wawer »

Obecnie używam Windowsa XP jednak chciałbym korzystać również z Debiana, jednak nie wiem jak zrobić by oba te systemy mogły być zainstalowane jednocześnie. Proszę o pomoc.
chyl-o
Junior Member
Posty: 621
Rejestracja: 24 maja 2006, 21:06
Lokalizacja: Lublin

Re: Windows i Debian razem jak ??

Post autor: chyl-o »

Mikolaj Wawer pisze:Obecnie używam Windowsa XP jednak chciałbym korzystać również z Debiana, jednak nie wiem jak zrobić by oba te systemy mogły być zainstalowane jednocześnie. Proszę o pomoc.
Najwygodniej jest zainstalować Windowsa, a potem Linuksa. Wydzielić partycje i już w samym instalatorze pozakładać systemy plików i poprzydzielać miejsce.
el_carles
Junior Member
Posty: 560
Rejestracja: 02 lutego 2007, 17:32

Post autor: el_carles »

Dokladnie tak jak napisał Debian.

Skoro masz juz XP, na poczatek proponuje użyć jakiegoś programu do partycjonowania dysku.. - jeżeli chodzi o Windows polecam Partition Magic (równie dobrze można użyć QtParted znajdującego się chyba na większości LiveCD) - z jego pomocą obciąć kilka GB jakiejkolwiek partycji i utworzyć nową (ewentualnie dwie [+ 1 na swap] EXT3 - chociaż w tym miejscu nie ma to większego znaczenia ponieważ instalator Debiana posiada wbudowany program do partycjonowania).
Oczywiście można zrobić to wszystko bezpośrednio z instalatorem Debka jednak na początek robił bym to właśnie w ten sposób.
Kolejno włożyć płytkę i postępować zgodnie z instalatorem.
Po instalacji systemu bazowego zostaniesz zapytany o zapis gruba (ew. lilo) do sektora rozruchowego dysku.
Jeżeli potwierdzisz po boocie z dysku bedziesz mial możliwość wyboru uruchamianego systemu.
Rownie dobrze możesz zapisać gruba na dyskietce (wówczas debiana uruchomisz tylko i wyłącznie wtedy jeżeli w biosie bedziesz miał ustawiony primary boot z dyskietki i naturalnie jeżeli dyskietka będzie w napędzie ;)

Pozdrawiam
umara
Posty: 28
Rejestracja: 24 stycznia 2007, 23:34
Lokalizacja: Limanowa

Post autor: umara »

jeśli chodzi o sprawy partycjonowania - nie mam i nie będę miał zaufania do Partition Magic, albowiem potrafi on czasami bardzo namieszać w partycjach. Dlatego też proponuję pozostać przy programie partycjonującym debiana, który jest przejrzysty, w którym jest wyjaśnione, która partycja do czego służy i który najczęściej sugeruje dobre rozwiązanie.
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

Zawsze można to zrobić także QTparted z liveCD, czy też ściągnąć sobie gparted livecd (ok 30 MB), wypalić na płytce i już jest program do partycjonowania dysku czysty, darmowy i uruchamialny na większości komputerów, nawet jeśli one są bez jakiegokolwiek systemu operacyjnego.
wicio
Posty: 6
Rejestracja: 30 czerwca 2006, 07:14

Post autor: wicio »

Dominik
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 22 lutego 2007, 21:29
Lokalizacja: katowice

Post autor: Dominik »

Dobry wieczór. Mam podobny problem z instalacją Debiana oraz XP - windows jest u mnie na fat 32, jako sam początek dysku, w trakcie instalacji debiana (DVD 3.1 sarge) program instalacyjny nie wykrywa mi drugiego systemu, nie sposób dodać go także ręcznie. Po zainstalowaniu usiłowałem zrobić to używając LILO i ponownie ta sama historia (w polu typ systemu operacyjnego zostaje albo nieznany, albo linux), nie bardzo wiem jak ręcznie dodać obraz XP - próbowałem też zakładać przed instalacją debiana inny boot loader - nie pomogło. Aha pracuje na laptopie, więc odpada bootloader z dyskietki, - Pewnie coś robie nie tak w trakcie instalacjii tylko nie wiem co? Z góry dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
tanatos
Beginner
Posty: 226
Rejestracja: 25 sierpnia 2006, 00:14
Lokalizacja: z repo :P

Post autor: tanatos »

Ja robię tak:
- instaluję debiana w trybie ekspert (dzieki temu mam mozliwosc wyboru bootloadera).
- Kiedy przychodzi do instalacji bootloadera omijam GRUB'a i instaluje LILO (dla mnie jest wygodniejsze, prostsze, lepsze)
- po zakończeniu instalacji uruchamia się tylko debian
- logujesz sie do konsoli jako root
- edytujesz plik etc/lilo.conf dowolnym edytorem np "nano etc/lilo.conf", w pliku tym usuwasz znak '#' przy następujących wpisach:

Kod: Zaznacz cały

install=menu
...
prompt
delay=100
timeout=100
- dalej masz opis systemów linuxa i windowsa, jeśli nie ma nic o windowsie to dodajesz na końcu

Kod: Zaznacz cały

other=/dev/hda1
       label=Windows
(Oczywiście "/dev/hda1" jeśli masz windowsa na pierwszej partycji dysku ATA, jeśli uzywasz dysku SATA wpisujesz przeważnie "/dev/sda1", a jeśli windows jest na innej partycji to wstawiasz inną cyfrę zamiast 1).
- zapisujesz i zamykasz plik
- wpisujesz polecenie

Kod: Zaznacz cały

lilo
- a on automatycznie doda wpisy windowsa i linuxa do MBR i po restarcie zobaczysz menu wyboru systemów. ;-)

P.S. A tak w ogóle to nie instaluj Sarge tylko Etch bo sarge jest 3 lata za murzynami...
Opis dlaczego i jak przejść na Etch znajdziesz tutaj: http://www.debian.linux.pl/viewtopic.php?t=645
Dominik
Beginner
Posty: 209
Rejestracja: 22 lutego 2007, 21:29
Lokalizacja: katowice

Post autor: Dominik »

Dziękuje, prztestuje.
luck40
Beginner
Posty: 120
Rejestracja: 14 listopada 2006, 17:29
Lokalizacja: okolice Czêstochowy

Post autor: luck40 »

I zamiast LILO zainstaluj GRUB-a lilo jest tak stare jak sarge ;)
ODPOWIEDZ