Czytnik kart pami

Pomoc dotycząca instalacji systemu
karolp
Posty: 63
Rejestracja: 27 stycznia 2007, 11:43

Czytnik kart pamięci

Post autor: karolp »

Witam!

Muszę przegrać pakiet unzip do linuxa (nie mam jeszcze neta skonfigurowanego, a neta bez unzipa też nie będzie - neostrada). No to mam czytnik kard pamięci (na cztery wejścia kart, moja karta to SD - pierwszy slot, pierwszy dysk). Co mam wpisać by zamontować ów czytnik, by działał w linuxie? (potrzebuję przegrać ten pakiet). Próbowałem mount /pendrive i tym podobne ale nic z tego. Pakiety wszystkie standardowe są u mnie wgrane (pierwsza pełna płytka - sarge), usbutils też mam.
leonid
Posty: 86
Rejestracja: 21 stycznia 2007, 18:34
Lokalizacja: Stolyca

Post autor: leonid »

A do czego masz ten czytnik podłączony - do kanału ata ?
mkdir /mnt/dysk
mount /dev/hda1 /mnt/dysk
O ile czytnik jest hda, bo może być różnie - trzeba popatrzeć na wyjście dmesg, tam piszą takie rzeczy.
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

Podejrzewam, że masz czytnik firmy HAMA podłączony do usb. Tworzysz (najlepiej w katalogu /mnt) folder o dowolnej nazwie np. sd, za pomocą polecenia:

Kod: Zaznacz cały

mkdir /mnt/sd
Teraz musisz popróbować. Kartę włóż do czytnika przed włączeniem kompa. Jak się włączy to wpisujesz:

Kod: Zaznacz cały

dmesg | grep sd
Wtedy wypisze Ci info o tym co masz podłączone. Szukasz takiej lub podobnej linii:
sda: assuming drive cache: write through
sda: sda1
Może być z inną literką niż a, np, b, c, d, ...
Teraz już wiesz jak twoja karta się nazywa, więc wpisujesz komendę:

Kod: Zaznacz cały

mount -t vfat /dev/sda1 /mnt/sd
Tylko zamiast sda1, wpisujesz to co wypisało powyżej, czyli, np. sdb1, sdc1, sdd1.
Teraz czytnik masz już podmontowany, możesz wejść do katalogu /mnt/sd i spokojnie działać (skopiować plik na dysk i używać).

Dodam tylko, że początek nazwy twojej kart sd*, nie zależy od tego, że Twoja karta to SD, bo wszystkie urządzenia na usb mają sd*.
Gdyby się dalej nie dało to pisz śmiało.[/quote]
peredhil
Posty: 42
Rejestracja: 24 maja 2006, 14:12
Lokalizacja: Staszów

Post autor: peredhil »

mlyczek pisze:Teraz musisz popróbować. Kartę włóż do czytnika przed włączeniem kompa. Jak się włączy to wpisujesz:
Kod:
dmesg | grep sd
zamiast tego użyj:

Kod: Zaznacz cały

dmesg | tail |grep assuming|cut -d":" -f1|head -n1
mlyczek
Junior Member
Posty: 979
Rejestracja: 02 sierpnia 2006, 19:17

Post autor: mlyczek »

Na moim kompie to polecenie nic nie wyświetla
karolp
Posty: 63
Rejestracja: 27 stycznia 2007, 11:43

Post autor: karolp »

działa, dziękuję :) inc(pomogl); pomogl++;
ODPOWIEDZ