Instalacja z backports'ów a stabilno

Ogólne pytania dotyczące systemu
luki85pwy
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 22:12
Lokalizacja: Pu³awy

Instalacja z backports'ów a stabilność Etch

Post autor: luki85pwy »

Witam!

W standardowych repozytoriach Etch nie ma zbyt wiele programów. Dlatego dodałem backportsa do pliku: /etc/apt/sources.list:

deb
http://www.backports.org/debian etch-backports main contrib non-free
i dodałem klucz:

wget -O -
http://backports.org/debian/archive.key | apt-key add -
Zaktualizowałem ATP'a:
sudo aptitude update
¯eby dopiero wtedy zwracał uwagę na te pakiety w backportsach??

Bo w Etch nie ma faktycznie paru potrzebnych programów.
Ale ja chcę zainstalować tylko te programy co mi są potrzebne a nie aktualizować cały system do niestabilnych wersji!

Powiązania z danym programem z backportsa i tak się muszą ściągnąć prawda?
I stworzyłem plik:
nano /etc/apt/preferences
Wpisałem tam poniższe polecenia:
Explanation: Etch
Package: *
Pin: release o=Debian,a=stable
Pin-Priority: 900

Package: *
Pin: origin
www.debian-multimedia.org
Pin-Priority: 600

Package: *
Pin: release a=etch-backports
Pin-Priority: 200

Package: *
Pin: release o=Debian
Pin-Priority: -10
Co ma oznaczać niższy priorytet instalacji z backports'ów.

Moje pytanie jest następujące:
Czy jeżeli teraz będę chciał zaktualizować system poleceniami:
aptitude upgrade
aptitude dist-upgrade
To czy mi się zacznie system aktualizować z backportsów?

Jak zrobić aby przy normalnym wpisywaniu komend instalacyjnych system nie zwracał uwagi na backportsy a dopiero jakbym wpisał jakieś polecenie typu:
aptitude -t etch-backports install ntfs-3g
Dopiero wtedy żeby wziął pod uwagę backportsy?

Bo faktycznie Etch'u nie ma kilku potrzebnych programów. Ale ja chcę tylko zainstalować te programy, bez żadnych dodatkowych aktualizacji systemu do wersji niestabilnych.
Bo i tak APT musi chyba pobrać potrzebne zależności przy instalacji danego programu z backportsu?

Bardzo mi zależy na stabilności.
Proszę o radę.

Pozdrawiam;-)
Awatar użytkownika
parrotlarch
Beginner
Posty: 393
Rejestracja: 12 kwietnia 2007, 07:31
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: parrotlarch »

All backports are deactivated by default. If you want to install something from backports run:

apt-get -t etch-backports install “package”
domyślnie backporty są pomijane. nie musisz ustawiać priorytetu. jeśli chcesz cokolwiek z nich zainstalować, to musisz wyraźnie podać. jak dasz upgrade to aptitude ich nie tknie.
luki85pwy
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 22:12
Lokalizacja: Pu³awy

Post autor: luki85pwy »

To dlaczego w takim razie jak przed dodaniem backportsów do /etc/apt/sources.list po wpisaniu komendy: aptitude search jre, wynik był:
sun-java5-jre
Natomiast po dodaniu wpisu repozytoriów backportsów do /etc/apt/sources.list mam wynik:
docbook-jrefentry
sun-java5-jre
sun-java6-jre
I pewnie domyslnie by mi zainstalowało najnowszą javę?

A jak wpisuję aptitude upgrade to mam:
Następujące pakiety zostaną uaktualnione:
perl perl-base perl-modules
Następujące pakiety POLECANE przez inne NIE zostaną zainstalowane:
perl-doc
3 pakietów uaktualnianych, 0 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie uaktualnianych.
Do pobrania 6658kB archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 0B.
Kontynuować? [Y/n/?]
Wcześniej zdaje mi się, że nie miałem żadnych aktualizacji (może się mylę?).
A zależności czy tak czy tak to muszą zostać zainstalowane?
velmafia
Member
Posty: 1820
Rejestracja: 01 września 2006, 00:56
Lokalizacja: Las

Post autor: velmafia »

luki85pwy pisze:To dlaczego w takim razie jak przed dodaniem backportsów do /etc/apt/sources.list po wpisaniu komendy: aptitude search jre, wynik był:
bo aptitude szuka pakietów w wszystkich dostępnych repo, a to że szuka wcale nie oznacza że musi wszytko instalować.
I pewnie domyslnie by mi zainstalowało najnowszą javę?
najnowsza wersja (6) ma już inną nazwę paczki, więc niemożliwością jest żeby zainstalowało jave 6, gdy wpiszesz by instalowało jave 5.
Wcześniej zdaje mi się, że nie miałem żadnych aktualizacji (może się mylę?).
sprawdź poprzez zakomentowanie wpisów do backportów, potem aptitude update i będziesz wiedział czy te aktualizacje chce Ci pociągnąć z repo etcha, czy z bacportów,


aloha
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

1. Instalacja z backportów nie wpływa na stabilność Etcha, jakby starał się sugerować temat.
2. Rozwiązanie Twojego "problemu" to wejście na backports.org, czyli stronę poświęconą backportom Debiana, lub nieco wiedzy o pinningu. Skoro ustawiłeś sobie preferencje, a pośród nich preferencje dotyczące repozytorium backport, to... apt repozytorium to po prostu zawsze widzi i zawsze będzie korzystał z niego oraz z niego instalował. Normalnie, czyli bez ustawionych preferencji, apt, pomimo wpisania odpowiedniej ścieżki w sources.list nie korzysta z tego repozytorium. Można to wymusić na dwa sposoby, albo stosując polecenie: apt-get -t etch-backports install “paczka” albo wymuszając dostęp do tego repozytorium porzez ustawienia w pliku /etc/apt/preferences. To samo dotyczy aptitude.
luki85pwy
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 22:12
Lokalizacja: Pu³awy

Post autor: luki85pwy »

Czyli jak wywalę plik preferences to wtedy aby coś zainstalować to:
aptitude -t etch-backports install “paczka”
A aby coś wyszukać z backportsów to:
aptitude -t etch-backports search “paczka”
Czy tak??

Ale mi się zadaje, że te backport'sy nic nie dają, ponieważ w pliku /etc/apt/sources.list raz miałem odhaszowany wpis z backoportsami i szukałem jakiś paczek i potem zahaszowałem ten plik, zaktualizowałem apt'a i miałem tyle samo paczek wyszukanych co wcześniej?!
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

luki85pwy pisze:Czyli jak wywalę plik preferences to...
Masz wyżej odpowiedź, ile razy można się dopytywać? Tutaj masz instrukcję obsługi korzystania z backportów: http://backports.org/dokuwiki/doku.php?id=instructions Też Ci ją wskazałem. Przeczytać i stosować. Czego chcesz więcej?
luki85pwy
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 22:12
Lokalizacja: Pu³awy

Post autor: luki85pwy »

A ciężko grzecznie odpowiedzieć nie? Lepiej 100 razy pytać niż raz coś źle zrobić. Nie wiesz, że kto pyta nie błądzi? Ale dzięki. Jeszcze żeby to po Polsku było :mrgreen:
pavbaranov
Senior Member
Posty: 2156
Rejestracja: 29 lipca 2007, 18:06

Post autor: pavbaranov »

A ciężko zadawać z sensem pytania, nie? :) Sorki, ale to w tym samym języku i zaproponowanej konwencji językowej.
Zatem raz jeszcze (3 i ostatni) masz do wyboru 2 drogi z następującym założeniem wspólnym:
- w pliku sources.list masz wpisaną ścieżkę do repo z backpots i:
albo ustawiasz pinning, co daje Ci automatyczne uwzględnianie tego repozytorium przy każdym korzystaniu z apta, albo
nie ustawiasz pinningu do tego repo, repo jest domyślnie wyłączone, jeśli chcesz z niego korzystać muszi stosować przełącznik -t i podać etch-backports.
Oba rozwiązania są równoważne, ale alternatywne. Stosujesz, które chcesz. Albo inaczej zastosujesz takie, które będzie uwzględniało Twoje poczucie wygody.
BTW: nowe paczki dla Etch pojawiają się także w proposed-updates ;)
luki85pwy
Beginner
Posty: 137
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 22:12
Lokalizacja: Pu³awy

Post autor: luki85pwy »

Dziękuję za wytłumaczenie ale:

Kod: Zaznacz cały

albo ustawiasz pinning
Mógłbyś przy okazji napisac jak się ustawia pinning 8-) ? czy niebardzo?
ODPOWIEDZ