ATI - otwarte i zamknięte sterowniki

Zagadnienia dotyczące menadżerów okien, środowisk graficznych - X, KDE, GNOME, Fluxbox, XFCE., Compiz itp.
Przemek
Posty: 19
Rejestracja: 06 września 2007, 20:57

Post autor: Przemek »

Niestety iksy nie wstaly.
Log z Xorga:
http://www.wklej.org/id/41de457c00


Cos mi sie wydaje ze czas na wymiane grafiki nawet tej samej wydajnosci ale Nvidi :)
Realtek
Posty: 5
Rejestracja: 27 grudnia 2007, 12:17

Post autor: Realtek »

Witam
Proszę o pomoc w skonfigurowaniu mojego Xorga, mam kartę graficzną Ati Radeon x700 pro na pcie, 256mb.
Zrobiłem wszystko zgodnie z opisem Kaki, poinstalowałem niezbędne biblioteki, a na sterach ati nie wstaje ma xorg. Zainstalowałem później prawie wszystko, co ma mesa w nazwie w nadziei, że w końcu zadziała, ale dalej wyrzuca mi błędy. Proszę o pomoc i ewentualne poprawki do Xorga.
Dodam, że chcę żeby działał Comipz i że próbuję na wolnych sterownikach.
W załączniku dostarczam mojego xorg.conf i loga.

Dzięki
Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-12-27, 13:50 ]
http://www.wklej.org/id/88d19f8a72 tu jest log

[ Dodano: 2007-12-27, 13:51 ]
http://www.wklej.org/id/26bbc45905 tu jest xorg
siwuch86
Beginner
Posty: 143
Rejestracja: 06 lutego 2008, 11:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: siwuch86 »

Witam, mozna miec jedno lamerskie pytanie :D ?
Czym rozni sie sterownik 'ati' od 'radeon' ? Bo na moim Radku X800GTO2 x'y wstaja tylko na sterowniku 'radeon' (na 'ati' nie, na fglrx jeszcze nie probowalem), natomiast na Ubuntu udalo mi sie zainstalowac zarowno 'fglrx' jak i na otwartym 'ati' smigalo i wydajnosc byla znacznie wieksza niz to na Debianie.
Awatar użytkownika
paolus
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 11 kwietnia 2007, 12:29
Lokalizacja: Stolica

Post autor: paolus »

Witam
Mam kilka uwag odnośnie zamkniętych i otwartych sterowników. Na Radeon'ie 9600 Pro i otwartych sterownikach zaobserwowałem duże zużycie pamięci przez Xorg'a, ale wszystko poza tym śmiga (w tym odtwarzanie filmów HD w pełnej rozdzielczości i skompresowanych x264). Na sterownikach zamkniętych zużycie pamięci jest zdecydowanie mniejsze (za to obciążenie procka większe), xserwer jest jakiś taki żwawszy a filmy HD przycinają tak, że nie da się obejrzeć. I wreszcie moje pytanie czy to normalne? Wujo google tłumaczy, że wydajność odtwarzania wideo na fglrx jest słaba.
Co o tym sądzicie?
Pozdrawiam
yantar
Member
Posty: 1225
Rejestracja: 07 czerwca 2007, 21:15
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: yantar »

paolus, Teraz to naprawde ciezko stwierdzic pare dni temu zainstalowalem zamkniete, teoretycznie wydajnosc fps na moim R9550 wzrosla x2. (co dziwne kiedys na Debianie i Ubuntu mialem znacznie lepsze osiagi na otwartych, choc wciaz gorsze od zamknietych). Nowe stery ATI obsluguja juz texture_from_pixmap wiec to juz odpada na korzysc otwartych. Jedyne co mam klopot, to ze cos jest pochrzanione i sa problemy z gdm i odpaleniem srodowiska. Raz lapie innym razem koncze z czarnym ekranem, a z logow nic nie wynika czemu tak sie dzieje. Probowalem zamknietych z repo ale zupelne kwasy wychodzily, sciagnalem z ATI. Sam sie zastanawiam co z tym fantem zrobic. Moze kernell 2-6-23 by tu bardziej w moim przypadku pomogl.
Awatar użytkownika
paolus
Beginner
Posty: 241
Rejestracja: 11 kwietnia 2007, 12:29
Lokalizacja: Stolica

Post autor: paolus »

W tej chwili jadę na otwartych i chyba tak zostawię - mniej problemów, w gry nie gram a video śmiga doskonale.
Pozdrawiam
Badzo
Posty: 15
Rejestracja: 22 marca 2008, 17:15

Post autor: Badzo »

A co w przypadku gdy komenda

Kod: Zaznacz cały

glxinfo | grep direct
wywala błąd

Kod: Zaznacz cały

bash: glxinfo: command not found
, a xorgu jest napisane

Kod: Zaznacz cały

Section "Device"
	Identifier	"ATI Technologies Inc RV280 [Radeon 9200]"
	Driver		"ati"
	BusID		"PCI:1:0:0"
EndSection
a paczka

Kod: Zaznacz cały

xserver-xorg-video-ati 
jest już w najnowszej wersji?

Zalezy mi na tym, zeby Google Earth dzialal szybko i sprawnie, a teraz wyskakuje okienka z informacja ze GE dziala w trybie OpenGL z emulacja programowa i dziala bardzo wolno.
siwuch86
Beginner
Posty: 143
Rejestracja: 06 lutego 2008, 11:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: siwuch86 »

Kod: Zaznacz cały

bash: glxinfo: command not found
zainstaluj pakiet mesa-utils
Banshee
Posty: 43
Rejestracja: 27 listopada 2007, 19:35

Post autor: Banshee »

Czyli żeby mieć otwarte sterowniki trzeba zainstalować zamknięte, ściągnąć dodatkowe pakiety oraz edytować xorg?
mmario
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwietnia 2008, 16:08

Post autor: mmario »

witam.
mam taki problem:

Kod: Zaznacz cały

bash: glxinfo: command not found
no to ja mu na to:

Kod: Zaznacz cały

aptitude update
aptitude install mesa-utils
i wszystko przebiegło pomyślnie ale dalej dostaje:

Kod: Zaznacz cały

bash: glxinfo: command not found
Poradzicie coś?
Zablokowany